«НІШТЯК, ЧУВАЧЕ»
Feels Good Man / 2020


Режисер:
Артур Джонс
Хронометраж:
1 год 32 хв.
Країна:
США
Нагороди та номінації:
— Найкращий документальний фільм на Варшавському міжнародному кінофестивалі (номінація), 2020.
— Нагорода за відкриття на British Independent Film Awards (номінація), 2020.

Створюючи жабку-мем Пепе, художник і коміксист Метт Ф’юрі Створюючи навіть не міг уявити, наскільки масштабним виявиться його творіння. Після першої появи в мережі вона стала символом спершу депресії, а потім символом руху альт-правих і підтримки Дональда Трампа. Метт вирішує забрати те, що належить йому, і розпочинає боротьбу з інтернет-тролями за авторство Пепе. Захоплива історія про феномен і впливовість мемів.
ПАРТНЕР ПОКАЗУ — ARARAT APRICOT
ARARAT Apricot створено завдяки довгим творчим пошукам та інноваціям бренду, які поєднали із стародавніми традиціями виробництва, а в його основі символ Вірменії — абрикос. Продовжуючи тему символів, презентуємо фільм про один з головних інтернет-феноменів — Пепе, що пройшов шлях від коміксу для близького кола друзів до уособлення свободи.
Дізнатися більше

ЗНАЙОМТЕСЬ З ПОВНОЮ ПРОГРАМОЮ

Доджкойн, сумний Гарольд та Ждун: Коротка історія деяких знакових мемів
Меми — більше ніж жарти. Вони мають соціальний, культурний і навіть політичний вплив. Жабеня Пепе — лише один з прикладів, коли популярний у своїх цілях використовують радикальні угруповання. DTF Magazine разом з ARARAT Apricot розповідають історію трьох найголовніших мемів 2010-х, що стали символами печалі, очікування та прибутку
Гарольд, що приховує біль, не приховує усмішки
З 2011 року сум і біль почали асоціювати з усміхненим чоловіком, на ім’я Гарольд. Насправді ж Гарольда звати Андраш Арато, і народився він в Угорщині, де працював електриком-інженером. У відпустці він зробив фото для друзів, після чого його помітив професійний фотограф, запропонувавши серію портретів для стоку. Андраш погодився, а вже через кілька місяців із жахом побачив, як в інтернеті насміхаються з його виразу обличчя. Один з користувачів VK навіть написав йому листа з проханням підтвердити особистість, бо в мережі сумнівалися в існуванні людини з такою зовнішністю. Арато надіслав фото з написом «Я живий», отримавши після цього безліч дзвінків з пропозиціями знятися в рекламі, фільмах і кліпах.

Андраш не приховує, що спочатку вважав популярність ношею. Він кілька років комплексував, але згодом прийняв те, що надихає людей і змушує їх усміхатися. Він став обличчям бренду Coca-Cola в Угорщині, приїздив на Tedx до Києва, де поділився своєю історією, а окрім того, про його перевтілення в мем готують фільм.
Мему вже 10 років, але курйози досі трапляються з Андрашем. Наприклад, 2020 року у Швеції показували анонс безплатної вакцинації проти коронавірусу з його обличчям. Тепер він змінив роботу електрика, ставши діджеєм на радіостанції, а у свої 76 років і далі експлуатує власну популярність

Почекун як символ національного характеру

У 2016 році нідерландська мисткиня Маргаріт Ван Бреворт створила для медичного центру Лейденського університету скульптуру, яка символізувала очікування пацієнта в черзі до лікаря. Homunculus Loxodontus (Людиноподібний слон) — це суміш людин, північного морського слона та комахи без ніг, але користувачі інтернету пам’ятають це створіння під іншим іменем — Почекун або Ждун. Персонаж перетворився на мем (причому майже виключно в Росії та Україні) через публікацію на ресурсі Pikabu. З Почекуном сфотографувалась туристка та поділилася з ним в соціальних мережах. Саме тому в друзі до Маргаріт почали додаватися росіяни та українці і згодом їх стало більше, ніж нідерландських підписників.
Уже наступного року компанія CD Land запропонувала купити права на використання образу Почекуна, і Маргаріт погодилась: «Тепер мені не доведеться турбуватися про гроші протягом кількох років, і я сфокусуюсь на нових проєктах». Скульптура досі належить їй, але компанія може використовувати її у власних цілях, наприклад, створювати мерч або знімати анімаційний проект (чим вже і займається). Почекун завірусився в країнах колишнього СРСР, бо став справжнім символом звичних багатьом тут речей — черг, а, крім того, його можно легко обіграти у багатьох соціальних та просто життєвих ситуаціях. А от одна з небагатьох згадок персонажа на Заході — обкладинка останнього альбому бельгійського гурту Balthazar, що теж римується з очікуванням виходу платівки.
Собака-мем і собака-криптовалюта
Ще один мем, який пройшов випробування часом, «народився» 2013 року. Його назва Додж або Доге вперше з’явилась у ляльковому шоу Homestar Runner, де один з персонажів недолуго переробив слово dog в doge, а потім цю ідею підхопили в мережі. Друга частина мему сформувалася через зображення собаки. 2010 року японець Сато забрав з притулку пса Кабосу і сфотографував його в різних позиціях для блогу. Смішні фото розтягли на колажі та транслювали через них захват зі словами much wow, so noble тощо. В матеріалі для the Verge Сато розповідав: «Якщо чесно, то деякі картинки мають дивний вигляд, але вони смішні! Я вражений скілами та смаком. Навколо мене ніхто не знає про мем Додж. Можливо я погано розумію меми, бо живу в аналоговому світі».

Наприкінці 2013 року над мемом втратили контроль, адже в грудні на ринок криптовалюти вийшов доджкоїн. Жартівлива назва привернула увагу, допомігши його творцями заробити, але спад інтересу вже через два роки показав, наскільки серйозно його сприймають криптоінвестори. До того ж доджкоїн профінансував перегонника Nascar Джоша Вайза — він їздив з логотипом Кабосу на капоті, а 2021 року Ілон Маск кількома твітами призвів до різкого зросту цієї валюти у світі. І хоча гумор Доджа як мему важко пояснити (його абсурдне існування саме по собі є жартом), він і далі з’являється в медійному полі: від застосунків з прогнозом погоди до згадок у відеоіграх (Just Cause 3, Smite, The Legend of Zelda: Tri Force Heroes).
Спільний проєкт

