Nike розірвав партнерство з Томом Саксом. Його звинувачують у жорстокому поводженні з працівниками

Після декількох місяців чуток, видання Highsnobiety та Complex підтвердили, що спортивний бренд припинив співпрацю з художником Томом Саксом. Причиною розриву стали звинувачення у неприйнятній поведінці Сакса з боку його колишніх колег

5 травня видання Complex, посилаючись на джерела з Nike, написали, що «бренд більше не співпрацює зі студією Тома Сакса». Проте, за інформацією видання, очікувалось, що модель кросівок NikeCraft General Purpose — остання колаборація Nike та Сакса все ж вийде. Реліз кросівок мав відбутись у квітні, проте його перенесли через скандал навколо митця.

Вже 9 травня видання Highsnobiety опублікувало пост: в ньому редакція розповіла, що зв’язалась з представниками обох сторін і офіційно підтверджує, що партнерські стосунки між Nike та Саксом — завершені, «принаймні на цю мить».

У чому звинувачують Тома Сакса?

Перші скарги на неприйнятну поведінку митця почали поширюватись у березні 2023 року. Колишні працівники його студії на умовах анонімності розповіли виданню Curbed про словесні образи, «дестабілізуючу та страшну» робочу атмосферу та сексистські висловлювання Сакса.

Один зі співробітників, наприклад, розповів, що атмосфера всередині студії «нагадувала справжній культ, у найстрашнішому його прояві, подібно культу Чарльза Менсона», а інший додав, що «Том начебто робив усе можливе, щоб посіяти дискомфорт, і видавав це за власний геніальний підхід». Кілька інших працівників пригадали, як Сакс називав їх «аутистами», «відсталими» та «суками», кидався в них важкими предметами та матеріалами, а також розповіли про існування окремого посібника з порадами, як правильно комунікувати з митцем в конкретних питаннях.

Колишні співробітники також зізнавались, що Том разом з дружиною Сарою Гувер «примушували їх виконувати принизливу роботу за надзвичайно низьку платню». Сам Сакс, за словами джерел, часто відпускав сексистські цитати в сторону жінок, а також «мав прихильність до окремого типу жінок, про що відкрито говорив в офісі». Склад в підвалі студії художник спочатку називав «кімнатою для зґвалтувань», а згодом змінив назву на «кімнату згоди».

Журналісти Curbed додали, що представники студії Сакса «спростували майже всі звинувачення, висунуті на його адресу та висвітлені в матеріалі видання».

Крім того, за інформацією видання Artnet, мінімум один з працівників Nike свого часу відмовився працювати з Томом Саксом посилаючись на його «сексистську та неадекватну поведінку». В розповідях деяких працівників також стверджувалось, що художник з’явився під час однієї з зустрічей в Zoom лише в спідній білизні — сам Сакс цей факт спростував, а Nike утримались від коментарів з приводу інциденту.

Artnet також пише, що Nike довелося змінити коробки взуття для кросівок NikeCraft Mars Yard 2.0, випущених в колаборації з Саксом у 2017 році, прямо перед релізом моделі. Художник помістив на кришку одну з цитат скульптора Константіна Бранкузі: «Працюй як раб, наказуй як король, твори як бог», що суперечило поглядам команди Nike.

Прочитати повний матеріал Curbed про роботу в студії Тома Сакса можна за посиланням.

Nike і Сакс співпрацювали понад 10 років.

Першу колаборацію вони представили у 2012 році — до неї увійшли водонепроникні плащі, вітрівки та сумки для речей, виконані з використанням матеріалу для скафандрів. У дебютну спільну колекцію також ввійшли кросівки Nike Mars Yard, які одразу розпродались та отримали декілька різних варіацій у подальших колабораціях.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis