9 травня Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA оголосив національний конкурс DOCU/УКРАЇНА. Серед фільмів програми — стрічка Мстислава Чернова, яку він зняв під час перших днів блокади Маріуполя. Сам фестиваль відбудеться з 2 по 8 червня
До конкурсу DOCU/Україна увійшли 5 фільмів. «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова розповідає про напад росії на місто 24 лютого 2022 року, бомбардування житлових кварталів та пологового будинку, людей, які жили та працювали в умовах блокади міста та про те, як Чернов разом з колегами — фотографом Євгеном Малолєткою та журналісткою Василісою Степаненко — змогли виїхати з оточеного російськими окупантами міста.
Фільм відзначили призом глядацьких симпатій на кінофестивалі «Санденс», а режисера разом з колегами-журналістами Євгеном Малолеткою, Василісею Степаненко та Лорою Хіннант нагородили Пулітцерівською премією у номінації «За служіння суспільству». Докладніше про картину читайте у нашому матеріалі.
Стрічка «Король Лір: як ми шукали любов під час війни» стежить за життями українських переселенців, які опинилися в Ужгороді. Після 24 лютого 2022 року режисер фільму Дмитро Грешко допомагає їм поставити шекспірівську виставу та досліджує їхню трансформацію від задуму постановки до її прем’єри в обласному центрі Закарпаття. Це не перший фільм Грешка про цей регіон. Його попередня картина «Між небом та горами» розповідала про команду «швидкої», яка виїжджає у далеке закарпатське село Колочава під час пандемії Covid-19.
Події фільму «День незалежності» Володимира Тихого відбуваються протягом 24 серпня 2022 року та показує, як провели цей день представник «пляжного» поліційного патруля, операторка протитанкового ракетного комплексу, водовоз, мінометник, штурмовик ЗСУ, 14-річна прибиральниця пабу, художниця та народний депутат. Попередній фільм Тихого «День українського добровольця» теж фіксував події одного дня. Це був перший придбаний британським телебаченням фільм, що створювали в незалежній Україні.
За сюжетом картини «Крихка пам’ять» молодий кінооператор Ігор випадково знаходить пошкоджений фотоархів свого діда – відомого радянського та українського кінооператора Леоніда Бурлаки. Ігор намагається дізнатися, ким був його дід, поки хвороба Альцгеймера не відібрала у Леоніда можливість впізнавати онука-режисера.
Після прем’єри у секції «Панорама» на Берлінале стрічку «Залізні метелики» Романа Лютого покажуть і в нацконкурсі Docudays UA. Це багаторівневе дослідження збиття рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області. Шрапнель у формі метелика, знайдена в тілі пілота літака, вказує на державу, відповідальну за воєнний злочин, що досі залишається непокараною. «Залізні метелики» знятий у форматі гібридного фільму, який поєднує в собі архівні кадри трагедії та інтерв’ю з вигаданими елементами, а також перформансами, музикою чи інсталяціями, що «акцентують на сюрреалістичних обставинах справи».
Ювілейний 20 Docudays UA розпочнеться 2 червня, а серед програм вже оголосили секції поза конкурсом, спеціальні події, Civil Pitch 2.0, Монтажний перехід та DOCU/ЮНІСТЬ. Яке кіно покажуть на фестивалі, шукайте на сайті.