Гей-пара виграла суд проти України у справі про дискримінацію. Це перший подібний прецедент

В Українській гельсінській спілці з прав людини, посилаючись на офіційний документ, повідомили, що Європейський суд з прав людини визнав порушення прав одностатевих пар з боку України. Проти держави судилась українська гей-пара, яка не може укласти законний шлюб 

Заявники Андрій Маймулахін та Андрій Марків з 2010 року живуть разом як партнери. У 2014 році пара звернулась до Європейського суду з прав людини через неможливість зареєструвати свої стосунки офіційно, як це роблять різностатеві пари.

Під час розгляду справи суд визнав, що «заявники не мають ані доступу до шлюбу в Україні, ані можливості отримати будь-яку альтернативну форму юридичного визнання», порівняно з різностатевими парами, які з різних причин можуть не вступати в законний шлюб, проте «все ж мають право на юридичне визнання і захист».

В документі з рішенням ЄСПЛ також йдеться, що заявники не мають ніякої можливості «врегулювати основні аспекти свого життя як подружжя», окрім певних майнових питань. В останньому випадку одностатеві пари можуть укласти договір як приватні особи «відповідно до цивільного законодавства» щодо розподілу майна  — в суді уточнили, що подібні документи «мають обмежену сферу дій та не забезпечують деякі основні потреби, які є фундаментальними для регулювання відносин між подружжям».

У висновку Європейський суд з прав людини постановив, що Україна порушила статтю 14 (заборона дискримінації) у взаємозвʼязку зі статтею 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Кожному із заявників присудили по 5000 євро компенсації за «дискримінацію за ознакою їхньої сексуальної орієнтації».

ЄСПЛ також звернув увагу на те, що Україна є членом Ради Європи, а країни у складі об’єднання все частіше визнають одностатеві пари на юридичному рівні та надають їм необхідний захист. Наразі 30 з 46 країн-членів Ради Європи передбачають юридичне визнання одностатевих пар.

В березні до Верховної Ради подали законопроєкт про запровадження в Україні реєстрованого цивільного партнерства. Якщо його ухвалять, то укладати партнерства в Україні зможуть й одностатеві пари.

Після початку повномасштабної війни на важливості впровадження зареєстрованого партнерства наголошували ЛГБТ-активісти та організації.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis