The Guardian пише, що іранські силовики побили 16-річну школярку Асру Панахі під час рейду до жіночої середньої школи імені Шахеда у місті Ардебіль. Вона відмовилась співати гімн, який прославляє верховного лідера Ірану Алі Хаменеї
Після отриманих внаслідок побиття травм Асра Панахі померла в лікарні.
Влада Ірану заперечила відповідальність місцевих силовиків за смерть школярки. Після інциденту, чоловік, що представився її дядьком, виступив на державних телеканалах і заявив, що Панахі померла від вродженого захворювання серця.
#Iran
Another #MahsaAmini this time in girls’ high school! 😭😭#Ardebil news is very terrible
A high school girl (Asra Panahi) was Beaten 2 Death & several were injured by Iran’s #IRGC
She died in the hospital due Int bleeding
#اسرا_پناهی #اردبیل#IranProtests #IranRevolution pic.twitter.com/ADZrgdtcvC— javid Irani (@javidirani30) October 15, 2022
Іранська влада розпочала серію рейдів школами минулого тижня у відповідь на антиурядові протести, що спалахнули в країні у вересні. За інформацією The Guardian, під час перевірок поліцейські силою проникали в класи, застосовували сльозогінний газ у приміщеннях шкіл, а також жорстоко заарештовували школярок та силою заштовхували їх до поліцейських машин.
Після смерті Асри Панахі профспілка вчителів Ірану опублікувала заяву, в якій засудила «жорстокі та нелюдські» рейди та закликала до відставки місцевого міністра освіти Юсефа Нурі. В країні почалась нова хвиля загальнонаціональних антиурядових протестів.
«Це не просто смерть Асри. Ісламська Республіка вбивала наших людей 40 років, але нас не чули, — пояснила виданню The Guardian одна з учасниць протестів. — Нехай світ знає, що це вже далеко не протест. Ми закликаємо до революції. Тепер, коли ви всі чуєте наші голоси, ми вже не зупинимось».
За останнім звітом Іранської правозахисної групи, станом на 17 жовтня під час загальнонаціональних протестів загинули 215 осіб, серед яких 27 дітей.
Чому в Ірані почались протести
Масові протести почались у вересні після смерті 22-річної Махси Аміні. Дівчину затримала поліція моралі Ірану за неправильне носіння хіджабу, який не повністю покривав волосся, та відправила до так званого «центру перевиховання жінок». Звідти її забрала швидка, а за декілька днів вона померла у лікарні начебто від серцевого нападу.
Місцеві активісти та протестуючі наголошують, що справжньою причиною смерті Аміні стали травми, отримані під час катування поліцією.
In Iran this woman is in a coma because morality police savagely arrest her in order to force her to follow sharia law & wear hijab. It is a shame that in 21st century we the women of Iran and Afghanistan are still alone in our fight against Islamic regimes. #MahsaAmini https://t.co/LV3oVF2tuc pic.twitter.com/s0tWGpO5MJ
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) September 15, 2022
Під час акцій жінки та дівчата на знак содідарності палять хіджаби та обрізають своє волосся, вимагаючи скасувати обов’язкове носіння хіджабу та виступаючи проти нинішньої влади Ірану.
В серпні Іранське міністерство культури та ісламської орієнтації заборонило жінкам зніматись у рекламі, а також використовувати у рекламних роликах будь-які жіночі образи. У листі міністерства, який отримали місцеві школи мистецтва та кіно і рекламні агенції, зазначалося, що таку заборону ввели, щоб жінки не порушували «правила хіджабу та цнотливості».
Докладніше про це ми розповідали в нашому матеріалі.