На слуху: Як Гантер Шафер зламала стереотипи про транс-персонажів

До появи Гантер Шафер на телеекрані транс-персонажі були не більше ніж тригером для драматичної історії про неприйняття суспільством. Бути представником ЛГБТК+ у серіальному середовищі означало нести на собі такий собі сюжетний тягар без персонального розвитку персонажа. Вже після першої сцени Джулс у «Ейфорії» стало зрозуміло, що перед нами унікальне створіння. Це не просто «та трансгендерна подруга Зендеї». Героїня Гантер — перший комплексний транс-персонаж, який не спекулює на своїй гендерній ідентичності.

Історія Джулс тепер надихає ЛГБТК+-спільноту. Але Шафер — це не тільки її екранне втілення в «Ейфорії». За плечима у активістки та акторки-початківця модельна кар’єра, а попереду, мабуть, амплуа сценариста й фешен-дизайнера. DTF Magazine розповідає докладніше про те, хто така Гантер Шафер

Зміст

Труднощі переходу


Ледь не перше, що цікавить шанувальників Гантер Шафер, — історія її переходу й шлях до успіху в бізнесі, де донедавна навіть цисгендерним знаменитостям пропонували мовчати про власну орієнтацію. Гантер відверто ділиться досвідом. Ба більше, елементи її історії стали основою сюжетної арки Джулс. Шафер неодноразово говорила про те, що сприймає статус рольової моделі всерйоз та не приховуватиме подробиць важкого періоду усвідомлення своєї гендерної ідентичності.

Шафер народилася в сім’ї пастора пресвітеріанської церкви в Північній Кароліні, але своїх батьків завжди вважала досить відкритими людьми. Кеті Шафер, мама акторки, в інтерв’ю для North Carolina Public Radio згадувала, як помітила незвичні для неї захоплення сина: «Гантеру була два роки. Ми показували йому фігурки всіх можливих супергероїв, але він хотів тільки Жінку-кішку чи Жінку-Халк».

Гантер (праворуч) з молодшими сестрами і братом

Труднощі почалися в середній школі: спочатку Гантер вважав себе геєм, проте згодом у хлопчика розвинулася сильна гендерна дисфорія. Йому знадобилося допомога психолога, щоб розібратися в собі та зрозуміти, що він усвідомлює себе дівчинкою. Водночас батьки вважали, що у них просто творчій син, якого приваблюють яскраві речі.

П’ятирічний Гантер (у центрі) в сукні своєї сестри Ганни (праворуч) на дні народження
«Я відчувала, що ми підійшли до критичної точки, тому що втратили свою дитину, — згадувала Кеті Шафер. — Я думаю, що Гантер справді боровся всередині, і тривога виходила назовні. Пам’ятаю, було багато сліз. Ми зрозуміли, що нам доведеться відпустити того, ким, як ми думали, буде наша дитина».

Тато Гантер, Мак Шафер, згадував інший епізод: «Я пам’ятаю, як планував забирати Гантера з табору модних дизайнерів. Останньої ночі вони мали показ мод. Гантер підійшов до мене вранці перед показом і сказав: „Тато, ти не заперечуєш, якщо я одягну підбори?“ Всередині я думав: „Ні, ні, ні…“ Але в результаті сказав: „Так, можна…“ Думаю, саме тоді все стало реальністю. Я подумав, що з ідеями про виховання сина доведеться попрощатися. І все-таки я відчував радість від того, що Гантер „переродилася“ в того, ким вона була створена».

Гантер протягом року відвідував терапевта і психолога, щоб отримати дозвіл на гормональну терапію. «Якщо чесно, це здалося мені дикунством, — згадує акторка. — Чому стороння людина вирішує, ким мені бути?» В 16 років, після тривалого приймання гормонів, Гантер отримала диплом про закінчення школи вже як дівчинка.

Художниця та обличчя Dior


У три роки Гантер попросила у батьків коробку рожевих воскових олівців і відтоді постійно малює. Вона вважає себе візуальним мислителем та зізнається: їй легше намалювати, що вона має на увазі, ніж розповісти. Забігаючи наперед, зазначимо: спеціальний епізод «Ейфорії», що вийшов у січні 2021-го, знімали з використанням деяких сторібордів самої Гантер.

Коли Шафер було 16 років, її ескізи в соціальних мережах помітила Таві Гевінсон, авторка сайту про моду для підлітків Style Rookie. Малюнки, колажі й навіть статті Гантер публікували у блозі Rookie з 2015 до 2018 року.

Після школи дівчина навчалася на факультеті образотворчого мистецтва в UNC School of the Arts у Північній Кароліні. У 18 років, прислухавшись до поради знайомого фотографа, Гантер надіслала свої знімки до модельного агентства Elite Model і підписала з ними контракт. Перший гонорар Шафер витратила на переїзд до Нью-Йорка. «Спочатку я планувала працювати моделлю, щоб фінансово підтримувати своє образотворче мистецтво, — згадувала Гантер у розмові з Arca для V Magazine. — Тоді я думала: „Дідько, як би мені хотілося заробляти на моїх картинах, бо це все, чим я хочу займатися“».

Тим часом модельна кар’єра почала поглинати Шафер — вона брала участь у показах Dior, Marc Jacobs, Versus Versace, JW Anderson, Miu Miu, Vera Wang, Rick Owens, Maison Margiela, Helmut Lang. За словами Гантер, вона знаходиться в постійному пошуку та вираженні жіночності через мистецтво й моду: «Те, що я намагаюся зробити у всіх сенсах, — це деконструювати наше уявлення про гендер і використовувати привілеї, які дає модельна зовнішність, щоб привернути увагу до цієї теми».

Гантер проти «туалетного закону»


У 2016 році до 18-річної Гантер звернулися юристи з Американського союзу захисту громадянських свобод, запропонувавши підтримати позов проти законопроекту House Bill 2 у її рідній Північній Кароліні. House Bill 2 обмежував права ЛГБТК+-спільноти, оскільки забороняв трансгендерним людям на власний розсуд вибирати вбиральню, роздягальню та інші гендерно-специфічні приміщення.

Шафер відреагувала на закон, написавши есе для i-D, де поділилася особистим досвідом. Дівчина розповіла про дискримінацію у шкільні роки, коли вчителі пропонували їй скористатися роздягальнею тренера чи чоловічим туалетом. Законопроект відхилили, й замість нього 2017 року був прийнятий House Bill 142 — більш інклюзивний, але він не скасовував дискримінуючі правила, тому Гантер продовжує агітувати за права трансгендерних людей. Водночас вона обережно ставиться до того, що її називають ЛГБТК+-активісткою:

«Я не знаю, чи можу я називати себе активісткою. Я ймовірніше просто не мовчу про власний трансгендерний досвід. Іноді це схоже на активізм просто тому, що бути трансгендером може бути досить складно».

У 2017 році Гантер потрапила до рейтингу Teen Vogue «21 до 21». Після цього за ініціативою Vogue кілька дівчат з цього топу взяли участь у круглому столі з екс-сенатором і держсекретарем США Гілларі Клінтон, де Гантер, зокрема, порушила тему законопроекту House Bill 2.

Отримавши грант від програми Teen Vogue «21 до 21», Шафер планувала відкрити на Мангеттені галерею-студію для транс-художників, а вже наприкінці 2019 року збиралася на навчання в художній коледж Central Saint Martins у Лондоні, щоб зосередитися на небінарному дизайні одягу. «Я хочу використовувати одяг як основний вид мистецтва та як спосіб вести розмову про бінарні й соціальні конструкти, тому що бінарність багато в чому визначається одягом», — писала Гантер про бінарність моди у профайлі для Purpose and Perspective.

Шафер вважає, що здебільшого спроби розмити гендерні межі є неефективними:

«Зовсім нещодавно один бренд випустив агендерну лінію одягу, й це були сині джинси та толстовки. Вони позначили діапазон між чоловіком та жінкою як нормкор. Я вважаю це просто відмовкою. Це вказує на відмінність у тому, як наше суспільство виховує нас, чоловіків та жінок. Для чоловіка як і раніше нетрадиційно носити спідницю публічно чи поза індустрією моди. Але серед жінок модно носити костюм і штани. Я думаю, що така установка підкреслює саме чоловічий конструкт і те, наскільки він гнітючий. Це цікавий аспект статті, що прояснюється лише тепер».

Водночас Шафер потрапляє на незвичний для неї кастинг: ходити подіумом не довелося — лише прочитати кілька реплік для майбутнього серіалу «Ейфорія» від HBO.

 Секс, інтриги та апатія: еволюція підліткових серіалів від 90-х і до сьогодні

Час Джулс


У кожному другому інтерв’ю Гантер Шафер нагадує, що ніколи не планувала бути акторкою. «Про кастинг у проект я дізналася в Instagram, де трансгендерні жінки пересилали цю новину одна одній. За кілька днів моє модельне агентство запропонувало мене в ролі претендентки», — згадує дівчина в інтерв’ю для Buro.

За словами Гантер, до остаточного рішення її підштовхнула мати: «Я кілька разів попереджала її про те, що відбувається в серіалі, але вона говорила: „Кого хвилює, що там є сексуальні сцени, це ж мистецтво!“»

Персонаж Гантер — 17-річна Джулс. Вона щойно переїхала в передмістя, намагається розібратися у власних сексуальних уподобаннях і зустрічає Ру. В однокласниць виникає незвичайний союз на стику дружби та романтичних почуттів. Водночас Джулс відчуває потяг до чоловіків, закохавшись у друга за листуванням.

За словами Гантер, шоуранер серіалу Сем Левінсон залучив її до процесу створення персонажа, дозволивши використовувати особистий досвід, щоб краще вжитися в роль. Яскравий гардероб та макіяж Джулс у «Ейфорії» — органічне продовження самої Гантер.

Водночас в інтерв’ю для V Magazine Гантер зізналася, що не одразу усвідомила, як глибоко їй доведеться порпатися в особистій історії для ролі:

«Частиною мого виживання на той період була установка просто швидше пережити це лайно. Я багато працювала, щоб опинитися „на іншому боці“ гендерного переходу. Я була так схвильована через переїзд із Північної Кароліни, що до ладу не відрелаксувала цей досвід. Під час знімань „Ейфорії“ довелося згадати речі, про які я не думала до цього часу. Коли ми працювали над різними сценами, мені доводилося діставати нові деталі, викопувати артефакти всередині себе та утримувати їх для сцени».

На зніманнях у Шафер з’явилася одна з найкращих подруг — Зендея. «Ми не робили „тест на хімію“ на етапі кастингу, — згадує Гантер у спеціальному випуску Euphoria | Unfiltered. — Нам просто пощастило».

Гантер вдячна «Ейфорії» за те, що серіал дозволив їй відчути весь спектр емоцій, який, за зізнанням акторки, вона раніше придушувала: «Я страшенно боялася розплакатися, а тепер мені легше плакати, тому що історія Джулс показала, що сльози — це нормально». Джулс підкорила не тільки Ру, у персонажа величезна фан-база, а саме тренди на Reddit і майстер-класи з макіяжу у стилі героїні на YouTube.

Популярність «Ейфорії» та продовження серіалу на другий сезон змусили дівчину поставити на паузу переїзд до Лондона. З 2019 року Гантер частіше з’являлася на червоних доріжках івентів, ніж на подіумах. У червні 2020-го на честь 50-річчя першого ЛГБТК-прайда онлайн-журнал Queerty заніс її до списку 50 героїв, «які ведуть націю до рівності, визнання й гідності всіх людей». У серпні 2020-го Шафер стала глобальним послом бренду лінії косметики Shiseido.

 Слухайте плейліст до першого сезону «Ейфорії»

Як Гантер продовжує бути вірною собі


У січні 2021 року Гантер Шафер побувала в гостях у Джиммі Кіммела, де розповіла про те, як провела локдаун. Не зраджуючи собі, акторка поділилася правдою про ментальні проблеми, з якими намагалася впоратися навесні 2020-го. За словами Гантер, вона навіть шукала клініку, до якої могла б записатися під час карантину.

Її рятівником став Сем Левінсон, який зателефонував Шафер і запропонував зняти спеціальний епізод «Ейфорії», присвячений Джулс. Шафер вперше спробувала себе як сценаристка та виступила співавтором серії. Відповідно до сюжету, Джулс звертається до психотерапевта і проговорює багато особистісних проблем — справжніх переживань самої Гантер. «Можна сказати, що цей епізод став для мене справжньою терапією», — сказала акторка в шоу Кіммела.

Так, у спецепізоді є багато особистих роздумів Гантер і навіть вірші, які акторка написала ще під час навчання у старшій школі. Шафер також продюсувала епізод та була присутня на зніманнях на всіх етапах, займаючись дизайном інтер’єру, костюмів та сторібордів.

За сюжетом Джулс не просто намагається розібратися в подіях першого сезону, а переживає серйозну кризу ідентичності. Дівчина розмірковує про поняття жіночності й доцільності процесу переходу. Все це подається з делікатністю та чесністю людини, яка сама пройшла через подібну кризу. В міру того як глядач більше дізнається про Джулс (наприклад, про те, що спільного у матері Джулс і Ру), ми бачимо, як багато вона рефлексувала мовчки. Джулс відчайдушно потребувала емоційного та ментального катарсису як персонаж — і, здається, нарешті отримала для цього екранний час.

«Я не думаю, що „Ейфорія“ може бути прикладом того, як діяти, але я сподіваюся, що люди, які проходять через такий досвід, можуть відчути себе більш комфортно чи менш самотньо. Тобто не зрозуміти, що це нормально, а ймовірніше побачити, що вони не самотні в пережитому досвіді», — розмірковує Гантер в інтерв’ю для Hollywood Reporter.

Дівчина відкрита у своєму трансгендерному досвіді та не прагне розкривати подробиці особистого життя. Шафер вважає себе квіром, але не поспішає навішувати ярлики на власну сексуальність. У одному з інтерв’ю в 2019 році Гантер зізналася: «Я ближче до того, що ви могли б назвати лесбійкою».

Свій нинішній стан Гантер оптимістично описує як постійний безперервний шлях:

«Якщо я чомусь навчилася, як трансгендер, так це тому, що ця спіраль ніколи не зупиняється. Думаю, я була приблизно у віці Джулс, коли навчилася розуміти, що перехід — це не просто переміщення з точки А в точку Б».

Але, здається, свій шлях Гантер визначила давно, коли 2016 року говорила про свій перехід на North Carolina Public Radio: «Раніше я думала: „О-о-о! Я виглядаю ймовірніше жіночно, ніж мужньо!“ Але зараз, коли я досліджую небінарну частину себе, просто хочу, щоб деякі люди могли одразу побачити, що я дещо більше, ніж гендер… Мені дійсно подобається, коли люди знають, що я не цисгендерна дівчина… Я пишаюся тим, що я трансгендерна особа. Мене не треба обмежувати як чоловіка чи жінку. Мені дуже подобається відчувати себе поза двійковою системою, а не носити один з цих ярликів. Тому ще гендер був такою божевільною річчю, якій я мала не кинути виклик, а ймовірніше пройти. Тому що я перейшла від чоловіка до жінки, а тепер повертаюся до чогось середнього. Мені подобається існувати без обмежень у багатьох сенсах».


Стежте за DTF Magazine в Facebook, Instagram, Twitter и Telegram

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis