З вересня брюссельські психотерапевти кількох найбільших лікарень міста прописуватимуть пацієнтам безоплатні візити до пʼяти місцевих музеїв як додаткову терапію при лікуванні стресу, депресії чи тривожності, пише The Guardian. Проєкт триватиме шість місяців, а ходити до музею радитимуть разом з друзями або членами сімʼї
«Перше завдання цього проєкту — розширити доступ до культури після важкого періоду карантину. Мені хочеться, щоб усі повернулися до наших закладів культури, але ми знаємо, що навіть до COVID-19 для деяких людей було нелегко відкрити двері музею, вони не почувалися там спокійно, не думали, що це для них. Тому я дуже хочу показати, що культурні заклади призначені для всіх», — розповіла Дельфін Гоуба, заступниця мера Брюсселя з питань культури.
Друге завдання, за словами Гоуба, полягає у «дослідженні нової лікувальної методики». Чиновниця зазначає, що надихалася прикладом Канади, де подібний проєкт стартував у 2018 році — монреальські психіатри прописують пацієнтам відвідування Музею витончених мистецтв Монреалю.
У проєкті візьмуть участь пʼять муніципальних музеїв: музей історії Брюсселя, центр сучасного мистецтва, музей моди та мережива, музей каналізації, а також до музею, де зберігаються понад 1000 костюмів, створених для статуї хлопчика, що пісяє.
За словами Йохана Ньюелла, психотерапевта в університетській лікарні Брюґманна, що бере участь у проєкті, «терапевтичну дію має будь-яка річ, що допомагає людині почуватися добре та налагодити звʼязок з собою». На його думку, відвідування музеїв допоможуть людям з депресією, тривожністю, розладами аутичного спектра, біполярним розладом та психозом.
Утім, підкреслює Ньюелл, походи до музею не самостійна, а додаткова терапія, яка доповнює ліки, психотерапію, фізичні вправи, здорове харчування та інші форми релаксації: «Це ще один засіб, що може допомогти людям вийти з дому: соціалізуватися та возз’єднатися з суспільством».
У 2019 році Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала медичній сфері тісніше співпрацювати з закладами культури на основі численних досліджень, що довели позитивний вплив мистецтва на лікування ментальних хвороб.
Протягом пасхальних канікул 2021 року, що тривали 3-18 квітня, влада Брюсселю дозволила студентам безоплатно відвідувати музеї міста, щоб «вони не почувалися ізольованими у період посилення карантинних заходів». В ініціативі взяли участь 22 музеї міста та околиць.