Banksy звинуватив бренд Guess у крадіжці його робіт

Британський художник Banksy опублікував в Інстаграмі пост, в якому звинуватив американський ритейлер Guess в незаконному використанні його робіт. Бренд представив колекцію речей з принтами Banksy та оформив вітрину лондонського магазину зображенням «Метальник квітів» (Flower Thrower), створеним художником у 2003 році 

В пості Banksy опублікував знімок з вітриною лондонського магазину Guess та запропонував завітати туди «магазинним крадіям».

«До уваги магазинних крадіїв. Будь ласка, зайдіть до Guess на Ріджент-стрит. Вони взяли собі мої роботи без дозволу, тому хіба буде неправильним, якщо ви зробите те саме з їхнім одягом?», — говориться на фотографії в профілі художника.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Banksy (@banksy)

В жовтні Guess анонсував вихід нової капсульної колекції одягу з графіті Banksy. Серед використаних робіт художника — «Дівчинка з повітряною кулею», «Метальник квітів» та «Королева Зіггі».

BBС пише, що речі команда бренду створювала в колаборації з компанією Brandalised, яка, начебто, має ліцензію на використання робіт художника. Коментуючи колекцію креативний директор Guess Пол Марчіано заявив, що «графіті Бенксі справили феноменальний вплив, який резонує з усією поп-культурою», а нова колекція — це «спосіб для індустрії моди висловити свою вдячність художнику».

Після того, як Banksy опублікував пост, Guess зачинив магазин у Лондоні, приставив до нього охорону та закрив вітрину з графіті. Персонал відмовився коментувати BBC інцидент, компанія Brandalised також зберігає мовчання.

Адвокат із авторських прав Ліз Ворд, засновниця британської компанії із захисту інтелектуальної власності Virtuoso Legal, пояснила, що Guess «здається, законно придбали твори Banksy через третю сторону, компанію Brandalised, яка стверджує, що має право комерціалізувати та використовувати твори Бенксі».

Ліз додала, що поки невідомо, чи знав сам художник про цю угоду: «Якщо він був в курсі, то, можливо, його коментар виступає певним видом так званої партизанської маркетингової кампанії. Якщо він не знав про це, тоді, мабуть, дуже роздратований, особливо через те, що такі подібні великі бренди не співпадають з його позицією проти істеблішменту».

За словами адвокатки, «Banksy мав би розбиратися з Brandalised та Guess щодо порушення авторських прав на його роботи, однак, враховуючи, що художник хоче залишитися анонімним, він може не мати такої можливості».

В 2020 році Banksy втратив авторське право на роботу «Метальник квітів». Він програв справу проти виробника листівок Full Colour Black — суд ухвалив, що через анонімність художника компанія має право безкоштовно використовувати зображення для своїх листівок.

В 2021 році Full Colour Black домігся скасування авторських прав на ще дві роботи Banksy: Radar Rat («Щур з радаром») та Nola (Girl with an Umbrella) («Дівчинка з парасолькою»). Комітет із захисту інтелектуальної власності Європейського союзу виніс два вироки, у яких уточнив, що через анонімність Бенксі не може претендувати на захист авторських прав, «хоч і регулярно подає патенти на реєстрацію зображень».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis