Верховний суд оштрафував українську блогерку на 250 тисяч гривень за невдалий гівевей в Інстаграмі

Верховний суд України зобов’язав українську блогерку Алевтину Черкашину, вона ж diva_olivka, виплатити 250 тисяч гривень штрафу за невиконання умов розіграшу на її сторінці в Інстаграмі. За словами адвокатів, це перший судовий процес проти Інста-блогера в Україні 

В чому справа

У лютому 2021 року Вероніка Синиця — власниця агенції інфлюенс-маркетингу I Am Influencer та одна зі спонсорів розіграшу, звернулась до суду з вимогою відшкодувати їй 1 250 000 гривень за невиконання умов рекламного договору зі сторони Алевтини Черкашиної. Сума включала в себе 250 тисяч гривень штрафу за невиконання контракту, 700 тисяч гривень «упущеної вигоди», 250 тисяч гривень матеріальних збитків та ще 50 тисяч гривень за моральну шкоду.

Восени 2020 року Алевтина організувала на своїй сторінці в Інстаграмі гівевей, механіка якого заключалась в підписці учасників на перелік акаунтів-спонсорів. За умовами договору, підписаного з Веронікою Синицею у вересні того ж року, блогерка мала розмістити у своєму акаунті рекламні тексти та відеоконтент з інформацією про гівевей, за що замовниця заплатила 500 тисяч гривень авансом та 2,5 тисячі гривень в якості компенсації витрат на зйомку контенту.

Черкашина, в свою чергу, пообіцяла кожному зі спонсорів «привести» мінімум по 50 тисяч нових підписників. Цей момент також був прописаний у вищезгаданому договорі, а за невиконання умови блогерка мала за рахунок отриманого гонорару самостійно зайнятися розкруткою спонсорських акаунтів, щоб дібрати потрібну кількість підписників.

У вересні 2021 року Київський господарський суд постановив, що блогерка не виконала умови, прописані в контракті: при заявленому мінімумі в 50 тисяч нових підписників, їй вдалось зібрати трохи більше 22 тисяч. Її зобов’язали виплатити 250 тисяч гривень штрафу, а інші компенсації позивачки не задовольнили через «недоведеність вини».

Як пояснила ситуацію блогерка

У січні цього року Алевтина Черкашина подала апеляцію на рішення суду.

В серії Інстаграм-постів вона розповіла, що конкурсом займалась організатор, яка підібрала занадто велику кількість спонсорів та нецікаві для публіки призи: «Вона зібрала в учасники 91 спонсора, на яких треба було підписатись за призи у вигляді коробки шоколаду, пари навушників та термочашок. У той час, коли інші блогери розігрували дорогий автомобіль лише за 49 підписок».

Блогерка уточнила, що дівчина-організатор запропонувала «накрутити» підписників, яких не вистачало, за допомогою ботів — Алевтина відмовилась. Вона назвала себе «дорослою людиною, яка помилилась у виборі партнера та понесла за це відповідальність», а також додала, що «не в силах змусити 50 тисяч людей виконати умову підписки».

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Будешь моей Оливкой?🫒 (@diva_olivka)

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Будешь моей Оливкой?🫒 (@diva_olivka)

18 січня блогерка опублікувала пост про те, що її апеляцію задовольнили, а позов проти неї повністю відхилили.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Будешь моей Оливкой?🫒 (@diva_olivka)

Що сталося далі

В січні, після рішення Господарського суду Києва, позивачка Вероніка Синиця звернулась до Верховного суду України з тими ж вимогами про стягнення грошей з блогерки. У заяві вона просила відхилити рішення Господарського суду, який прийняв апеляцію Черкашиної, та ухвалити нове рішення, згідно з яким Алевтина повинна буде відшкодувати всі кошти в повному обсязі.

Чим завершилась історія

В липні цього року Верховний суд виніс остаточне рішення та постановив, що Алевтина Черкашина все ж має виплатити 250 тисяч гривень штрафу за невиконання передбачених договором умов перед Синицею та ще додатково сплатити 7500 гривень судового збору.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis