Нове місце: Формація Some People будує у Харкові Центр нової культури

Попри регулярні обстріли Харкова, тамтешня формація Some People розпочала будівництво Центру нової культури. Він об’єднає мультижанровий концертний майданчик, простір для аудіовізуальних перформансів, коворкінг для митців, снікер-хімчистку Sneaker Mate, фотостудію та так звані «філософські клуби». Локація колишній завод торгового машинобудування поблизу історичного центру міста.

DTF Magazine поговорив із співзасновником Some People та учасником електронної формації «ТИСК» Антоном Назарко і розповідає про майбутній простір докладніше

Про ідею створення Центру нової культури

За словами Антона, рішення створити власний простір з’явилось у команди у грудні 2022 року під час туру формації «ТИСК» українськими містами. На одному з івентів у Харкові вони зрозуміли, «наскільки культура може бути важливою для людей», та уточнили, що відсутність активного культурного життя у місті «створювала там більш гнітючу атмосферу».

«У день нашого івенту в Харкові були ракетні обстріли, влучили в ТЕЦ і все місто залишилося без світла і зв’язку, — згадує Назарко. — Ми були впевнені, що концерт не відбудеться, бо ніхто не прийде, але вирішили проводити його, бо не могли навіть через смс повідомити про скасування. Того вечора в нас був солдаут і ми, можливо вперше в житті, зрозуміли, наскільки культура може бути важливою для людей. У Харкові взимку було дуже складно, але саме відсутність якогось культурного життя в місті створювала ще більш гнітючу атмосферу. Ми із хлопцями вирішили, що не можна допустити другої такої зими».

Раніше головний штаб Some People розташовувався на вулиці Квітки-Основ’яненка, де в одному приміщенні знаходились ще харківська хімчистка Sneaker Mate, редакція порталу rap. ua та кав’ярня. Приміщення постраждло у перші дні повномасштабної війни в Україні, під час одного з російських ракетних обстрілів. 

Ще в червневому коментарі для іншого матеріалу DTF Magazine Антон розповідав, що «їм буде складно повернути простір до повноцінного довоєнного життя», тому Some People зайнялися пошуком нового місця для формації. 

«Наш хаб знаходився в харківському Палаці Праці — це історична будова в центрі міста. Пряме ракетне влучання дуже вплинуло на будівлю. В нас вилетіли всі вікна і ремонт треба було робити з нуля, до того ж такі влучання дуже впливають на інфраструктуру будівлі та комунікації. Простими словами, там інколи могли б лопатися труби з водою, а ми дуже цінуємо клієнтське взуття, тому не могли ризикувати. Але віримо, що туди рано чи пізно заселиться якийсь класний проєкт і ми будемо ходити до них у гості, у гості у свій старий дім».

Про вибір нової локації

Нова локація за адресою Іванівська,1 знаходиться у промисловій зоні, яка найближче розташована до центру міста.

Назарко розповів, що, шукаючи нове приміщення в цьому районі, вони дізналися, що через фінансові труднощі зачиняється найбільший комплекс фотостудій міста, який був у цьому просторі. Водночас концепт Центру нової культури передбачав різні напрями, включно з фотографією. Тому, зайнявши простір, команда Some People «знайшли спосіб трансформувати його так, щоб попередній проєкт зміг продовжити своє існування»

«Нам трохи пощастило, що ми все ж таки будуємося не прямо з нуля. Що ми маємо змогу будуватися пару тижнів, потім зробити шоукейс, а потім знов будуватися. Це було дуже важливим для нас пунктом, бо проєкт створюється для того, щоб уже зараз починати відновлювати культурне життя, вже зараз закликати повертатися харків’ян. У нас немає часу чекати, робити довгу ревіталізацію. Якщо ми хочемо зберегти Харків як місто, яке до початку повномасштабної війни було важливим творчим центром країни».

У червні команда також запустила попап Sneaker Mate на локації «7йсклад». Після відкриття Центру нової культури він продовжить свою роботу, бо, за словами Антона, вони «вболівають за проєкт, який класно переосмислив себе під час війни».

Чим наповнять Центр нової культури

Анонсуючи проєкт, у Some People розповіли, що в культурному центрі відкриють мультижанровий концертний майданчик, який об’єднає електронну сцену, нову українську музику та сучасний театр, а також кімнату для аудіовізуальних перформансів, коворкінг для митців, студію звукозапису та фотостудію. Простір доповнять ститвеар-напрямом, за який відповідатиме команда Sneaker Mate, та фудкорнером від бару «Протагоніст».

Частиною центру Some People також стануть так звані «філософські клуби». Антон пояснив, що вони хочуть зробити новий спейс «невеличкою фабрикою з виробництва культури», а основою напряму стануть дискусії задля розвитку локальних митців. Для запуску проєкту команда вже спілкується з філософами та професорами деяких харківських та київських університетів.

«Ми хочемо, щоб основою всього контенту, який наразі створюватиметься, були ідеї, бажано спільні. Щоб митці збиралися разом та дискутували на важливі теми стосовно міста, країни, нашої історії, культури, її місця в суспільстві, а потім брали суть, головні ідеї, до яких прийшли в дискусії, і транслювали їх за допомогою своїх мистецьких форм».

Назарко додав: «Мені здається, культура буде більш конкурентоздатною на світовому рівні, коли в її основі лежатимуть ідеї, які були в суспільстві та нашій історії раніше, проте в якийсь момент були стерті. Бо ми ж у загальнодержавному масштабі майже нічого не знаємо про себе, тому коли в суспільстві є запит на українську культуру, виникає “шароварщина”, яку нам дуже довго прививали».

Такими самими принципами в Some People пояснюють і філософію музичного напряму центру: «Хочеться будувати нову електронну сцену Харкова, переосмислюючи те, що відбувалося в цьому місті в 1990-ті».

«У дев’яності тут був бум репу, було “Харьковрапасіті”, у двотисячних тут у клубі “Живот” гриміли джанглові вечірки, в місті завжди любили дабову музику, любили брейкбіт, — розповів Антон. — Після низки шоукейсів від наших дружніх формацій ми почнемо формувати суботні лайнапи наших івентів: вони будуть базуватися на звуці, який ми із 2020 року несли через вечірки “ТИСКу”. Це ламані британські біти з індустріальним вайбом, які несуть більш “реповий” кач, на відміну від “технового” чи “хаусового” качу столиці».

У жовтні формація також планує розкрити більше деталей і про майбутній стритвеар-напрям. Запуск Центру нової культури планується на листопад.

До повноцінного відкриття простору Some People планують проводити окремі шоукейси з дружніми формаціями.

Дебютний івент відбувся в серпні, в колаборації з благодійною організацією Kyiv Angels, а другий — у вересні, спільно з Night Ambassadors. 

Серед майбутніх подій, запланованих у просторі: 16 вересня — шоукейс івано-франківської електронної формації Detali, за участі музикантів MA-GOOCH, MAKS YOS, OLES та ROMAN KAPIY, 30 вересня — шоукейс дніпровського лейбла Dnipropop, за участі дуету Kurs Valüt, Monotonne, Ship Her Son, Walakos та maxandruh. 

Слідкувати за іншими анонсами можна в Інстаграмі Some People. 


Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis