У травні Київський міжнародний інститут соціології на замовлення правозахисного центру для ЛГБТК+ «Наш світ» провів опитування серед українців щодо того, як вони ставляться до представників ЛГБТК+ та їх прав. В опитуванні взяли участь близько 2000 людей віком від 18 років
This publication is also available in English
Представники центру «Наш світ» порівняли нові дані з результатами 2016 року. За шість років кількість тих, хто позитивно ставиться до спільноти ЛГБТК+ зросла у чотири рази: з 3,3% до 12,8%.
У «Наш світ» підкреслили, що позитивне ставлення насамперед мають «більш молоді, більш освічені та більш заможні респонденти» віком від 18 до 29 років. При цьому, суттєвої різниці у ставленні по регіонам України за результатами опитування не виявили.
За професіями найбільш толерантними до ЛГБТК+ є студенти, військові та поліцейські, а найменш терпимими — пенсіонери.
Кількість опитуваних з негативним ставленням до ЛГБТК+ зменшилась у півтора рази: з 60,4% у 2016 році до 38,2% у 2022-му. 44,8% респондентів відповіли, що їм «байдуже».
64% опитуваних також погоджуються з тим, що представники ЛГБТК+ повинні мати однакові права з іншими громадянами України, а 26% виступають за «певні обмеження» для ЛГБТК+.
Не дивлячись на це, більшість українців досі виступають проти одностатевих шлюбів чи «реєстрованого партнерства» (але без права на спільне всиновлення дітей) серед ЛГБТК-партнерів: 41,9% — проти, 23,6% — за.
Під час опитування соціологи також питали про ставлення людей до участі ЛГБТК-представників у захисті України від російської агресії. 66% респондентів проголосували за, проти — лише 11%, байдуже — 15%.
«Українці продемонстрували загальносвітову тенденцію до все більшого прийняття своїх ЛГБТК-співгромадян. Отримані результати дивують швидкістю змін: за шість років, що минули з попереднього опитування, кількість дружніх до ЛГБТК+ відповідей виросла у два-п’ять разів. Можна тільки гадати, що саме стало причиною такого стрімкого прогресу — можливо, російське вторгнення, здійснене під лозунгами захисту “традиційних цінностей“, боротьби з “гей-парадами“ та європейським вибором нашого народу», — пишуть в команді «Наш світ».
Методологія опитування (більш докладніше можна ознайомитись тут):
— Опитування «Сприйняття ЛГБТ-людей та їх прав в Україні» здійснювалося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера.
— Опитування проводилося лише з респондентами у віці 18 років і старше і лише з тими, хто проживає на території, яка контролювалася Україною на 23 лютого 2022 року (тобто з вибірки виключені жителі АР Крим, м. Севастополь, окремих районів Донецької і Луганської областей, які не контролювалися до 24 лютого 2022 року, але включені жителі територій, окупованих росією після 24 лютого 2022 року). Жителі України, які виїхали закордон після 24 лютого 2022 року також не опитувалися
— Польовий етап дослідження тривав з 13 до 18 травня 2022 року. Загалом в рамках дослідження було проведено 2000 інтерв’ю.
У серпні 2018 року соціологічна група «Рейтинг» опублікувала результати опитування «Покоління Незалежності: цінності та мотивації», одним з питань якого було ставлення українців до представників ЛТБТК+.
Згідно з результатами, до ЛГБТК-спільноти негативно ставились 47% респондентів, позитивно – 7%, а нейтрально – 44%.