Найкращі фото світу. У Києві відкриється виставка World Press Photo 2023

8 листопада у Національному музеї Тараса Шевченка покажуть найкращі фото за версією щорічного конкурсу World Press Photo 2023. Цьогоріч переможцем у номінації «Фото року» став український фотограф Євген Малолєтка з фото «Авіаобстріл пологового будинку в Маріуполі»

На виставці представлять 24 фотографії, які документують війну, протести, кліматичні кризи та інші важливі події 2022 року. Фіналістів обирали з понад 60 тисяч робіт, надісланих 3752 учасниками зі 127 країн. Усі фото — переможці регіональних конкурсів у номінаціях «Фото року», «Історія року», «Нагорода за довгостроковий проєкт» та «Нагорода за відкритий формат». 

«Фотографії, що ми обрали, найкращим чином характеризують 2022 рік. Вони слугуватимуть історичними свідченнями для майбутніх поколінь, щоб ті змогли озирнутися назад і винести з них уроки», — говорить голова глобального журі та фоторедактор The New York Times Брент Льюїс.

Evgeniy Maloletka, «Фото року» глобально
Jonas Kakó, «Фото року» Північної та Центральної Америки
Alessandro Cinque. «Історія року» Південної Америки
Maya Levin, «Фото року» Азії
Mohamed Mahdy, «Нагорода за відкритий формат» Африки
Johanna Alarcón, «Нагорода за відкритий формат» Південної Америки

Європейське журі цього року очолювала Катерина Радченко — кураторка та засновниця міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days.

«Це був абсолютно дивовижний досвід — вивчати фотографії з різних країн, різні підходи та історії: про міграцію, війну, кліматичні зміни та інші важливі теми. І я рада, що у нас є можливість показати їх зараз у Києві», — розповідає Катерина.

Вона також зазначила, що «для журі було важливо відзначити історії з України і не уникати при цьому шокуючих зображень, тому що війна є війна, і світ має бачити її саме такою». 

Цьогорічними фіналістами європейського регіону стали дві роботи з України — фото Євгена Малолєтки з Маріуполя та «Яна і Віктор» — робота грецького фотожурналіста Алкіса Константінідіса, зроблена у Харкові після чергового російського обстрілу.

Проведення виставки в Україні відбувається за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Виставка відкриється 8 листопада о 18:00 і триватиме до 3 грудня.

Вхід у перший день вільний. Далі — за вхідним квитком до музею вартістю 100 гривень.

Фундація World Press Photo — незалежна організація, яка займається підтримкою фотожурналістів, фотографів-документалістів та сприяє розвитку світової фотожурналістики. Організація має власну академію, проводить майстеркласи та семінари.

20 червня 2022 року Євген Малолєтка та Мстислав Чернов отримали премію німецької медіакомпанії Deutsche Welle «За свободу слова» (Freedom of Speech Award). Ось що вони казали на врученні:

«“Ми приїхали до Маріуполя за годину до війни”. Це промови українських фотографів, які розповідали світу про блокадний Маріуполь»

Odesa Photo Days — міжнародний фестиваль сучасної фотографії, заснований 2015 року як реакція на війну на сході України та анексію Криму. З 24 лютого 2022 року фестиваль не проводять, натомість команда працює з українськими фотографами та міжнародною спільнотою, аби поширювати інформацію про війну в Україні та допомагати тим, хто постраждав від війни.

У серпні 2022 року засновник фестивалю Odessa Photo Days Катерина Радченко, канадський фотограф Дональд Вебер та британський фотограф Крістофер Нунн випустили газету The Information Front («Інформаційний фронт»). В ній автори зібрали знімки українських фотографів, створені в перші два місяці повномасштабної війни росії проти України.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis