PinchukArtCentre представляє персональні виставки Жанни Кадирової та Пьотра Армяновського

З 30 червня київський PinchukArtCentre відкрив одразу персональні виставки: українців Жанни Кадирової та Пьотра Армяновського, а також француза JR (про нього ми розповідали тут). «Траєкторія польотів» Кадирової «розглядає Україну як країну, що перебуває в процесі самовизначення», тоді як виставка Армяновського «Історія стосунків» — це хроніка спостереження за життям українського суспільства. DTF Magazine розповідає про обидві експозиції докладніше 

«Траєкторія польотів», Жанна Кадирова

Як зазначила на пресконференції сама Кадирова, це її перша сольна виставка в Києві за приблизно десять років, а весь цей час вона більше виставлялася за кордоном. В експозиції художниця поєднує минуле та майбутнє України. Вона розглядає історичне минуле країни як те, що впливає на нинішній процес її самоідентифікації.

«Проєкт розглядає Україну як країну, що перебуває в процесі самовизначення. Поступаючись місцем різним траєкторіям, які виникають одночасно і часто проходять через акти руйнування та насильства», — говориться в описі виставки.

Центральна кімната виставки показує роботи «Постріли»(2022-2023 роки) та «Безпечна війна» (2023 рік) — це будинок з металевих листів, пофарбованих у білий колір та пробитих уламками. Так Жанна Кадирова фіксує матеріальні наслідки повномасштабної війни росії проти України та «зводить ці докази до форм, які вітаються поглядом західної мистецької аудиторії.

В PinchukArtCentre зазначили, що робота «стала одним з найбільш провокаційних жестів» художниці.

Частиною виставки також стала серія робіт «Тривога», що поєднує ручну та машинну вишивку із пейзажами. Вперше Жанна взялась за цей проєкт в березні 2022 року, коли вимушено переїхала з Києва на Закарпаття, де помітила традиційну вишивку. В лютому роботи з серії «Тривога» стали частиною експозиції артпростору «Модуль тимчасовості», який у липні переїде до Луцька.

Для PinchukArtCentre Кадирова надала вишивки з пейзажами Закарпаття та жителями регіону в традиційному вбранні.

«Фінальний розділ виставки також може бути її початком. Він стосується позиції художниці, висловленої на початку повномасштабного вторгнення, коли мистецтво здавалося марним. Так ми опиняємося у Закарпатті, де Кадирова визначила своє місце у війні, — прокоментували серію в PinchukArtCentre. — Це створює нову лінію, коли через мистецтво художниця може говорити про Україну на весь світ, захищаючи її та водночас залучаючи грошові пожертви»

«Траєкторію польотів» Кадирова створила у співпраці з німецьким мистецьким центром Kunstverein Hannover (Німеччина), де на початку 2023 року представила свою ретроспективу Daily Bread («Хліб насущний»). Виставка працюватиме в PinchukArtCentre до 7 січня 2024 року.

«Історія стосунків», Пьотр Армяновський

Виставка «Історія стосунків» Пьотра Армяновського проводиться в межах спеціальної програми PAC-UA  від команди PinchukArtCentre. Її запустили в 2011 році, а метою платформи презентація нових робіт українських митців, створених за підтримки артцентру, а також зародження довготривалої співпраці з ними.

«Історія стосунків» охоплює роки перед Революцією Гідності, «коли країною активно ширилися соціальні рухи», російську окупацію частини України у 2014 році та період повномасштабної війни.

В PinchukArtCentre пояснили, що виставка «задумана як пропозиція до особистих роздумів і публічних обговорень». Тут показують короткометражні фільми Пьотра Армяновського «Чорний суботник» (2014), «Слов’янськ» (2014) та «Я і Маріуполь» (2017) в закритому звукоізольованому просторі, який надає можливість «усамітнитися», поміркувати про події останнього десятиліття, або ж «покричати, поплакати чи просто посидіти в тиші».

Відвідати виставку Пьотра Армяновського модна до 1 жовтня 2023 року.

30 червня в PinchukArtCentre також відкрилась перша в Україні персональна виставка французького митця JR.  Експозиція художника займає два поверхи артпростору. На другому можна буде побачити серію літографій, які знайомлять із роботами та практиками митця, а на третьому — проєкт Inside Out, меседж якого в Україні — «Ми тут».

До Києва артист привіз фотокабінку Photobooth Action, яку встановили в PinchukArtCentre. Там  відвідувачі можуть зробити власне фото та наклеїти його на стіни артцентру, тим самим долучившись до проєкту Inside Out.

Жанна Кадирова — одна із найпомітніших українських художниць, лауреатка премії художника Казимира Малевича та премії сучасного мистецтва імені Сергія Курьохіна. Вона брала участь у трьох Венеційських бієнале та має численні персональні виставки в галереях і музеях світу.

Для нашого артпростору МОТ мисткиня надала роботу «Тривога», що поєднує ручну та машинну вишивку Франції та України, а також сигнал повітряної тривоги. Вперше Жанна взялась за цей проєкт в березні 2022 року, коли вимушено переїхала з Києва на Закарпаття, де помітила традиційну вишивку. Згодом проєкт представили в кількох країнах, зокрема й у Франції, Норвегії та Польщі.

Докладніше про нові сенси в старих роботах під час війни, про те, що художниця боїться та не боїться втратити, а також чому залишається працювати в Україні попри загрози ракетної небезпеки ми поговорили в березневому інтерв’ю з Жанною:

Жанна Кадирова: «Я не можу займатися мирними красивими речами не про Україну»

Пьотр Армяновський — український митець, перформер, режисер та співзасновник мистецької групи «Pic Pic». Він народився та виріс в Донецьку, а після окупації міста росією виїхав до Києва, де нараді живе та працює.

Армяновський працює з документальним кіно, театром та візуальними практиками. У роботах та проєктах митець звертається до тем пам’яті, втрати, а також «символічних та соціальних конструктивів повсякдення».

Роботи Пьотра презентувались на Венеційській бієнале 2019 року, а також на фестивалях «Тиждень актуальної п’єси», Manifesta 14, Харківському бієнале молодого мистецтва 2019 року. Армяновський також є лауреатом стипендії Gaude Polonia 2020 року та з 2021 року — експертом Українського культурного фонду.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis