«Занадто політично»: Артпростір у Гаазі відмовився проводити виставку українських художників

Один з артпросторів Гааги відмовив організаторам виставки українських художників «Захоплений будинок», назвавши її «занадто політичною». Про це у соцмережах розповіла кураторка експозиції, експертка з мистецтва XIX—XXI століть Катя Тейлор. DTF Magazine розповідає про ситуацію та виставку докладніше

Що за виставка

«Захоплений будинок» мандрівна виставка, що стартувала 7 травня у берлінському просторі Alte Münze, а 10 червня «переїде» до Риму у простір WEGIL. Мета виставки — «закликати глядачів до діалогу про Європу “як наш спільний будинок“». На ній представлені роботи понад 40 українських художників, серед яких Алевтина Кахідзе, Влада Ралко, Ігор Гусєв, Олексій Золотарьов, Антон Логов, Гамлет Зіньківській, Дар’я Кольцова, Kinder Album та Тіберій Сільваші. 

Частиною виставки також стала серія Євгена Малолєтки — фотографа, що з початку повномасштабної війни до середини березня документував хроніки блокадного Маріуполя, та останній репортаж фотожурналіста Макса Левіна з Ірпеня. Він знімав наслідки російського вторгнення на Київщині, а у квітні тіло вбитого фотографа знайшли поблизу селища Гута Межигірська.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений WEGIL (@wegil)

Назва проєкту відсилає до однойменного оповідання аргентинського письменника Хуліо Кортасара. За сюжетом, головний герой твору вимушено тікає зі свого дому, охопленого «невідомим злом». Організатори також планують показати виставку в Парижі та Амстердамі.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Kato Taylor (@kataylormade)

Яка причина відмови

«Ми обговорили вашу виставку з командою, і вважаємо, що концепція, як ви її сформулювали, є занадто політичною заявою для нашого місця та цілей. Це не те, що ми не підтримуємо цю справу, навпаки, але ми повинні мати на увазі нашу власну політику з усією програмою, яку ми тут маємо. Дуже шкода», — йшлося у листі артпростору. 

У коментарі DTF Magazine Катя зазначила, що вона пропонувала інституції разом подумати над адаптацією виставки, але їй відповіли, що українська сторона спочатку має адаптувати виставку самостійно і після цього артпростір знову зможе розглянути можливість її проведення. Пропозиція про спільну адаптацію лишилася без відповіді. 

Кураторка додає, що вони з командою «були впевнені майже на 100 відсотків, що виставка в Гаазі відбудеться, але потім щось пішло не так». На її думку, це могло статися через те, що «артпростір ретельніше ознайомився з концептом, побачив медіаматеріали з Берліну, де відбулася перша виставка і після цього вирішив, що безпечніше не проводити івент».

Розкривати назву простору Тейлор не стала, бо вважає «це некоректним через те, що це приватне листування».

На думку кураторки, відмова також повʼязана з тим, що Європа продовжує жити своїм життям, яке дуже оберігає: «Ніхто не готовий жертвувати своїм комфортом, репутацією, кар’єрою заради того, щоб говорити правду. Тут немає відчуття, що війна якось торкнеться економіки європейських країн. І тим більше торкнеться життя людей й вони можуть опинитися під загрозою. А якщо немає розуміння проблеми, то навіщо її вирішувати?».

Відмова у наданні простору через «політичність» стала першою для «Захопленого дому». Хоча Катя уточнює, що отримує «з десяток відмов на день» через зайнятість просторів у багатьох інституціях дати розписані на три роки вперед.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Kato Taylor (@kataylormade)

Про що свідчить ця ситуація

Тейлор не вважає, що ця відмова свідчить про більш обережний підхід галерей та інших артінституцій до війни проти України, але зазначає, що зацікавленість українським питанням знижується. Через це, на її думку, важливо комунікувати актуальну повістку і через мистецтво, бо це потужний дипломатичний інструмент. 

«Для мене ця відмова означає що нас не розуміють, а значить ми маємо доносити інакше інформацію про війну, залучати нові інструменти й голоси. Бути ще активнішими, ще агресивнішими та пояснити, що якщо Європа буде продовжувати однією рукою купляти російський газ, а іншою затуляти рота українській культурі то рано чи пізно війна прийде в Європу. Але тоді бути в нейтралітеті буде трішечки запізно», вважає кураторка. 

Вона також закликає українську культурну спільноту бути ще активнішою, але не тільки з виставковою і презентаційною діяльністю, а й в ідеологічній сфері — вивчати ретельніше контексти країн, актуалізувати українське питання використовуючи нові методи й підходи. 

Наразі команда «Захопленого будинку» шукає простір для виставки у європейських містах на період з 25 червня до 15 липня. 

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis