Як збірна України виступила на чемпіонаті світу з брейкінгу в Сеулі

21-22 жовтня у Сеулі відбувся Чемпіонат світу з брейкінгу. Україну на турнірі представляли четверо атлетів — бі-бої Олександр Lussy Sky Гатин-Лозинський, Олег Kuzya Кузнецов, Андрій Intact Курносов та бігерл Вікторія Killa Kim Морозова.

Усього на ЧС приїхали 224 бі-бої та 130 бі-герл з усього світу. Білоруських та російських танцівників від цих змагань відсторонили. Українська збірна без проблем пройшла відбірковий турнір — усі наші представники змогли пробитися до топ-32 у чоловічій та жіночій категоріях.

Kuzya та Lussy Sky посіли четверте та пʼяте місце, Killa Kim стала 12-ю, а Intact — 27-м. DTF Magazine поговорив із українською збірною та Єгором Матюхіним, головою департаменту брейкінгу Всесвітньої федерації танцювального спорту в Україні і керівником ГО Street Culture

За словами Матюхіна, протягом двох місяців до сеульського ЧС готувався інший склад збірної. Але через оновлення рейтингу World DanceSport Federation (WDSF) довелося проводити заміни — згідно з рейтингом, Lussy Sky та Kuzya мали вищі позиції, ніж чинні переможці чемпіонату України з брейкінгу Flying Buddha та Den

Незадовго до чемпіонату світу WDSF змінила і правила формування національних збірних — наразі на змагання подібного рівня мають право їхати ті атлети, що перебувают вище у світовому рейтингу. Intact долучився до збірної як тренер та керівник команди. І також вирішив взяти участь у змаганнях, бо сеульський турнір мав статус відкритого і загалом виступити там могли всі охочі бі-бої та бі-герли, хто мав змогу дістатися Південної Кореї.

Через заміни у збірній, які відбулися менше ніж за місяць до початку ЧС в Сеулі, українській команді довелося у прискореному порядку оформлювати візи. Корейське консульство в Києві не працювало під час тривог, а до цього Матюхіну довелося збирати документи атлетів — їх передавали автобусами та потягами, адже здебільшого вони наразі перебувають та тренуються не в Україні. 

У підсумку збірна отримала візи у день вильоту до Сеула.

«Я навіть не хочу згадувати, скільки коштували квитки та скільки сивого волосся наша команда отримала разом із міністерством спорту. На щастя, Кузя та Люсік були у формі, бо зараз живуть у Польщі й регулярно відвідують івенти. Та якби нам вдалося організувати брейкінг-кемп десь за 2-3 тижні до ЧС, то ми мали би ще вищий результат», — розповідає Матюхін.

Утім результатом української збірної у Сеулі Єгор задоволений і відзначає, що він значно кращий за тогорічний показник на ЧС, який відбувався у Франції. Тоді команда також не мала можливості для хорошої підготовки через COVID-19, але наразі ситуація ще важча через повномасштабне вторгнення росії.

«Коли Intact написав мені  в чаті, що вони всі пройшли до топ-32, це уже стало доброю новиною. Бо цей попередній відбір з-поміж пари сотень топових акул брейкінгу — найскладніший. І після виходу до топ-32 легше стратегічно працювати команді й збирати бали для особистого та командного рейтингів. Lussy Sky, Killa Kim, Intact та Kuzya — досвідчені атлети, у них за спиною десятки перемог на світових батлах. А наша мотивація наразі вища за всі інші збірні. Думаю, коли в Сеулі побачили нашу збірну, зрозуміли, що ми приїхали за перемогою. Пройти через такий стрес і не перемогти, це не про українців», — розповідає Матюхін.

Обмежене представництво українських бі-герл на ЧС у Сеулі Єгор пояснює тим, що минулого року з різних причин на Чемпіонаті України з топів змогли виступити лише Killa Kim, яка перемогла, та Оля, яка наразі через війну мешкає в Варшаві й не має змоги тренуватися.

Killa Kim після 24 лютого разом з донькою та мамою евакуювалася у Мальме, де наразі працює у брейк-театрі. Бі-герл продовжує тренування та виступи на рейтингових змаганнях, що дозволило їй потрапити на ЧС-2022.

Також Матюхін відзначає ще двох українських бі-герл — Кейт та Стефані. Кейт одружена з американським бі-боєм Victorʼом (чемпіон світу 2021 року та бронзовий призер ЧС-2022. — Прим. DTF Magazine) та мешкає в США, і через бюрократичні нюанси не має права покидати країну до кінця року.

Стефані ж наразі вагітна, але вже за кілька місяців планує повернутися до брейкінгу, щоб представляти Україну. Єгор відзначає, що дівчина — перша українська бі-герл з якою підписав контракт Nike.

«Загалом усі наші дівчата дуже круті й можуть отримати ліцензію на Олімпіаду і в принципі виграти цей батл у 2024 році. Але попереду Чемпіонат України-2022 і там зберуться усі бі-герл, які наразі в Україні й за кордоном, тому ми можемо побачити нових та досвідчених дівчат, які покажуть рівень та отримають місце у збірній», — вважає Єгор.

Також на думку Матюхіна, наразі в Україні щонайменше 32 бі-боя світового класу, які можуть вигравати чемпіонати Європи та світу, і прогнозує «справжню мʼясорубку» на майбутньому чемпіонаті України у Львові — він відбуватиметься 26-27 листопада.

Що кажуть про ЧС-2022 у Сеулі українські атлети-учасники

Вікторія Killa Kim Морозова

— Мій 16-річний танцювальний досвід вже привчив мене не мати очікувань перед змаганнями. Очікування завжди стимулюють тебе до чогось, а тут це непотрібно. Ти маєш бути чистим і нічого не очікувати, але водночас зробити все що залежить від тебе. Чемпіонати такого рівня дуже тиснуть на спортсменів, але мені найперше хотілося виступити якнайкраще і показати гарний результат для своєї країни та для себе. Ось таким і був мій настрій.

— Звісно, що я готувалася до чемпіонату, тренувалася. Моя робота також повʼязана з танцями, тому я постійно в тонусі, що теж плюс. Перед турніром я трохи переживала через травмовану кисть, та, мабуть, через адреналін під час батлів пошкодження взагалі не відчувалося. До того ж у мене була шалена підтримка моїх хлопців зі збірної, що мені також допомагало, позаяк рівень ЧС був надвисокий і було важко, це не середнячкова туса. Треба було дуже багато всього показувати, щоб пройти відбори. 

— Вивчити наперед усіх суперниць на чемпіонаті світу неможливо — їх понад 200. Так, більшість з них я добре знаю, бо вже не перший рік виступаю. Але будь-який турнір це ще й своєрідна лотерея — ти ніколи не знаєш, хто стане твоєю суперницею. Наприклад, минулого року на ЧС у Франції вже на етапі топ-32 мені трапилася майбутня чемпіонка змагань, тому я вибула з них раніше, а цього разу я пройшла у топ-16. Утім, як показує досвід, як би ти не налаштовувався, остаточно все вирішуватиметься у моменті. Тому треба бути в потоці — тут і зараз, що дасть тобі у підсумку більше ресурсу. Але так, я мала певні стратегії — це невіддільна частина турніру та батлу. ЧС — це насамперед  спортивне змагання, тому без планування — ніяк.

— Кожен батл — це і демонстрація стилю. Його складно оцінювати не субʼєктивно, але для суддів розробили систему, яку можна вважати обʼєктивною, бо вона містить багато критеріїв. У когось стилю й харизми може бути трохи більше, але з технічної точки зору сильнішим може стати інший танцівник. Тому для такого рівня змагань потрібно бути повноцінним в усіх аспектах, мати все — гарний стиль, музикальність, технічність, вміння взаємодіяти з публікою та суперником, поводитися на сцені, здатність донести глядачам свій меседж і так далі. 

— На сеульський ЧС не пустили публіку і це нас дуже здивувало. По-перше, Сеул, багатомільйонне місто, а по-друге, тут мешкає величезне комʼюніті фанатів брейкінгу — його можна зустріти у багатьох місцевих телешоу, а премʼєр-міністр Південної Кореї регулярно відвідує змагання з брейкінгу. Мала кількість глядачів — це складно, тому що, коли на пустий зал, танцівник має давати ще більше енергії, щоб зробити виступ яскравим.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений 대한민국댄스스포츠연맹 (@kfd_official_dancesport)

— У своєму виступі я більше фокусувалася на музиці, вона для мене — ключ. Бо для мене призначення танцівника — робити музику видимою, щоб люди бачили музику через твої рухи. І якщо фокусуватися на музиці, все завжди виходитиме влучно й в тему. Класно, що на цьому ЧС були круті діджеї, які ставили музику, що мені реально подобалася. Бо якщо мені не «заходить» музика, все може піти не так, як я хочу.

— Я задоволена своїм виступом. Я не стресувала, не переживала — це вже успіх, бо ці фактори дуже викачують з тебе ресурс, а я кайфувала від змагань. Так, завжди можна краще, але ніхто напевно не знає виграє він чи програє. Як би ти не готувався, завжди присутній момент вдачі — якщо це твій день, то все зійдеться. Це може трохи магічно звучати, але по факту так і є. Важливий внутрішній настрій, сильний дух — якщо ти впевнений, якщо в тебе є енергія, якою ти ділишся, то люди відчувають і воно працює на тебе, і все сходиться. 

Олег Kuzya Кузнецов

— Я багато тренувався останнім часом, не спеціально до чемпіонату світу, а просто, щоб бути готовим. А з Кореєю взагалі не було нічого зрозуміло до останнього моменту, ми і візи отримали лише за чотири години до вильоту.

Найбільше я тренувався на витривалість, бо круті турніри, й зокрема сеульський чемпіонат світу, складні перш за все великою кількістю раундів з маленькими перервами між ними. Також я відпрацьовував свій звичний арсенал, придумував нове і працював над стабільністю. Загалом самокритично ставлюся до свого танцю, але на цьому ЧС танцювалося легко, я сфокусувався на тому, що роблю і дуже цим задоволений. Також трохи й пощастило — десь у сітці трапилися слабші суперники, яких було легше проходити. У підсумку ж є бажання і далі гасити на повну, бо 2023 рік стане вирішальним щодо участі в Олімпіаді, тому варто бути готуватися.

— Український брейкінг — досить сильний, наші бі-бої та бі-герл показують вже багато років свою міць і стиль на світовій арені. А на цьому турнірі ще може додатково трохи пощастило, десь заслужили, бо викладалися на максимум. Для нас було дуже важливо показати наш рівень. Ми відрізняємося тим, що ми танцюємо душею та маємо яскраву подачу.

— Рівень організації ЧС в Сеулі був добрим, та якщо чесно, мені подобаються інший формат й інша атмосфера. Там збудували занадто велику сцену, яка до того ж розташовувалась далеко від глядацьких трибун. І самих вболівальників було мало, тому їхньої підтримки майже не було чути. Але мені вдалося відрізати цей аспект, я сфокусувався на собі, на танці, музиці й завдяки цьому гарно станцював. 

— На цей ЧС зʼїхалися багато класних чуваків і дівчат. Лайн-ап був просто неймовірно жорстким. Повертаючись назад, ми говорили з хлопцями про тих, з ким батлували і були самі в шоці, — дуже багато різних стилів і різних країн. Тому я тішуся з того, що мав можливість виступити на такій сцені й представити Україну. 

Андрій Intact Курносов

— Ми не мали якихось очікувань від чемпіонату світу, тому що брейкінг загалом дуже спонтанний і непередбачуваний. Сьогодні ти можеш стати чемпіоном світу, а наступного тижня вилетиш на рівні топ-32 на іншому турнірі, через те що не мав того настрою і фізичної форми, не качав музон, атмосфера була не такою, як хотілося, не вийшло сфокусуватися і налаштуватися на власний грув. Так буває, це брейкінг, це все одно перш за все — творчість, а потім спорт. І елемент креативу нікуди не дівся, він є, був і лишатиметься в брейкінгу. Тут завжди вирішуватимуть творчість, стиль, відчуття та енергія, поза тим, відносять його до олімпійського виду спорту, чи вважають культурним явищем.

Ми просто були щасливі, що маємо можливість поїхати на чемпіонат світу — в нашій країні йде війна і важкі часи, тому представляти Україну на такому турнірі було честю. Бути у Кореї це вже перемога. А четверте і п’яте місця серед бі-боїв та 12-те серед бі-герл, мабуть, навіть перевищили наші очікування. Це надихає. 

— До цього чемпіонату світу ми не готувалися якось особливо: продовжували тренування в такому ж режимі як і завжди. Нові рухи ж придумуються поза тим, чи буде ЧС наступного тижня. На кожному сейшені, тренуванні, ти придумуєш кілька нових рухів, навіть концепцій або комбінацій. Це невіддільна частина брейкінгу — створення нового, перероблення того, що вже є в арсеналі та пошук нових звʼязків між цими рухами. 

— Якщо до наших звичайних тренувань додати такі професійні бонуси як масаж, процедури відновлення, спортивну дієту заточену на відновлення, ми зможемо показувати перші-другі місця. Поза нашим бажанням тренуватися, хотілося б мати підтримку від міністерства. Китайська, японська та команда США мають у своєму складі фізіотерапевтів та масажистів, які допомагають спортсменам навіть правильно розігрітися. 

— Відсутність глядачів на такому турнірі створює відчуття, що ти відправляєш енергію у пустоту. Як на мене, для сеульського ЧС зробили занадто масштабну сцену — метрів 50, і у результаті — твій суперник перебуває далеко від тебе. А ще через те, що це стадіон, вас оточує величезний простір, що значить — жодної реакції та віддачі від глядачів.

Такі фактори ускладнюють виступ, ти борешся самим з собою, щоб фокусуватися на своїй енергії та на подачі танцю. Але Kuzya, Lussy Sky та Killa Kіm змогли перебороти ці відчуття, налаштувалися та показали класний брейк, насичений і фристайлом, і музикальністю, який важко показувати на сценах такого масштабу. Та мені все ж здається, що навіть ЧС з брейкінгу не обовʼязково робити у такому форматі — він вбиває красу та магію танцю. Можна зробити його в меншому приміщенні, щоб люди сиділи ближче до сцени, а саму сцену — не високою, бо цього разу вона була чотири метри заввишки.

Для брейкінгу не потрібен стадіон, але потрібен комфорт, перш за все для учасників. Коли бі-боям та бі-герл зручно і їм хочеться танцювати, у підсумку виграє глядач, який побачить більше якісного брейкінгу, а отже отримає більше емоцій та задоволення.

5-6 листопада українська збірна виступить на чемпіонаті Європи з брейкінгу — він проходитиме у Манчестері. Раніше ці змагання планували провести у росії.

А 26-27 листопада у Львові відбудеться чемпіонат України з олімпійського брейкінгу. 

Більше про брейкінг:
Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis