Норвезький письменник Йон Фоссе виграв Нобелівську премію з літератури 

Нобелівську премію з літератури-2023 виграв 64-річний норвезький прозаїк, поет та драматург Йон Фоссе, якого вважають найсильнішим драматургом Норвегії після Генріка Ібсена («Ляльковий дім», «Пер Гюнт», «Гетдда Габлер»). Журі відзначило його за «новаторські драми та прозу, що висловлюють невимовне»

Перший роман норвезького письменника «Червоне, чорне» вийшов 1983 року. Як і наступний «Замкнена гітара» (1985), він написаний у стилі потоку свідомості.

«Замкнена гітара» розповідає про один день з життя молодої матері, яка випадково зачинила двері квартири, де перебуває її однорічна дитина. Позбавлена можливості потрапити додому, героїня безцільно блукає містом.

Першу пʼєсу «І не розстанемось ми ніколи» Фоссе випустив 1994 року.

У своїх драмах норвежець послуговується принципом повтору: одні й ті самі репліки персонажів звучать багаторазово, а деякі фрагменти тексту нагадають вірші. Сюжет зазвичай мало насичений подіями, конфлікти зосереджені довкола побутових ситуацій.

Головні герої Фоссе — пересічні люди зі спробами налагодити сімейні стосунки, розібратися з любовʼю й ревнощами та намаганнями порозумітися з близькими.

Головним прозовим твором Фоссе вважається прозова трилогія, що містить три романи — «Безсонні» (2007), «Олафові сни» (2012) і «Присмерк» (2014). Усі історії розповідають про молоду пару, яка шукає прихистку та їжі для себе й дитини. Автор раптово змінює тло сюжету від 19 століття до Середньовіччя, і щоб побачити цілу картину, читачі мають прочитати усі три частини. Перший роман заснований на біблійській історії, другий — на християнській поезії та середньовічних баладах, а третій — відсилає до християнського містицизму.

Фоссе не видавали українською мовою. Переклад його роману «Ранок та вечір» авторства Ірини Сабор можна прочитати в українському літературному журналі «Всесвіт» №5-6 за 2007 рік.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis