Документальний фільм про блокадний Маріуполь виграв приз глядацьких симпатій на «Санденсі»

Документальну стрічку українського фотографа та журналіста Associated Press Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» відзначили призом глядацьких симпатій на кінофестивалі «Санденс». Фільм брав участь в конкурсній програмі світового документального кіно

«20 днів у Маріуполі» розповідає про напад росії на місто 24 лютого 2022 року, бомбардування житлових кварталів та пологового будинку, людей, які жили та працювали в умовах блокади міста та про те, як Чернов разом з колегами — фотографом Євгеном Малолєткою та журналісткою Василісою Степаненко — змогли виїхати з оточеного російськими окупантами міста.

«Ми приїхали до Маріуполя за годину до війни». Це промови українських фотографів, які розповідали світу про блокадний Маріуполь

Всі кадри Мстислав Чернов зробив протягом 20 днів перебування в Маріуполі. За словами відеографа, він висвітлює воєнні конфлікти вже дев’ять років, проте «цей фільм — особиста історія», бо «це історія спільноти, нашої спільноти, наших людей».

«Ми робили все можливе, щоби прорвати інформаційну блокаду, щоб розповісти історії маріупольців, — розповідає Мстислав команді кінофестивалю. —  Деякі з кадрів ви, можливо, бачили в новинах. Кадри зруйнованих кварталів, потрапляння російських бомб до пологового будинку, лікарі, які намагаються врятувати життя дітей, уражених уламками, батьки у скорботі, братські могили, в яких поховані діти». 

Режисер додав, що початково він не планував перетворювати відзняті кадри на документальний фільм, проте вирішив представити його «як свідчення, як попередження, як данину поваги всім, хто втратив своє життя в цій війні». 

«Санденс» проходить з 19 по 29 січня в американському штаті Юта. Офлайн-прем’єра «20 днів у Маріуполі» на «Санденсі» відбулася 21 січня.

В програмі World Cinema Documentary Competition цьогорічного «Санденсу» також покажуть стрічку «Залізні метелики» українського режисера Романа Любого, що розповідає про авіакатастрофу рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області.

«Залізні метелики» знятий у форматі гібридного фільму, який поєднує в собі архівні кадри трагедії та інтерв’ю  з вигаданими елементами, а також перформансами, музикою чи інсталяціями, що «акцентують на сюрреалістичних обставинах справи».

Український відеорежисер Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та Василіса Степаненко були єдиними журналістами, які висвітлювали події в оточеному російськими військами Маріуполі протягом перших 20 днів атаки на місто. Вони прибули туди за годину до війни, о 3:30 ранку й за цей час стали свідками воєнних злочинів, авіаударів та звірств, скоєних росіянами проти мирних жителів.

20 червня 2022 року Малолєтка і Чернов отримали нагороду Freedom of Speech Award («За свободу слова») від німецької медіакомпанії Deutsche Welle. В грудні їх нагородили престижною премією від міжнародної некомерційної організації «Репортери без кордонів» — «За свободу преси» у номінації «За вплив».

У травні 2023 року Чернов, Малолєтка, Степаненко разом з американською журналісткою Лорі Хіннант отримали Пулітцерівську премію.

Їх та їхню інформаційну агенцію The Associated Press відзначили у номінації «За служіння суспільству».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis