Кастомайзери MSCHF створили «хвилясті кеди». Тепер з ними судяться Vans та ще один бренд

У квітні 2022 року бруклінський арт-колектив MSCHF випустив колаборацію з репером Tyga — «хвилясті кеди» Wavy Baby. Модель, яка мала надійти у продаж того ж місяця, так і не вийшла, а самі MSCHF отримали за модель вже два судових позови. DTF Magazine розповідає, хто і чому судиться з кастомайзерами 

Який вигляд мають кеди

Візуально Wavy Baby — майже точна копія класичної пари Vans Old School, проте виконана у формі хвилі.

Верх пари так само виконаний з чорної замші та текстилю, доповнений білою підошвою з червоною лейбою брендингу на п’ятці, білою шнурівкою та білою «хвилею» посередині, яка також нагадує фірмовий елемент Vans.

Як відреагували у Vans

Команда бренду одразу подала на MSCHF судовий позов про порушення авторського права на дизайн моделі, вказавши на схожість Wavy Baby з кедами Vans. В компанії додали, що MSCHF і Tyga вирішили «пропустити значні етапи розробки оригінального, автентичного та високоякісного взуття, використавши при цьому репутацію та популярність Vans».

В коментарі виданню Highsnobiety учасники MSCHF розповіли, що ще до передачі справи в суд представники Vans зустрічались з ними, щоб розв’язати питання мирним шляхом. Бренд запропонував кастомайзерам конкретні умови, за яких вони могли б все ж випустити кросівки: Vans мали отримати половину прибутку з продажу Wavy Baby, а також отримати чотири пари взуття.

«Виявилось, що вони тисли нам руку і водночас встромлювали ножа в спину», — пояснили в MSCHF.

У квітні 2022 року бруклінський суд попередньо постановив, що MSCHF не можуть випускати модель через те, що через копіювання дизайну Vans кеди від MSCHF можуть «викликати плутанину у потенційних покупців». Тепер справу розглядає апеляційний суд США.

Хто ще судиться з MSCHF

В березні цього року американський стритвир-бренд WaveyBaby повідомив, що також судитиметься з MSCHF через порушення авторського права в назві кед. Марка вже подала заяву до окружного суду США.

У WaveyBaby пояснили, що вони почали свою діяльність ще у 2020 році, а «завдяки співпраці з різними всесвітньо відомими хіп-хоп та попвиконавцями забезпечили своїй назві визнання». Команда бренду стверджує, що назва кед Wavy Baby майже повністю копіює їхню торгову марку — WaveyBaby подали заявку на реєстрацію у 2019 році, а в лютому 2021 року її схвалило управління патентів і торгових марок США.

Представники WaveyBaby розповіли, що ще у квітні 2022, одразу після анонсу силуету, надіслали MSCHF листа із забороною випускати кеди з назвою Wavy Baby. В бренді уточнили, що в результаті листування вони так і не дійшли згоди з кастомайзерами, тому вирішили судитись з ними за порушення прав на торговельну марку та недобросовісну конкуренцію.

У WaveyBaby також додали, що MSCHF не подавали заявку на реєстрацію «хвилястих кед» та їхньої існуючої назви.

Це вже не перший скандал навколо взуттєвих моделей MSCHF.

У 2021 році позов проти арт-колективу подали в Nike. Причиною стали «сатанинські кросівки», випущені в колаборації з репером Lil Nas X, та модель Jesus Shoes — обидві пари створили на основі моделі Nike Air Max 97.

Докладніше про судову справу та чим вона завершилась ми розповідали в нашому матеріалі.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis