«Скіфське золото» з Криму повернуть Україні. За нього судились майже 10 років

Верховний суд Нідерландів постановив, що нідерландський музей Алларда Пірсона має повернути Україні золоті артефакти античної доби й скіфської епохи, так зване «скіфське золото». Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики України. Артефакти вивезли з Криму ще на початку 2014 року, до окупації півострова росією, для експозиції «Крим — золотий острів у Чорному морі» музею Аларда Пірсона

У 2014 році після окупації Кримського півострова представникам музею стало незрозуміло, кому передавати назад ці предмети: музеям в окупованому Криму чи Україні. Тому артефакти зберігались в музеї Алларда Пірсона донині.

В грудні 2016 року суд Амстердама постановив, що «скіфське золото» потрібно повернути на територію України. Проте, у січні 2017 кримські музеї, серед яких Центральний музей Тавриди, Національний заповідник «Херсонес Таврійський», Керченський історико-культурний заповідник та Бахчисарайський історико-культурний заповідник, вирішили оскаржити рішення суду та повернути артефакти на окуповану територію.

У 2021 році Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення на користь України. В січні 2022 року музеї Криму подали рішення на оскарження до Верховного суду — 9 червня 2023 року він постановив, що «золото є культурною спадщиною всієї України», тому має повернутись на підконтрольну Україні територію.

Виставка «Крим — золотий острів у Чорному морі» складається з понад 500 експонатів, зібраних з п’яти кримських музеїв. Серед артефактів —  церемоніальний шолом, золота шийна прикраса, коштовне каміння і мечі стародавніх греків та скіфів.

За інформацією МКІП, експонати з виставки оцінюються в 10 мільйонів євро.

 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis