Талібан заборонив жінкам навчатися в університеті

Міністерство вищої освіти Афганістану спеціальним листом повідомило державні та приватні вищі навчальні заклади країни про заборону їх відвідування жінками, пише Reuters. Таке рішення ухвалила афганська влада, яку з 2021 року контролює рух Талібан 

«Ви всі проінформовані негайно виконати наказ про зупинення навчання жінок до подальшого розпорядження», — йдеться в листі, підписаному міністром вищої освіти Недою Мохаммадом Надімом.

Як зазначає Reuters, рішення прийняли через три місяці після вступної кампанії, до якої допустили й жінок.

Заборона жінкам у доступі до вищої освіти зазнала критики з боку урядів інших країн, включно з США. Політики заявляють, що зміни у сфері прав жінок потрібні, якщо Талібан прагне позбутися санкцій та хоче, щоб його уряд в Афганістані визнавала міжнародна спільнота.

«Талібан не може розраховувати на те, що він стане законним членом міжнародної спільноти, доки не поважатиме права всіх афганців, особливо права людини та основні свободи жінок і дівчат», — сказав заступник постійного представника США в ООН Роберт Вуд.

Амбасадорка Великої Британії в ООН Барбара Вудворд заявила, що така заборона — «ще одне кричуще обмеження прав жінок і глибоке розчарування для кожної афганської студентки».

Раніше Талібан заборонив жінкам вступати на спеціальності, повʼязані з ветеринарією, інженерією, економікою, сільським господарством та журналістикою.

Правозахисна організація Human Rights Watch звернулася до країн-донорів Афганістану і міжнародної спільноти з вимогою примусити Талібан скасувати всі заборони, що стосуються доступу жінок до освіти.

Також афганським жінкам заборонили відвідувати середню та старшу школи, працювати на більшості посад та виходити на вулицю з непокритими буркою обличчям та тілом, ходити в парки та спортзали.

Талібан прийшов до влади в Афганістані 15 серпня 2021 року після рішення США про виведення військ з країни.

Керівництво руху Талібан обіцяло, що новий уряд представить інтереси широкого кола жителів країни. Але 25 серпня набула чинності тимчасова заборона жінкам, що працюють, виходити з дому з міркувань безпеки. За словами представників Талібану, «військові не знають, як поводитися з жінками».

Контакти представників різних статей поза домом дозволені лише за певних обставин: наприклад, на прийомі у лікаря. Працювати афганки можуть лише там, де немає чоловіків. Так вони не мають права працювати в урядових установах, банках, медіа, більшості компаній. У листопаді 2021 року Талібан заборонив показувати на місцевому телебаченні серіали за участі жінок. 

Таліби зобов’язали афганських жінок відвідувати коледжі та університет тільки в нікабі й запровадили роздільне навчання для чоловіків і жінок. Також представники руху заборонили жінкам займатися спортом, тому що при цьому «помітні їхні обличчя та тіла».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis