У Сербії скасували показ фільму «20 днів у Маріуполі»

11 жовтня у культурному центрі сербського міста Лазаревац мав відбутися показ українського документального фільму «20 днів у Маріуполі». Його скасували через звернення Сербської радикальної партії, яка має проросійські погляди, пише «Детектор медіа» 

10 жовтня Сербська радикальна партія опублікувала на своєму сайті заяву «У Сербії не вітають антиросійське кіно» (Антируски филм није добродошао у Србији) з закликом до влади Лазареваца і керівництва місцевого центру культури скасувати «просування українського журналіста Мстислава Чернова». Також політики вимагали заборонити будь-яку промоцію «20 днів у Маріуполі» в Сербії.

У заяві представники партії також звертають увагу на те, що фільм мали показувати безоплатно, «а це означає, що хтось мав профінансувати оренду залу, показ та квитки».

«Виникає питання, хто фінансує просування цього вкрай антиросійського пропагандистського фільму київського режиму. Фільм розповідає про нібито російське вторгнення в Україну. Просування такої позиції суперечить офіційній політиці Республіки Сербія, яка з початку російської спецоперації в Україні займає нейтральну позицію», — йдеться в заяві партії.

Політики також наголосили, що вони «підтримують російську федерацію, поділяючи таким чином позицію понад 80% народу Сербії». Представники Радикальної партії вважають, «що реклама антиросійського фільму була б провокацією сербського народу на службі невдалої спроби Заходу змінити ставлення сербського народу до братньої Росії».

Цю заяву засудила Незалежна асоціація журналістів Сербії. Спілка назвала скасування показу «20 днів в Маріуполі» «мовчазною цензурою та забороною на розповсюдження, яку, згідно із Законом про публічну інформацію та засоби масової інформації та Законом про кінематографію, мають право застосовувати лише компетентний суд за поданням прокурора».

Також представники Асоціації закликали політиків «не нав’язувати свою ідеологію через культуру». І нагадали, що у травні 2023 «20 днів в Маріуполі» уже показували на Міжнародному фестивалі документального кіно у Белграді, і тоді цей крок не викликав заперечень або протестів.

Керівництво будинку культури в Лазареваці наразі ніяк не прокоментувало скасування показу.

На парламентських виборах у 2016 році Сербська радикальна партія отримала 8,1% голосів. На парламентських виборах у 2020 році вона отримала 2,05% голосів і не пройшла до парламенту. На 17 грудня 2023 року у Сербії призначені дострокові парламентські вибори.

«20 днів у Маріуполі» розповідає про 20 днів життя міста з моменту нападу на нього росією 24 лютого 2022 року. В стрічці, зокрема, показані бомбардування житлових кварталів і пологового будинку, люди, які жили та працювали в умовах блокади, те, як Чернов разом з колегами — фотографом Євгеном Малолєткою та журналісткою Василісою Степаненко — змогли виїхати з оточеного російськими окупантами міста.

Режисер «20 днів в Маріуполі»: «Ми всі в якомусь сенсі прийняли свою смерть»

Прем’єра стрічки відбулася на кінофестивалі «Санденс», на якому вона отримала приз глядачів.

У травні 2023 року Чернов, Степаненко, Малолєтка разом з американською журналісткою Лорі Гіннант, яка курувала їхню роботу, отримали Пулітцерівську премію за служіння суспільству.

В український прокат фільм вийшов 31 серпня 2023. Також українська кіноакадемія висунула «20 днів в Маріуполі» на «Оскар» в номінації «Найкращий міжнародний повнометражний фільм».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis