The Economist склав добірку з 6 книг, «які пояснюють історію та культуру України»

Британське видання The Economist опублікувало список з шести книжок, які, на думку видання, «пояснюють історію та культуру України». До підбірки увійшли три книжки українських авторів та три роботи закордонних дослідників

«Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності», Сергій Плохій

«Автор Брами— найвидатніший історик України, який пише англійською мовою. Його інша робота, “Чорнобиль”, — майстерний виклад причин і наслідків про ядерну катастрофу 1986 року.

“Брама” ж охоплює багато століть, коли територію України грабували та намагалися захопити з усіх точок земного шару. Пан Плохій показує, як українська мова, культура та ідентичність процвітали в лихі часи, що допомагає зрозуміти, чому, попри не так давно здобуту незалежність, українці героїчно борються за захист України».

«Пограниччя: Подорож історією України», Анна Рід

Вперше колишня журналістка The Economist видала цю суміш мемуарів, подорожніх записок та історичного нарису у 1997 році. У 2015 Рід доповнила та випустила нову версію. 

Розповідь авторки сягає від західної частини країни до Донецька й з Києва до Одеси на узбережжя Чорного моря. Вона малює портрети видатних українців минулого та сучасності, наприклад, Тараса Шевченка, національного поета, і Богдана Хмельницького, гетьмана 17 сторіччя. Рід не оминає жахів, що сталися з країною у минулому геноцид, депортації, голод, але водночас знаходить простір для надії. Її згадки про відпустку у Криму звучать особливо гірко.

«Українська ніч: Інтимна історія революції», Марсі Шор

«Назва книжки — рядок з поеми Володимира Маяковського, а сама ж вона присвячена продемократичному руху в Україні у 2013-2014 роках і його наслідкам, що тривають і досі. Авторка фіксує почуття людей, які перебувають у епіцентрі повстань у Києві, солідарність та моральний борг, а також мотиви тих, хто поїхав на Схід країни боротися з сепаратистами, яких підтримує росія. Шор також описує химерне поєднання атавістичної ідеології та сучасних технологій, з яким прцаює Кремль, а також наслідки подій в Україні для майбутнього Європи».

«Червоний голод. Війна Сталіна проти України», Енн Епплбом

«Голод, спричинений Сталіним у 1932-33 роках вбив близько чотирьох мільйонів людей. Після розвалу СРСР та здобуття Україною незалежності, Голодомор став важливою частиною історії та ідентичності. Енн Епплбом нагадує про жахи тих подій і доводить, що голод став засобом придушити український націоналізм. Дослідниця знаходить подібність між підступністю та злочинністю більшовицьких методів в Україні та тактикою, яку застосовує нині володимир путін».

«Пікнік на льоду», Андрій Курков

«Жахливі реалії пострадянського життя в Україні (і в інших місцях) стали для сатириків водночас і подарунком, і викликом. Письменникам було важко конкурувати зі зловживаннями та корупцією, що відбувалися навколо них. Андрію Куркову вдалося зробити це у “Пікніку на льоду”, вперше опублікованому в 1996 році й виданій англійською у 2001 році. 

Головний герой книги — Віктор, київський письменник, якому не пощастило. Його наймають в газету, щоб писати некрологи живим людям, які незабаром стають жертвами насильства бандитських угрупувань. Тим часом Віктор опікується хворим пінгвіном, якого тримає вдома як домашнього улюбленця. “Пікнік на льоду” — пам’ятний портрет беззаконня і цинізму, а також витримки та базовій потребі подобатися комусь».

«Одеські оповідання», Ісаак Бабель

«Ісаак Бабель — один із багатьох шанованих нащадків Одеси, нездоланного міста на березі Чорному морі, заснованого Катериною Великою в 1794 році. Це місце з унікальною космополітичною атмосферою та славною культурною історією, місто, чиї прекрасні бульвари та італійська архітектура зараз під загрозою російського вторгнення. 

Бабелівські розповіді про одеських дореволюційних гангстерів-євреїв змальовують оповідача з “окулярами на носі та осінню в серці» та безстрашного Беню Кріка, кримінального короля міста. “Кожен робить помилки”, — каже Беня матері чоловіка, якого застрелив один із його поплічників. — Навіть Бог”».

Одне з найстаріших та найавторитетніших видань США The Atlantic, опублікувало добірку з девʼяти українських фільмів та одного серіалу, «які показують за що борються українці».

За підбірку відповідав історик та дослідник Джошуа Фьост, автор книг «Українське кіно: приналежність та ідентичність під час радянської відлиги» та «Сергій Параджанов: Тіні забутих предків». До списку потрапили фільми різного періоду — від Олександра Довженка, якого автор матеріалу називає «батьком українського кіно» й до покоління молодих режисерів, «які подорослішали під час Майдану у 2014 році».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis