24 червня в український прокат вийшов документальний фільм «Вусатий фанк» Олександра Ковша. Стрічка розповідає про український фанк, феномен українських ВІА, серед яких «Кобза», «Смерічка», «Водограй», «Візерунки шляхів», «Опришки», та їхній вплив радянську естраду.
Сценаристом фільму виступив Віталій Бардецький — діджей та в минулому співвласник культового київського клубу XLIБ. Спеціально для DTF Magazine Бардецький поділився плейлістом з фільму та розповідає про деякі з улюблених треків.
Про що фільм: «Вусатий фанк» розповідає про період, коли партія втручалась у смаки громадян СРСР навіть на рівні музики, забороняючи записи багатьох закордонних музикантів. Наприкінці 1960-х: за вказівкою політбюро, в Україні почали масово з’являтися ВІА, що мали замінити радянській молоді західні рок-гурти. Та щось пішло не за сценарієм: замість лояльних партії музикантів, влада отримала сучасну та самобутню музичну сцену.
Яка музика грає в фільмі: 1970-ті визначили цей плейліст. «Це поодинока історія створення справді успішної української музичної сцени, що абсолютно органічно сприймається в глобальному контексті. Поставте цю музику, наприклад, Гербі Генкоку — впевнений, що він її зрозуміє. Так, вона здасться для нього трохи дивною, але базисно вона буде йому зрозумілою і цікавою», — пояснює Віталій Бардецький.
Тут представлені такі музиканти як ВІА «Водограй», Тетяна Кочергіна, Назарій Яремчук, ВІА «Кобза», Оркестр Медікус, ВІА «Карпати» та багато інших.
«Сподіваюся, фільм допоможе новій музичній поп-сцені самоідентифікуватися на глобальній мапі», — Віталій Бардецький.
Плейліст «Вусатого фанку»
1. ВІА «Арніка» — Як я спала
2. ВІА «Водограй» — Дівчино мила
3. ВІА «Червона Рута» — Ой Марічко чічері
«ВІА, що переважно працював як акомпонуючий склад Софії Ротару, тому в ньому були зібрані справді топ-музиканти. Чичері — то різкий, пронизливий вітер у горах. Саме тому й треба було просити Марічку розчесати кучері. Канонічна композиція «Вусатого фанка», в якій є всі його атрибути: карколомний ритм, потужна духова секція, добре помітна цитата із американського зразка (Papa Was a Rolling Stone від The Temptation). Ніби несешся на сноуборді карпатськими горбами і вітер дме в обличчя. Funky Shit».
4. Тетяна Кочергіна та ВІА «Кобза» — Грай, скрипко, грай
5. ВІА «Чарівні Гітари» — Коло млина калина
«Є дві версії цієї композиції — більш відома від ВІА «Візерунки шляхів». Однак гітара відзначається більш сира, з чіткою ритм-секцією. Партія ударних просто бомбезна — мабуть, чверть треку — самі лише ударні. Завжди дивувався, чому сучасні клубні продюсери ще не розібрали ці брейки на семпли. Ну, й звісно психоделічне соло гітари, що навіть тепер звучить дуже модно і актуально».
6. ВІА «Жива вода» — Звідки в тебе очі сині
7. ВІА «Карпати» — Вже дощі зупинились
«Один із найперших українських ансамблів, створений ще у 1967-му у Чернівцях Валерієм Громцевим. До речі, саме з Карпатами Івасюк записав першу версію «Червоної рути». Ліричний бік «Вусатого фанка». Композиція була би ідеальним саундтреком, якби колись відзняли фільм у стилістиці вестерну — такий собі hutsul western».
8. ВІА «Музики» — Музики
«Попит на ВІА був видатний, ансамблі приносили значний прибуток філармоніям, тому часом обласні філармонії просто перекуповували колективи у повному складі. Саме так у Закарпатській філармонії опинився харківський ВІА «Музики». Мабуть, наш найбільш грувовий колектив того часу, такий собі філадельфійський саунд made in Ukraine. До того ж це концертний запис, що дуже добре демонструє фантастичний виконавський рівень музикантів. Ну й вокалістка — Тетяна Анциферова — найкраща співачка в СРСР, справжня disco diva».
9. Назарій Яремчук — Озовися
«Несподіваний альбом для Назарія, його абсолютний шедевр в атмосфері приджазованого диско та полонинного соулу. За музичний супровід відповідав згаданий вище ВІА «Музики».
10. ВІА «Кобза» — Чарівниця/Прогулянка
11. Естрадно-джазовий ансамбль «Медікус» — Танець
«Мабуть, перший український джазовий оркестр, що став справжньою зіркою тогочасних дансфлорів. Як, зрештою, це було й в Америці 50-60-х, коли, власне, джазмени були найбільшими поп-зірками, аж поки британські бойз-бенди на кшталт ранніх The Beatles не перехопили ініціативу. «Медікус», керований Ігорем Хомою, поєднував американський джаз із весільною музикою, коломийками тощо. Вже на початку 60-х композиції оркестру стали справжнього сенсацією навіть у Європі».
12. Естрадно-джазовий ансамбль «Медікус» — Море
13. Веселі скрипки — Не топчіть конвалій
«Probably, найперший український ВІА і перших великий танцювальний хіт у модному тоді стилі твіст. Примітно, що ансамблем керував (й, власне, написав «Конвалії») «серйозний» композитор Мирослав Скорик. Навіть академічні композитори в ті часи цікавились актуальними звучаннями».
14. ВІА «Кобза» — Три трембіти
Слухайте плейлісти до інших серіалів та фільмів:
- Рейв-классика 1990-х: Слушайте плейлист к фильму «Рейв»
- Хиты 80-х: Слушайте плейлист к сериалу «Это Грех»
- Слушайте плейлист к третьему сезону «Очень странных дел»
- Слушайте плейлист к первому сезону «Эйфории»
- Плейлист к фильму «Середина 90-х»
- Плейлист к фильму «Красивый мальчик» (с Тимоте Шаламе в главной роли)
- Плейлист к фильму «Черное зеркало»
- Плейлист к сериалу «Тьма»