Дослідження: 37% українців підтримують одностатеві шлюби

Соціологічна група «Рейтинг» провела опитування, присвячене «дослідженню думок українців про їхні емоції та патріотизм, ставлення до мови та різних груп людей, а також бачення майбутнього країни». Одним з питань було ставлення українців до одностатевих шлюбів

Легалізацію одностатевих шлюбів підтримали 37% опитаних, проти виступили 42%, а ще 22% — не визначились зі своїм ставленням. При цьому, з 33% з 42% негативно налаштованих українців, виступають категорично проти.

Опитування здійснювалося методом CAWI — анонімне онлайн-інтерв’ю. Вибірку формували у випадковому порядку, а респонденти отримували запрошення через месенджери та соціальні мережі. Участь в опитуванні взяли 6050 респондентів.

В правозахисному ЛГБТК+-центрі «Наш світ» додали, що результати опитування «Рейтингу» підтверджують результати опитування від Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного на замовлення «Наш світ» в червні 2023 року.

Згідно з дослідженням від КМІС, запровадження в Україні реєстрованих партнерств, подібних до звичайного шлюбу, для одностатевих пар підтримали 28% українців, проти виступили 39%, а байдуже — 26%.

«Цікаво, що опитування від групи Рейтинг продемонструвало суттєво більшу підтримку легалізації одностатевих сімейних союзів — причому, у формі навіть не цивільних партнерств, а саме повноцінних шлюбів. А ось кількість їхніх супротивників в обох дослідженнях практично не відрізняється в межах статистичної похибки», — прокоментували опитування в «Наш світ».

У висновку представники організації уточнили, що «за результатами всіх опитувань громадської думки, проведених після початку повномасштабного російського вторгнення, українське суспільство ставиться до легалізації одностатевих союзів переважно толерантно — схвально або байдуже, — і це ставлення постійно покращується».

У 2022 році КМІС також проводив дослідження для «Наш світ» щодо того, як українці ставляться до представників ЛГБТК+ та їх прав. За шість років кількість тих, хто позитивно ставиться до спільноти ЛГБТК+ зросла у чотири рази: з 3,3% до 12,8%. За результатами повторного опитування 2023 року, результат зріс до 15,5%.

В березні до Верховної Ради подали законопроєкт про запровадження в Україні реєстрованого цивільного партнерства. Якщо законопроєкт ухвалять, то укладати партнерства в Україні зможуть й одностатеві пари. За словами ініціаторки законопроєкту, депутатки Інни Совсун, подати законопроєкт її спонукало спілкування з військовими, що є представниками ЛГБТ-спільноти.

Реєстроване, або ж цивільне партнерство, — це юридично затверджена домовленість між парою, подібна до шлюбу, що визначає взаємні права та обов’язки, питання володіння майном, спадку, соціального захисту, прав у разі смерті або зникнення партнера чи партнерки. Совсун називає це «новим інститутом для тих, хто не може чи не хоче брати шлюб».

Докладніше про законопроєкт ми розповідали тут.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis