Держкіно запросило керівництво Каннського кінофестивалю в Україну

Державне агентство України з питань кіно опублікувало звернення до керівництва Канського кінофестивалю. Це реакція Держкіно на виступ російського режисера Кирила Серебреннікова, який назвав загиблих російських військових «жертвами пропаганди» і заявив, що необхідно допомагати як українцям, так і сім’ям загиблих на війні в Україні росіян, а також запросили директора П’єре Лескюр та президента кінофестивалю Тьєрі Фремо відвідати Україну

Що Держкіно написали у зверненні

«19 та 20 травня на кіноринку Marché du Film — Festival de Cannes Україна представила перший блок важливих презентацій та подій. Ми сказали про те, що готові — навіть під час війни — працювати над створенням кіно, що готові підтвердити потенціал української кіноіндустрії та надзвичайно вдячні світу за підтримку.

Але ми не готові до того, що нас не чують у нашій вимозі не ставити на один щабель біль України та “невинну російську культуру“. Шановні П’єре Лескюр та Тьєрі Фремо. Ви залишили фільм російського режисера у конкурсі Канн. Ви дали йому аудиторію і увагу. І він використав надані йому можливості».

Команда Держкіно вказала на те, що Серебренніков «не лише закликав міжнародне співтовариство зняти санкції з близького до путіна олігарха Романа Абрамовича, оскільки він фінансує хороше російське кіно» але й закликав допомагати «сім’ям тих росіян, яких відправили воювати».

«Після того, як світ побачив жахи, вчинені російською армією, платформу Каннського кінофестивалю використано, щоб попросити допомоги сім’ям російських солдатів, які катують та вбивають українців, ґвалтують українських дітей, мародерствують, спалюють українські міста і просто зараз здійснюють геноцид проти українців як нації.

З майданчика Каннського кінофестивалю звучить, що Владислав Сурков — простий держслужбовець, що “російська культура не винна і що вона завжди пропагувала цінність людського життя“. І все це є підтриманою Вами, шановні організатори Каннського фестивалю, спробою Сєрєбрєннікова виправдати і себе, і владу, яка дає йому гроші і дозволяє спокійно жити і працювати. А нас — українців — вбивати».

Завершуючи звернення, в Держкіно подякували організаторам кінофестивалю за можливість українській делегації відвідати Канни та за заборону офіційній російській делегації взяти участь у заході.

«Запрошуємо вас відвідати Україну. Зараз, у розпал боротьби російської культури за цінність життя», — говориться в кінці листа.

Що Кирило Серебренніков сказав у Каннах

18 травня Серебренніков представив у Каннах фільм «Дружина Чайковського, а 19 травня дав прес-конференцію, на якій, зокрема, розповідав про своє ставлення до бойкоту російської культури (не підтримує), співпрацю з Владиславом Сурковим та фінансування своїх фільмів олігархом Романом Абрамовичем (вважає його меценатом та закликав зняти з нього санкції).

На запитання про те, чи буде він підтримувати фінансово жертв війни в Україні, як за це поручився Абрамович, Серебренніков сказав наступне:

«Допомагати постраждалим від війни — це обов’язкова та важлива історія. Ми це робимо. І я допомагаю людям, які стали біженцями в Європі — і росіянам, і українцям — бо вони всі жертви війни. І росіянам зокрема. Багатьом російським художникам, та простим людям війна поламала життя: їм довелося виїхати з країни, кинути свої будинки, сім’ї, життя і все починати наново, де-небудь та незрозуміло як. І це велика трагічна історія. Ба більше — почуватися винним, як багато людей почувається. Тому що до росіян часом ставляться не дуже добре у зв’язку з війною, яку веде росія. Тому я допомагав би і тим російським людям, які загинули в Україні, бо навіть вони не розуміють, як би це сказати…Вони були жертвами пропаганди й пішли туди воювати. І ці сім’ї, які опинилися без годувальників — теж кошмарна трагедія. Тому тут треба говорити про гуманітарну підтримку жертв війни, всіх. І так, люди мистецтва мають це робити. Я це роблю, але просто не хочу показувати вам платіжки».

Також він висловився проти бойкоту російської культури: «Російська культура завжди пропагувала людські цінності, крихкість людини, співчуття, яке можна мати, — сказав Серебренніков. — Вона завжди була антимілітаристською та антивоєнною, тому що війна прагне применшити те, що я щойно перерахував. Люди, що розв’язують війни, кидають людей в окопи, і їх не цікавить ні життя цих людей, ні біль, який вони відчувають. Слова “культура” та “війна” антагоністичні».

Детальніше про те, чому фільм Серебреннікова таки показали в Каннах, ми розповіли тут.

На слова Кирила Серебреннікова також відреагувала польська режисерка та президентка Європейської кіноакадемії Аґнешка Голланд.

«Якби це залежало від мене, я не стала б включати російські фільми в офіційну програму фестивалю – навіть якщо Кирило Серебренніков такий талановитий митець», — сказала вона на круглому столі, присвяченому підтримці української кіноіндустрії під час війни.

Голланд додала: «На жаль, мої погані передчуття були підтверджені його словами. Він використав (прес-конференцію після фільму. — Прим. DTF Magazine), щоб вихваляти російського олігарха (нині підсанкційного мільярдера Романа Абрамовича, фонд якого спонсорував фільм Серебреннікова. — Прим. DTF Magazine) і порівнювати трагедію російських солдатів з українськими захисниками. Я б не дала йому такого шансу зараз».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis