Талібан заборонив дівчатам відвідувати початкову школу

За інформацією The Wall Street Journal, рух талібан, що захопив владу в Афганістані у 2021 році, заборонив дівчатам відвідувати початкову школу. Це фактично означає повну заборону освіти для афганських жінок — раніше їх позбавили права на навчання у середній та старшій школі, а також вищих навчальних закладах 

У середу 21 грудня Талібан влаштував у Кабулі зустріч за участю директорів приватних шкіл, священнослужителів і представників громади, під час якої також повідомив про заборону жінкам працювати у школах, навіть вчителям. Ще одне нововведення — дорослих жінок позбавили права відвідувати мечеті та духовні навчальні заклади.

У вівторок 21 грудня Міністерство вищої освіти Афганістану спеціальним листом повідомило державні та приватні вищі навчальні заклади країни про заборону їх відвідування жінками.

«Ви всі проінформовані негайно виконати наказ про зупинення навчання жінок до подальшого розпорядження», — йдеться в листі, підписаному міністром вищої освіти Недою Мохаммадом Надімом.

Як зазначає Reuters, рішення прийняли через три місяці після вступної кампанії, до якої допустили й жінок.

Заборона жінкам у доступі до вищої освіти зазнала критики з боку урядів інших країн, включно з США. Політики заявляють, що зміни у сфері прав жінок потрібні, якщо Талібан прагне позбутися санкцій та хоче, щоб його уряд в Афганістані визнавала міжнародна спільнота.

«Талібан не може розраховувати на те, що він стане законним членом міжнародної спільноти, доки не поважатиме права всіх афганців, особливо права людини та основні свободи жінок і дівчат», — сказав заступник постійного представника США в ООН Роберт Вуд.

Амбасадорка Великої Британії в ООН Барбара Вудворд заявила, що така заборона — «ще одне кричуще обмеження прав жінок і глибоке розчарування для кожної афганської студентки».

Раніше Талібан заборонив жінкам вступати на спеціальності, повʼязані з ветеринарією, інженерією, економікою, сільським господарством та журналістикою.

Правозахисна організація Human Rights Watch звернулася до країн-донорів Афганістану і міжнародної спільноти з вимогою примусити Талібан скасувати всі заборони, що стосуються доступу жінок до освіти.

Також афганським жінкам заборонили відвідувати середню та старшу школи, працювати на більшості посад та виходити на вулицю з непокритими буркою обличчям та тілом, ходити в парки та спортзали.

Талібан прийшов до влади в Афганістані 15 серпня 2021 року після рішення США про виведення військ з країни.

Керівництво руху Талібан обіцяло, що новий уряд представить інтереси широкого кола жителів країни. Але 25 серпня набула чинності тимчасова заборона жінкам, що працюють, виходити з дому з міркувань безпеки. За словами представників Талібану, «військові не знають, як поводитися з жінками».

Контакти представників різних статей поза домом дозволені лише за певних обставин: наприклад, на прийомі у лікаря. Працювати афганки можуть лише там, де немає чоловіків. Так вони не мають права працювати в урядових установах, банках, медіа, більшості компаній. У листопаді 2021 року Талібан заборонив показувати на місцевому телебаченні серіали за участі жінок. 

Таліби зобов’язали афганських жінок відвідувати коледжі та університет тільки в нікабі й запровадили роздільне навчання для чоловіків і жінок. Також представники руху заборонили жінкам займатися спортом, тому що при цьому «помітні їхні обличчя та тіла».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis