ЮНЕСКО запустив проєкт для захисту культурної спадщини України

ЮНЕСКО і данська культурна організація Blue Shield Danmark запустили проєкт Backup Ukraine, мета якого — зберегти українські пам’ятки та архітектуру під час війни. На платформі збирають цифрові 3D-копії памʼятників та важливих історичних споруд 

Візуалізації об’єктів роблять у застосунку Polycam — LiDAR & 3D Scanner. Він дозволяє відсканувати та створити 3D-модель за допомогою смартфону чи планшету: для цього необхідно натиснути кнопку запису та обійти потрібний об’єкт навколо. Готові зображення зберігають у відкритому онлайн-архіві.

Усі бажаючі долучитися до ініціативи мають записатися як волонтери — для цього необхідно заповнити анкету за посиланням. Команда проєкту не рекомендує цивільним особам займатися оцифровкою без попереднього залучення до команди, а також здійснювати роботу у зонах активних бойових дій.

«Знищення культурної спадщини країни — найшвидший спосіб стерти її національну ідентичність», — пояснив директор Blue Shield Danmark Сорен Ла Кур Дженсен

Коментуючи проєкт, голова Національної комісії данського ЮНЕСКО Ельзебет Гернер Нільсен додала: «Війна може нанести непоправної шкоди національному духу країни. Ось чому охорона історичних пам’яток має вирішальне значення у будь-якому конфлікті. Під час війни, яка триває зараз, традиційні методи збереження культури зазнають тиску. Тому інноваційні технології — це дуже необхідна допомога».

За словами представників ЮНЕСКО, станом на 1 квітня через російську агресію постраждали, як мінімум, 53 пам’ятники культурної спадщини України. Серед них: 29 релігійних об’єктів, 16 історичних споруд, чотири музеї та чотири пам’ятники.

Тим часом, Міністерство культури України, станом на 31 березня, зафіксувало 135 злочинів російських окупантів проти культурної спадщини України. Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що найбільше постраждали релігійні споруди — 59 об’єктів.

У квітні Міністерство внутрішніх справ України разом з командою Google почали оцифровувати знімки пошкоджених міст та селищ України. Мета проєкту — зафіксувати наслідки повномасштабного російського вторгнення в Україну для інфраструктури країни.

За допомогою квадрокоптерів команда робить панорамні знімки вулиць та будівель, які потім будуть доступні для всіх користувачів Google Maps.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis