Білі кросівки, особливо якщо вони із замші чи сітки, — одні з найважчих у догляді. На прохання DTF Magazine співзасновник снікер-хімчисток Sneaker Mate Дмитро Дібрівний розповідає, що варто знати про біле взуття, як за ним доглядати з урахуванням матеріалів, ділиться лайфхаками та пояснює, чому внутрішня частина кросівок не менш важлива за зовнішню

Головне — внутрішня частина кросівок
Не важливо, якого кольору ваші кросівки — їхня довговічність і чистота починаються з внутрішнього боку. Саме ця частина снікера найдотичніша до ноги, тому має бути не просто чистою, а захищеною від різного роду мікробів, що зазвичай спричиняють неприємний запах. Як цього уникнути:
1. забезпечувати взуттю регулярну вентиляцію за допомогою формотримачів, що дають змогу кросівкам провітрюватися й не втрачати своєї початкової форми;
2. регулярно використовувати антисептичний спрей для кросівок, що вбиває саму причину дискомфорту — бактерії та позбавляє вас страху роззуватися в гостях;
3. якщо забруднення внутрішньої частини кросівок легкого ступеня, досить робити чищення в домашніх умовах наприкінці кожного тижня: для цього потрібен професійний засіб для чищення кросівок, щіточка середньої жорсткості (тверда щітка може пошкодити внутрішній матеріал кросівка, який зазвичай роблять м’яким і ніжним для зручності ноги, а жорстка може «розпушити» матеріал та пошкодити його), а також повністю розшнуровані кросівки й ваша завзятість дістатися до найважчих куточків пари;
4. якщо ви щойно повернулися після подорожі чи гайкінгу, ліпше здати кросівки відразу до снікер-хімчистки.

Якщо у вас шкіряні кросівки
Біла шкіра — найменш примхливий матеріал, що найкраще чиститься on the go. Головне — знати кілька правил поводження зі шкірою.
5. Шкіра не любить багато води й надлишку вологи. Від великої кількості води шкіра швидко пересихає, втрачаючи еластичність, з’являється ризик, що вона може тріснути в місцях стабільних згинів або як мінімум покриється зморшками.
Лайфхак. Після дощу варто щонайшвидше прибрати зайву вологу рушником або фіброю та висушити взуття за кімнатної температури.
6. Регулярно використовуйте формотримачі (їх також можна придбати в Sneaker Mate). Це дасть змогу мінімізувати ризик виникнення зморщок на верхній частині кросівок, повністю очистити забруднення з неоднорідної структури шкіри й збереже форму взуття. Особливо формотримач знадобиться якщо ви все ж таки потрапили під дощ і вам треба висушити пару.
7. Не використовуйте для швидкого очищення вологі серветки, що не призначені для очищення кросівок. Зважаючи на склад більшості серветок, ви можете зняти верхній захисний шар шкіри, після чого взуття буде «беззахисним». Шкіра абсорбуватиме ще більшу кількість бруду.
8. . Після чищення шкіряного взуття та його висихання не забудьте насичити шкіру потрібними інгредієнтами для відновлення її еластичності. У цьому допоможе кондиціонер для шкіри: рівномірно нанесіть тонкий шар засобу на чисту й суху поверхню кросівок і лишіть на годину до повного висихання.
9. Пам’ятайте, що сонце — швидше ворог вашим білим кросівкам, ніж помічник. Вам потрібна лише кімнатна температура й місце без прямих сонячних променів. Сонце повністю висушує взуття, збільшуючи ризик пошкодження в майбутньому.
10. Не імпровізуйте самостійно з ацетоном чи розчинниками, якщо не вдається прибрати сильні забруднення (наприклад, чорні смуги) вдома. У 99% випадків це призведе до стирання фарби й повного перефарбовування кросівок у снікер-хімчистці. Тому ліпше одразу звернутися до хімчистки для консультації.
11. . Не підфарбовуйте шкіру підручними засобами, як-от лак або коректор. Імовірність «потрапити» у відтінок білого кольору саме вашої пари мінімальна. А от виправити подібний креатив буде складно, якщо взагалі не доведеться повністю перефарбовувати кросівки.

Якщо у вас кросівки із замші або нубуку
Напевно, найпримхливіші, але водночас найкрасивіші матеріали кросівок — це, власне, замша й нубук. Що треба робити, а що точно ні, щоб продовжити життя улюбленій парі:
12. Взуття із замші й нубуку потребує профілактичного чищення після кожного носіння. Поверхневе чищення м’якою щіточкою забезпечить м’яку структуру матеріалу й рівномірність кольору.
13. Підготовче «сухе» чищення від пилу обов’язкове. Лише після нього можна братися за спецзасоби й воду.
Спочатку приберіть поверхневий бруд і пил, що суттєво поліпшить основне чищення й пришвидшить процес відновлення.
Лайфхак. Для цього вам знадобиться щіточка з м’яким ворсом: легкими поверхневими рухами, ніби розчісуючи матеріал, спочатку зліва направо, потім справа наліво вичистіть пил з поверхні кросівок. Особливо помітним буде результат на темному взутті із замші й нубуку.
14. Для основного чищення білої замші й нубуку варто використовувати щітку м’яку та середньої жорсткості. Щоразу треба струшувати зі щітки зайву воду, а після кожного сегмента кросівка, який ви почистили, добре витирайте взуття фіброю або рушником.
Лайфхак. Повторне чищення проводиться тільки після повного висихання матеріалу. Річ у тім, що замша й нубук, а особливо білого кольору, не люблять води. Ці матеріали стають твердими, якщо не прибрати з них зайву вологу й не відновити структуру після висихання. Тому важливо спочатку поверхнево вичистити матеріал м’якою щіткою, а далі контролювати кількість води під час основного чищення за допомогою фібри чи рушника.
15. Замша — це «волосся» ваших кросівок. Тому після чищення їм важливо зробити «зачіску», тобто відновити структуру ворсу.
Замша, на відміну від шкіри, завжди потребує відновлення структури, тобто «розчісування» ворсу. Якщо своєчасно не відновити структуру замші, колір буде з перепадами, а взуття стане твердим, що в результаті призведе до руйнування матеріалу.
Лайфхак. Для відновлення замші варто використовувати гумову щіточку та щіточку з м’яким ворсом. Відмовтеся від щіток з металевими елементами й жорстких щіток, оскільки вони можуть видирати частинки ворсу, що призведе до нерівномірного кольору кросівок.
16. Фарбуйте замшу й нубук лише в снікер-хімчистках. Фарби, що активно рекламують, «заб’ють» структуру замші чи нубуку й збільшать ризик утрати оригінального кольору вашої пари.

Якщо у вас кросівки із синтетичної тканини: нейлону, сітки (mesh)
Синтетична тканина — це один з «найлітніших» матеріалів, особливо білого кольору. Він теж має свої особливості, які важливо знати:
17. Поверхневе чищення від пилу м’якою щіточкою зменшить ризик появи темних смуг у місцях згину. А це, напевно, найпоширеніша проблема всіх білих кросівок з нейлону або сітки, що швидко забиваються пилом.
18. Якщо у ваших кросівок біла сітка з кількох шарів, важливо не допускати серйозного забруднення й своєчасно проводити чищення вдома чи в снікер-хімчистці.
19. Домашнє чищення має відбуватися після поверхневого чищення «по сухому» (як у випадку із замшею). Ліпше використовувати для чищення тільки м’яку щітку. Жорстка щітка може «розпушити» матеріал, що після чищення й висихання може змінити свою структуру на «волохату».
20. У синтетичних матеріалах найкраще — це швидка реакція на забруднення. Що довше бруд на кросівках такого типу, то більша ймовірність, що його не виведеш з матеріалу.
Якщо у вас є можливість зачистити забруднення вдома, зробіть це правильно:
— забудьте про пральну машину, інакше ваша нейлонова чи меш-пара стане не білою, а жовтою — це константа;
— уникайте сушіння чистого взуття на сонці — ризик пожовтіння в такому разі 99%.

Якщо у вас конверси та кеди з тканини
Тут варто розуміти, що кеди, а особливо Converse, навіть у колаборації з Comme des Garcon — це все ще рок-н-рол-взуття, а Vans — скейт-взуття. Воно із самого початку покликане знищувати свій охайний вигляд і поглинати вашу історію та стиль життя. Тому треба дотримуватися таких правил:
21. Регулярно чистити кеди всередині й використовувати антисептик для протидії бактеріям і неприємному запахові.
22. Не прати в пральній машині, оскільки структура взуття руйнується: воно може просто розклеїтися й посіріти швидше, ніж потрібно.
23. Не сушити білі кеди на сонці — жовті розводи гарантовано.

24. Варто регулярно чистити леди. Піт може призвести до пожовтіння конверсів.
25. Спокійно сприймайте, що ваші білі кеди посіріли за сезон (залежить від періодичності носіння).
26. Гумовий мідсол ліпше очищати в тандемі жорсткої та гумової щіток. Річ у тім, що гумовий мідсол швидко вбирає забруднення і просто щіткою вичистити його буде складно.
27. Не намагайтеся підфарбувати білий канвас. Фарба заб’є структуру взуття й буде суттєво вибиватися із загального відтінку, тож вам доведеться забути про цю пару.

Шнурівки
28. Не менш важливо піклуватися про білі шнурівки. Зазвичай, якщо в пари кросівок чи кедів залізні люверси для шнурівок, на них гарантовано лишаються чорні насичені смуги. У домашніх умовах можна випрати шнурівки за допомогою господарського мила, попередньо залишивши їх на 15 хвилин у розчині невеликої кількості ванішу на склянку води. Далі повторити процедуру прання вручну вже з професійним засобом для чищення кросівок. Якщо після цієї процедури плями все ще лишаються, варто просто замінити шнурівки, пам’ятаючи, що це все ж таки витратний матеріал.