Вышла книга разговоров с архитектором Олегом Дроздовым

ist publishing выпустило книгу харьковского архитектора Богдана Волынского, созданную на основе цикла разговоров с Олегом Дроздовым. В ней автор «Театра на Подоле» рассуждает о городском пространстве, рынке, политике, архитектурных конкурсах и подытоживает первые 20 лет карьеры. Дроздов и Волынский также поговорили о темах актуальных в их практике и современной архитектуре

«Работа над этой книгой началась достаточно давно, когда возникло желание подбить промежуточные итоги: разных мыслей, разных путей, которыми мы с коллегами шли в архитектре в течение первого активного 20-летия. Богдана заинтересовала возможность взяться за такой проект и вся повестка, которая обсуждается в книге принадлежит ему. Для меня эта книга — возможность задуматься над будущим значительно системнее», — комментирует Дроздов.

Специально для DTF Magazine ist publishing предоставил фрагмент из книги.

Погода

Будинки, як і рослини чи тварини, мають реагувати на навколишнє середовище й поступово еволюціонувати. Випуклі частини, красиві бородавки та складочки на тілі наших будівель чинять серйозний опір 20–30 циклам зміни температури упродовж зимового періоду. Ліпнина доби еклектики кінця XIX — початку ХХ століть зазнає краху, принаймні в Харкові. Особливо якщо це не цегла в штукатурці, а справжня гіпсова ліпнина. Руйнуються і бетонно-гіпсові залиття сталінських часів разом із балюстрадами та кам’яними парапетами. Цілком традиційні деталі деградують з колосальною швидкістю. Усе ж будувалося з розрахунком на стабільний клімат із зимою, яка, заступивши на варту, своїх позицій не здає. Значно краще все зберігається у традиційно холодних і традиційно плюсових зонах. Розпечений камінь не дає можливості рости жодному моху, перешкоджає паразитуванню на плоті будівель.

Також останнім часом повсюдно зростає кількість сонячних днів. Усе дерев’яне стає складним у догляді й надзвичайно швидко деградує. Утім є і переваги. Наприклад, у Голландії почалася балкономанія, якої ніколи не було. Як гриби після дощу, балкони ростуть навіть у довжину: спочатку був один стільчик, тепер уже два — і столик. Це нова типологія соціалізації. Можна вітатися з людьми на вулиці, сусідом на балконі. З’явилися балконні бесіди. Може, нинішнє літо й не показник, але в умовах нашого клімату три місяці можна прожити на вулиці: харчуватися тут, займатися всіма справами. Для цього, звісно, потрібен тіньовий навіс, відповідне сервірування, має бути виведена електрика, щоб можна було винести диван і дивитися телевізор. Усе якимось чином відкривається на літо, розчиняючись у саду. Та, реагуючи на новий клімат, ми не повинні знову отримати такий самий типовий будинок з п’ятьма вікнами, покітним дахом і сходами, які ведуть на позначку цоколя, звідки буде дуже непросто щось винести.

Така сама реакція критично важлива і в міському просторі. Створюється враження, що сніг — це щороку якась новина. Ми досі не навчилися тому, як впоратися з його появою. Або посипаємо лід піском, а потім живемо в цій пилюці перші пів року, поки червневі дощі не змиють її в дощову каналізацію. А та, зі свого боку, забивається. Вона вже не приймає воду, бо переріз колекторів помітно зменшився через вантажівки з піском, звалені всередину. Ще не так давно уся міська площина чудово вбирала вологу. Майже ніде ще не було асфальту, і місто в таких умовах жило інакше. Багато речей змінилися, але не були переосмислені. Люди будують так, що загалом можна жити, однак зручним це життя не назвеш.

Книгу уже можно заказать на сайте издательства.

Богдан Волынский — архитектор, основатель архитектурной школы dash!. В 2014 стал сооснователем архитектурной практики НКО «Критичне мислення», которая также работает с вопросами профессии. Через год создал Детскую архитектурную школу (теперь дизайн-школа dash!) и в течение 2015-2018 года работал над Харьковской школой архитектуры.

Работал столяром, графическим дизайнером, художником, автор текстов и статей об архитектуры, пишет стихи.

Олег Дроздов — сооснователь, главный архитектор, тьютор Drozdov & Partners, Харьковской школы архитектуры и Paragraph. В 1997 году основал архитектурное бюро «Дроздов и партнеры».

Работал куратором украинских проектов на биеннале архитектуры в Роттердаме в 2005 году (проект Monisto, исследующий развитие прибрежной части Одессы) и московской биеннале архитектуры в 2012 году (проект Circumstances, отслеживающий судьбу некоторых проектов бюро). Также курировал арт-проект Terralogia (Киев и Харьков, 2015) и проект «Патіологія» (Киев, Харьков, 2007), посвященный проблеме домов с внутренним двором. В 2017 году основал Харьковскую школу архитектуры.

Осенью 2021 года DTF Magazine поговорил с Дроздовым об архитектуре Харькова специально для совместного с Visa подкаст-проекта «Міста і люди». 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis