Кадр з фільму Звук металу

«Ми на початку нового етапу змін в індустрії», — керівники мейджор-лейблів

Вони виступили на пресконференції Міжнародної федерації фонографічної індустрії, присвяченій щорічному звіту, пише Variety. Керівники лейблів Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Music Group та indie Embassy Of Music також наголосили на важливості адаптації до цих змін

Вказуючи на перехідний стан музичної індустрії, Денніс Кукер, президент відділу глобального цифрового бізнесу Sony Music Entertainment, також згадав два попередніх «моменти трансформації» — перехід з фізичних носіїв у діджитал та перехід від моделі покупок музики до стримінгів.

«З минулого ми навчилися, що, перебуваючи у моменті змін, ми маємо завчасно пристосовуватись до них, — каже Кукер. — Наше завдання — передбачити зміни на ринку і переконатися, що ми адаптуємося, аби продовжувати залишатися актуальними й зосереджуватися на наших артистах, надавати їм можливості для розбудови та розвитку кар’єри».

Кукер також вказав на складність відкриття нової музики слухачем через «розрізненість авдиторії».

Ще один з елементів цих змін — роль ШІ у майбутньому індустрії. Адам Граніт, віцепрезидент з розвитку ринку Universal Music Group, вбачає в технології і загрозу, і можливості. 

За його словами, Universal має «декілька патентів у сфері ШІ» та використовує його у роботі. Водночас компанія виступає проти систем, які за допомогою ШІ без дозволу створюють музику на основі чужої.

Також на конференції порушили питання виплат з «рекламних та безплатних стримінгових сервісів, особливо в секторі коротких відео» (Ймовірно мова йде про TikTok, з яким Universal Music Group не зміг домовитись про продовження контракту. — Прим. DTF Magazine).

«Ми не досягли прогресу в розвитку підписок із рекламою на усталених ринках, особливо в найменш монетизованій сфері з рекламною підтримкою: сервісах з короткими відео, які не мають шансів призвести до платної підписки, але можуть стати основними платформами споживання для молоді», — сказав Граніт.

Про виклики для артистів

Водночас музиканти критикують не лише TikTok, a й стримінги та лейбли. Найактивніше на цю тему висловлювався Джеймс Блейк. За його словами, артисти змушені випускати декілька версій треків, щоб зацікавити авдиторію різних соцмереж, проте не заробляють на цьому. Стримінги та TikTok водночас виплачують маленькі роялті, a лейбли беруть великі відсотки.

«Теза, яку я постійно бачу: “Якщо тобі пощастило стати популярним, просто використовуй цю популярність, аби отримати дохід іншим способом”. Музиканти повинні мати можливість заробляти своєю творчістю. Вам потрібна хороша музика чи те, за що ви заплатили?», — пише Блейк.

Також артист вважає, що лейбли, агенти та компанії з компанії з менеджменту мають оплачувати послуги психолога для артиста.

«Усі вони зацікавлені в тому, щоб артист став більш успішним, а це означає, що він буде відірваний від підтримки з боку родини та друзів та занурений у дивний світ гастролей і парасоціальних медіа».


21 березня Блейк анонсував партнерство з сервісом Vault, де він розповсюджуватиме свою музику за підписку.

За його словами, сервіс дозволить випускати «в рази більше музики, ніж раніше», адже повністю виключає посередників: «Це музика безпосередньо від мене до вас, де ніхто не може контролювати те, що я випускаю, або затримувати мої релізи».

Про результати 2023 року для музичної індустрії

Згідно зі звітом Міжнародної федерації фонографічної індустрії, глобальні доходи музичної індустрії зросли на 10,2% порівняно з 2023 роком та сягнули 28,6 млрд доларів. Для сфери це дев’ятий рік росту поспіль.

Кількість підписок на стримінги зросла на 11,2% — у 2024 році 677 млн людей слухають музику через стримінгові сервіси. Водночас доходи з продажу фізичних копій зросли на 13,4%.

Покращені показники продемонстрували усі регіони, але найкращі результати були в Австралазії (Австралія, Нова Зеландія та Нова Гвінея) (+10,8%), на Середньому Сході та в Північній Африці (+14,4%), Азія (+14,9%), Латинській Америці (+19,4%) та частині Африки на півдні від Сахари (+24,7%).

В січні низькі виплати TikTok стали причиною конфлікту між платформою та Universal Music Group, Сторони не змогли домовитись про продовження контракту та публічно обмінялись звинуваченнями. В UMG, зокрема, стверджували, що роялті TikTok замалі та приносять лейблу близько 1% від загального доходу.

1 лютого Universal почав вилучати музику своїх артистів з платформи. Серед них — Тейлор Свіфт, Дрейк, Олівія Родріго, Леді Гага, The Weeknd, Аріана Гранде та Лана Дель Рей. Докладніше про конфлікт ми розповідали у нашому матеріалі.

На початку березня Billboard повідомив, що ліцензування своїх музичних каталогів для TikTok планує зупинити Національна асоціація музичних видавців (NMPA). Докладніше про рішення асоціації та його причини читайте тут.


 

Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis