Відреставровані «Тіні забутих предків» вперше покажуть на Венеційському кінофестивалі

На 80-ому Венеційському кінофестивалі, який пройде з 30 серпня по 9 вересня, вперше відбудеться показ української класики. Драма Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» увійшла в програму Venice Classics, де також покажуть «Від всього серця» (One from the Heart) Френсіса Форда Копполи, «Екзорциста» (The Exorcist) Вільяма Фрідкіна та «Дні жнив» (Days of Heaven) Теренса Маліка

«“Тіні забутих предків” Сергія Параджанова відкрили світові чудові здібності великого вірмено-українського режисера, якого зневажала радянська влада за його творчість, у якій був присутній візіонерсько-сюрреалістичний підхід до народних традицій кавказьких народів, — йдеться в описі програми на сторінці фестивалю.

Ініціатором показу виступив кінокритик Андрій Альфьоров, який вів переговори з керівництвом кінофестивалю, а також курував однойменну виставку в Довженко-центрі разом з Павлом Гудімовим. 

Серед двох відреставрованих версій фільму — 2012 і 2015 років — відібрали першу, яка здійснювалася в межах першого блоку національної програми реставрації кінокласики. Про це у своєму дописі на Фейсбук розповів колишній голова Довженко-центру Іван Козленко. Разом з нинішньою головою центру Оленою Гончарук він обрав реставровану версію 2012 року, адже вона «зроблена обмеженими технічними засобами, втім, зберегла автентичну колористику та м’якість тону еталонної позитивної копії фільму, що зберігається в Довженко-центрі».

У програму Venice Classics також увійшли «Найвродливіша» (Belissima) Лукіно Вісконті, «Істоти» (Varelserna) Аньєс Варди, «Портрет Джини» (Portrait of Gina) Орсона Веллса, режисерська версія «Андрея Рубльова» Андрея Тарковського та інші.

У Венеції також покажуть український фільм Анастасії Бурячкової «НАЗАВЖДИ-НАЗАВЖДИ». Докладніше про нього ми писали у нашій замітці.

Екранізація повісті Михайла Коцюбинського, знята у 1964 році, стала ключовим фільмом у творчості Сергія Параджанова та дала старт українському «поетичному» кіно в середині 60-х.

В центрі сюжету два гуцульські роди, та їхні діти, Іван і Марічка, що закохуються один у одного. Вже будучи дорослим, Іван змушений йти на заробітки, а Марічка обіцяє його чекати. Згодом дівчина гине, а Іван не знаходить собі спокою без коханої. Головний герой одружується на вродливій Палагні, але дух Марічки його не полишає.

У червні 2021 року стрічка ввійшла до рейтингу зі 100 найкращих фільмів українського кінематографу за версією Довженко-Центру

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis