На кінофестивалі у Локарно нагородили українську режисерку Марину Вроду

12 серпня на міжнародному кінофестивалі у Локарно українська режисерка Марина Врода отримала нагороду за найкращу режисуру за драму «Степне». У своїй промові вона подякувала команді фільму та згадала помічників, які загинули під час повномасштабного вторгнення

«“Степне” — це історія зникнення та прощання, — розпочала свою промову Врода. — Багато моїх друзів-кінематографістів зараз на фронті. Вони борються за свій дім та свободу, за наші європейські цінності. Можливо ми дочекаємось, коли Україна увійде в сім’ю європейських країн. 

Я б хотіла згадати кілька імен з нашої команди, яких вбили під час вторгнення. Помічник команди техніків Леонід Пономаренко з Одеси. Михайло Солошенко із Сумської області. Він був моїм водієм, водієм режисерки. Його вбили у перші місяці вторгнення. А Леонід був хорошим хлопцем. Я завжди пам’ятатиму і цінуватиму їх. Вони допомогли мені закінчити фільм протягом останнього року. Я б не могла його зняти без них. 

Кілька моїх друзів залишаються на війні, кілька друзів покинули свої домівки і залишаються у європейських країнах біженцями. Я хочу подякувати всім — політикам та непублічним особам, які допомагають нам. Я сподіваюсь, що виникне більше українських голосів, набагато більше українських фільмів і ми не зникнемо. Будь ласка, не дайте нам зникнути. 

Я вперше у Локарно. Мене вразила прем’єра. Я ніколи навіть не міряла про 2000 глядачів на показі. І бути в конкурсі з Раду Жуде. Я мала це сказати. І Раду ми разом скажемо: “Слава Україні!”. (Раду каже із залу “Слава Україні!”). Героям слава! І дякую Донні та Серені з команди фестивалю. Ви чудові, мені приємно і це честь для мене. Дякую!»

Режисерка також подякувала міжнародним командам, оператору та головному актору Олександру Максякову. 

Головний приз кінофестивалю у Локарно «Золотого леопарда» отримав фільм «Критична зона» іранського режисера Алі Ахмадзад. Стрічка розповідає про наркоторговця у Тегерані. Він зустрічається у місті зі стюардесою-контрабандисткою, транссексуалами та з матір’ю, яка намагається врятувати свого сина-наркомана.

Другу за важливістю нагороду — Приз журі — отримав румунський режисер Раду Жуде за фільм «Не чекай забагато від кінця світу» про асистента кіновиробництва, якому доводиться перезнімати відео через заяви людей, яких він інтерв’ював.

«Степне» — це дебютний повнометражний фільм Марини Вроди, яка отримала «Золоту пальмову гілку» у Каннах за короткий метр «Крос». У «Степному» розповідають історію кількох днів життя літнього чоловіка, який приїжджає в українське село, щоб доглядати за своєю мамою при смерті. Перед самою смертю матір розповідає йому про набір речей, закопаних у сараї, що «повернуть головного героя у спогади та змусять згадати про колишні мрії та все, чого він жадав, проте так і не досяг».

Читайте відгуки кінокритиків про стрічку у нашому матеріалі.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis