Сенат США ухвалив законопроєкт про легалізацію одностатевих шлюбів

Сенат США прийняв законопроєкт, що на федеральному рівні встановлює право брати шлюб одностатевим та міжрасовим парам, пише BBC News. Водночас документ скасовує прийнятий у 1996 році закон «Про захист шлюбу», де шлюб визначають, як союз між чоловіком та жінкою

За новий проєкт проголосували 61 сенатор зі 100, зокрема й 12 республіканців, які традиційно мають більш консервативні погляди. Не підтримали закон 36 представників Сенату.

Тепер документ має затвердити Палата представників, а потім — підписати президент США Джо Байден.

«Ухваленням цього законопроєкту ми кажемо усім американцям, що незалежно від того, хто вони й кого люблять, вони заслуговують на рівне й гідне ставлення відповідно до закону», — прокоментував голосування лідер сенатської більшості Чак Шумер.

У США одностатеві шлюби легалізовані з 2015 року. Тоді Верховний суд постановив, що одностатеві пари мають конституційне право на укладення офіційного союзу.

У 2022 році Сенат США вирішив закріпити це право на федеральному рівні, щоб згодом Верховний суд країни не мав змоги скасувати своє попереднє рішення, як це трапилося влітку 2022, коли верховні судді відкликали своє рішення у справі «Роу проти Вейда», яким затверджувалося право на аборти в США.

4 жовтня 2022 року парламент Словенії ухвалив поправку, що дозволяє одностатевим парам одружуватися та усиновлювати дітей. «За» проголосували 48 депутатів, 29 виступили «проти» та один парламентар утримався від голосування.

У липні 2022 року Верховний суд Словенії ухвалив рішення, що заборона одностатевим парам одружуватися та усиновлювати дітей суперечить конституції країни. Згідно з рішенням суду, словенські закони, що дозволяють брати шлюб та усиновлювати дітей тільки різностатевим парам, порушують конституційну заборону дискримінації.

На думку суддів, «дискримінація одностатевих пар не може бути виправдана ані традиційним визначенням шлюбу як союзу між чоловіком і жінкою, ані особливим захистом сім’ї». Верховний суд також зобов’язав парламент країни переглянути й внести необхідні зміни до законів, що дискримінують одностатеві пари.

Euronews зазначає, що Словенія «стала першою посткомуністичною країною, що легалізувала одностатеві шлюби». Також видання пише, що «найближче до легалізації одностатевих шлюбів підійшов у 2016 році уряд Естонії, коли погодився визнати легальними одностатеві союзи естонців, створені в інших країнах».

У Хорватії, Чехії, Угорщині та Чорногорії наразі діють закони, які дозволяють та регулюють одностатеві цивільні партнерства.

9 липня 2022 року необхідні 25 тисяч голосів набрала петиція до українського президента про легалізацію одностатевих шлюбів. Володимир Зеленський відповів, що «в умовах воєнного або надзвичайного стану не можна змінювати Конституцію України», але зазначив що Уряд має альтернативне рішення.

Згідно з 51 статтею української Конституції, «шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка». Щоб одностатеві пари мали змогу одружуватися в Україні, цю статтю необхідно змінити, що наразі неможливо через воєнний стан у країні.

Водночас президент запевнив, що Уряд має альтернативу — легалізація в Україні зареєстрованого цивільного партнерства, яка в тому числі дозволятиме й реєстрацію одностатевих партнерств.

Також Зеленський пообіцяв звернутися до українського прем‘єр-міністра з проханням розглянути питання порушені у петиції.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis