Кадр з фільму The Stoning of Soraya M.

Таліби пообіцяли забивати жінок камінням до смерті за подружню зраду

Верховний лідер «Талібану» Мавлаві Хібатулла Ахундзада у телезверненні до західних посадовців заявив, що в Афганістані впровадять смертну кару для жінок за подружню зраду. Так, на думку Мавлаві, вони «продовжуватимуть боротися із західною демократією», пише The Telegraph

Забиття жінок камінням на смерть за невірність чи зраду раніше вже застосовувалось прихильниками ісламістського режиму. Зокрема, 2015 року, ще до захоплення влади в Афганістані, члени «Талібану» забили камінням 19-річну дівчину Рокшану за спробу втекти від чоловіка, за якого її видала заміж родина.

За словами Мавлаві Хібатулли Ахундзада, «права, яких Захід вимагає для жінок в Афганістані, суперечать жорсткій інтерпретації талібами ісламського шаріату (система правил та норм, на яких базується ісламське право. — Прим. DTF Magazine)».

«Ви кажете, що це порушення прав жінок, коли ми забиваємо їх камінням до смерті. Але незабаром ми запровадимо покарання за подружню зраду. Ми будемо бичувати жінок публічно. Ми забиватимемо їх камінням до смерті публічно», — заявив Хібатулла Ахундзада у зверненні.

Він додав: «Все це суперечить вашій демократії, але ми продовжуватимемо це робити. Ми всі захищаємо права людини — тільки ми робимо це як представники Бога, а ви — як представники диявола… Ми говоримо жителям Заходу: ми воювали проти вас 20 роківі воюватимемо ще 20, а то й більше».

«Талібан» прийшов до влади в Афганістані 15 серпня 2021 року після рішення США про виведення військ з країни. Керівництво руху обіцяло, що новий уряд представить інтереси широкого кола жителів країни, проте таліби одразу ж повернулись до суворих утисків жінок у правах. 

25 серпня, за 10 днів після становлення влади «Талібану» набула чинності тимчасова заборона жінкам, що працюють, виходити з дому з міркувань безпеки. За словами представників Талібану, «військові не знають, як поводитися з жінками».

Контакти представників різних статей поза домом дозволені лише за певних обставин: наприклад, на прийомі у лікаря. Працювати афганки можуть лише там, де немає чоловіків. Так вони не мають права працювати в урядових установах, банках, медіа, більшості компаній. У листопаді 2021 року Талібан заборонив показувати на місцевому телебаченні серіали за участі жінок. 

«Талібан» також зобов’язав афганських жінок відвідувати коледжі та університет тільки в нікабі й запровадили роздільне навчання для чоловіків і жінок. Згодом таліби заборонили жінкам займатися спортом, тому що при цьому «помітні їхні обличчя та тіла», та відвідувати публічні парки розваг, закрили місцеві салони краси.

У грудні 2022 «Талібан» наклав заборону на навчання жінок у середній та старшій школі, а також вищих навчальних закладах, а згодом заборонив дівчатам відвідувати початкову школу. Це фактично означало повну заборону освіти для афганських жінок.


Проєкт «Strategic Media Support Program» реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки People in Need (PIN) та Pioneer Foundation.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis