Яким був проєкт-інсталяція «Примарна поезія» у Києві

З 10 по 12 листопада у Києві відбувся масштабний проєкт-інсталяція «Примарна поезія» іспанського художника Пабло Вальбуени. Він охопив три київські пам’ятники: Володимирові Великому, Григорію Сковороді та Богданові Хмельницькому, які перетворились на аудіосвітлові інсталяції з віршами у виконанні 11 українських поетів. 

Проєкт став продовженням роботи Пабло, представленої в артпросторі MOT. DTF Magazine спільно з однією з найбільших європейських криптобірж з українським корінням — WhiteBIT, розповідає, якою була «Примарна поезія» в Києві 

Про що перформанс

У «Примарній поезії» київські пам’ятники у центрі міста, закриті захисними конструкціями від обстрілів, перетворили на контекстуальні інсталяції. Зсередини їх підсвітили спеціальними приладами з пульсуючим ефектом.

«Цей аудіовізуальний проєкт знову дасть змогу захованим у риштування пам’ятникам стати активними учасниками міського життя, — пояснювала команда don’t Take Fake. — Застосовуючи сучасні технології, світло і звук, ми хочемо нагадати про важливість збереження історії та культури, підкресливши, що мистецтво чинить опір у часи війни та зберігає пам’ять свого народу».

Про поетичну частину проєкту

Інсталяції озвучили 40 віршами у виконанні 11 українських поетів. Ось як описав ідею сам Пабло Вальбуена:

«Основна ідея проєкту полягає в тому, щоб поєднати у захищеному від війни Києві монументи минулого з голосами українських поетів, які відображають сьогодення та проєктують своєю творчістю майбутнє. Одинадцять поетів представляють широкий діапазон розуміння та сприйняття сучасності: від надзвичайно ніжних віршів про надію, дітей та любов до більш похмурих, неминуче пов’язаних із воєнним часом. Що я помітив і дуже оцінив, так це те, що навіть у найпохмуріших віршах майже завжди можна знайти щось позитивне, тонку смужку оптимізму, гумору, стійкості, витривалості та надії».

Поезію для проєкту записали Ірина Цілик, Люба Якимчук, Остап Сливинський, Галина Крук, Олена Гусейнова, Артур Дронь, Павло Коробчук, Софія Ленартович, Юліана Лесняк, Катерина Міхайліцина, Марина Пономаренко.

На другий день «Примарної поезії», 11 листопада, поетеса Марина Пономаренко зачитала наживо свої вірші біля пам’ятника Богданові Хмельницькому. 

Куратором поетичної частини «Примарної поезії» виступив український поет, перекладач та літературознавець Остап Сливинський. Ми записали з ним спеціальний епізод подкасту «Феноменів української культури».

«Поезія є свідченням, вона фіксує важливий досвід. Більшість віршів, використаних у проєкті — камерні, це тиха лірика. Це часом дуже тонкі, відверті і болісні вірші, які говорять про речі, якими ми ділимося з найближчими людьми. І коли вони звучать у міському просторі, це створює певний дисонанс. Інтимне стає публічним. Так само як під час війни ми бачимо зруйновані будинки, що роблять видимим чиєсь приватне життя. Метафорично війна зриває одну стіну», — пояснив Остап Сливинський. 

Прочитати тексти всіх віршів, що звучали з пам’ятників, можна тут

Із чого почалась історія «Примарної поезії»

«Примарна поезія» — проєкт у двох частинах, створений Пабло Вальбуеною спеціально для України.

Перша частина, представлена в МОТ, була спеціально розробленою відеосимуляцією на основі панорамного знімання ірпінського «кладовища автомобілів» — одного із символічних місць для українців, де зібрано знищені під час боїв за Київщину авто. Спалахи світла супроводжувалися голосом поетеси Люби Якимчук, яка зачитувала свій вірш «Ворона, колеса» в супроводі контрабасиста Марка Токара.

Два інших концепти використовували зображення харківської школи № 134 та однієї з пошкоджених житлових будівель Києва.

Чому WhiteBIT підтримує «Примарну поезію»

WhiteBIT — одними з перших підтримали ідею don’t Take Fake створити артпростір МОТ, який змогли побачити мешканці та гості Києва, Дніпра, Луцька та Львова.

Продовжуючи співпрацю, МОТ та WhiteBIT зреалізували в Києві перформанс «Примарна поезія» Пабло Вальбуени, який вийшов за стіни артпростору і став самостійною масштабною мистецькою подією.

«Для нас надважливо підтримати українську культуру, адже без мистецтва немає майбутнього, — пояснює Володимир Носов, засновник і СЕО криптобіржі WhiteBIT. — Ми виступали співорганізаторами МОТ і саме там мали за честь познайомитися з Пабло. Так народився новий проєкт, що випливає з представленого в МОТ. Сподіваємося, що цей перформанс стане знаковим у житті столиці. Великий бізнес не може жити окремо від суспільства, тому ми прагнемо брати участь у найрізноманітніших проявах його життя: освіті, культурі, військовій та гуманітарній допомозі».

Матеріал створено за підтримки

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis