Safe Fashion: як рефлективний одяг може рятувати життя

Рефлективний одяг — це не лише про моду, а і про безпеку, особливо на дорогах. Цієї думки дотримується й український бренд ROUSSIN, який вже сім років використовує рефлективні матеріали у створенні колекцій, а тепер за підтримки Українського культурного фонду реалізовує освітній проєкт Safe Fashion.


Ідея проста — розповісти школярам, як рефлективний одяг може врятувати життя. До того ж щороку бренд обирає одне українське місто, школярі якого безкоштовно отримують рефлективні рюкзаки: 2020-го це була Сміла, а тепер — Павлоград. DTF Magazine та ROUSSIN коротко розповідають історію світловідбиваючої тканини та детальніше знайомлять з проєктом Safe Fashion


Рефлективну фарбу у 1930-х роках винайшов американець Боб Світцер, який отримав травму, підробляючи на розвантаженні вагонів. Під час курсу відновлення він змішав флуоресцентні частинки з лаком для дерева.

Спочатку його розробкою зацікавилися військові. Однак у 1960-х у Великій Британії одяг з цими елементами стали носити залізничники, а трохи згодом таку форму запровадили як обов’язкову в багатьох країнах.

2008 року Карл Лагерфельд знявся в жовтому жилеті для соціальної реклами про безпеку на дорогах. Його гасло звучало так: «Він жовтий, він потворний, він ні з чим не поєднується, але він може врятувати вам життя». Кампейн присвятили до нового закону у Франції, що зобов’язував водіїв мати в себе в автомобілі такий жилет. В Україні пішоходів зобов’язали носити рефлективний одяг уночі лише 2020 року.

Тепер фраза Лагерфельда звучить неактуально: «потворні речі», як і рефлективний матеріал, дизайнери звели до рангу тренду. Навіть у кутюрних колекціях: наприклад, у шовковій сукні Armani Prive 2011 року вшили тонкі металеві нитки, що давали світловідбивний ефект.

У колекціях ready-to-wear сплеск цікавості до цього матеріалу стався після 2010-х. У колекціях осінь-зима 2013 Ashish, весна-літо 2016 Moschino його використовували навіть у кросівках Chanel. 2018 року тренд перейшов з розряду новаторських у мейнстрим завдяки Burberry, Heron Preston, Calvin Klein та Undercover, а ворквер зі світловідбивними елементами на подіумі не викликав запитань навіть у самих робітників.

Рефлектив використовують Palace, Nike, Supreme. В Adidas перші кросівки зі світловідбивними елементами вийшли 1979 року. Nite Jogger створювали якраз у контексті безпеки під час нічних пробіжок.

2012 року дизайнера Марка Шермана збила машина, коли він їхав на велосипеді з роботи додому. Після цього він задумався про те, як запобігти небезпечним ситуаціям. Тоді він наклеїв рефлективну стрічку на шкарпетки, щоб бути помітним для інших велосипедистів і водіїв. Логічним продовженням стало створення бренду Icny Sport, що випускав куртки, футболки, робив колаборації з PUMA.

Схожа історія сталася з брендом Nocturnal Workshop: під час нічного катання на велосипеді митець постраждав від автомобіля. Це спонукало дизайнерів створити свій бренд рюкзаків й аксесуарів з рефлективними деталями. Проте обидва бренди з часом закрилися, але одяг Icny Sport ще можна придбати на офіційному сайті.

Засновниця бренду ROUSSIN, Софія Русинович, побачила проблему небезпечної ситуації на дорогах як водій: їй постійно траплялися пішоходи, непомітні в темну пору доби — саме в цей час стається 70% наїздів на пішоходів.

«Навіть якщо водій помітить людину вчасно, необхідно зважати на гальмівний шлях, який здебільшого залежить від погодних умов та стану доріг, — говорить Софія. — Пішоходи в темному одязі у вечірній час доби практично невидимі для водія: коли авто рухається зі швидкістю 60 км/год, водій помітить пішохода тільки на відстані 17 метрів, а гальмівний шлях в умовах сухого асфальту — 20 метрів, вже не кажучи про умови вологого асфальту чи ожеледі (до 140 метрів)».

2014 року цей досвід спонукав Софію та її сестру Серафиму Русинович, які щойно заснували бренд ROUSSIN, використовувати рефлективні елементи в одязі. З 2016 року вони беруть участь в Ukrainian Fashion Week, представляють стритвер-колекції, зокрема з рефлективного одягу. Бренд працює за принципами виробництва zero-waste: одяг шиють зі шматочків тканини, що залишилися після розкрою основних виробів.

ROUSSIN — одні з небагатьох в Україні, хто використовує світловідбивну тканину як основний матеріал. Проблема цієї тканини — в недовговічності. Рефлектив — матеріал, вкритий скляними кульками, які віддзеркалюють світло у зворотному напрямку. За словами Софії, з часом ці скляні кульки можуть випадати.

Але в ROUSSIN постійно шукають вирішення: «Тепер ми намагаємося шити одяг так, щоб на місцях злому, де тканина перегинається, або там, де руки труться об тіло, була звичайна тканина — так ці речі стають максимально довговічними. Або ще можемо покривати фарбою, наприклад, ті самі місця, щоб не було помітно, коли ці скляні кульки почнуть випадати. Також ця фарба їх затримує і вони довше тримаються», — пояснює дизайнерка.

ROUSSIN використовують рефлективні матеріали і з освітньою метою. 2020 року бренд, за підтримки Українського культурного фонду, запустив проєкт Safe Fashion. 3000 рефлективних рюкзаків дістали в подарунок учні зі Сміли — рідного міста сестер-засновниць бренду.

Окрім цього, дизайнери провели серію тематичних зустрічей «Тиждень безпеки руху» для учнів 15 шкіл. Вже тоді вони планували заснувати ком’юніті STREET, присвячене культурі поведінки на дорогах і просуванню рефлективних елементів в одязі.

«Рефлективний одяг — не стереотипний атрибут, а сучасна потреба для кожного», — переконана команда ROUSSIN.

Ініціативу продовжили й у 2021 році. Але тепер в Павлограді — це місто лежить на трасі міжнародного й державного значення, тобто в зоні підвищеного ризику ДТП.

У вересні 2500 рюкзаків отримали учні п’ятих і шостих класів з 18 павлоградських шкіл.

«У Смілі ми дарували рюкзачки діткам молодшого шкільного віку, з першого по четвертий клас, але зрозуміли, що їм це ще нецікаво. Тому цим разом ми обрали п’яті-шості класи, які більше зацікавлені в новому й зможуть оцінити рюкзаки», — ділиться Софія.

Фільм ROUSSIN

Окрім цього, дітям покажуть фільм про безпеку на дорогах. Ролик #безсекундижиття випустили в серпні, з коментарями автоспортсменів і працівників швидкої допомоги.

За словами Софії, рефлективний одяг дійсно може врятувати життя: «У ближньому світлі фар пішохід у рефлективі стає помітний на відстані 100—130 метрів, а в дальньому — на відстані 400—500 метрів. Тому у водія є додатковий час, щоб правильно зреагувати й уникнути ДТП».


Матеріал підготовлено за підтримки


Стежте за DTF Magazine в Facebook, Instagram, Twitter і Telegram

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis