10 листопада представники поліції, прокуратури та СБУ провели обшук в приміщенні Довженко-Центру. За словами команди, служби силою блокували роботу кіноархіву, більше семи годин протримали команду всередині приміщення, а в результаті вилучили деякі документи та печатку підприємства. Після цього представники служб залишили приміщення, проте наступного дня повернулись. DTF Magazine розповідає, що наразі відбувається з Довженко-Центром та як коментують ситуацію в команді
Після проведеного обшуку, СБУ повідомила журналістам, що «в Довженко-Центрі відбулися слідчі дії, тому що одному із колишніх посадовців центру готується повідомлення про підозру у зловживанні владою або службовим становищем». Представники СБУ мали список конкретних документів, які необхідно вилучити, — раніше в Довженко-Центрі розповіли, що шукають «документи, пов’язані із забудовником».
Команда кіноархіву додала, що в результаті шестигодинного обшуку представники служби вилучили печатку підприємства, що «не було передбачено ухвалою», а також флешку з бухгалтерськими документами, «не надавши обґрунтованих пояснень мети своїх дій». Після цього правоохоронці та СБУ «призупинили слідчі дії» через, начебто, недостатню кількість пам’яті відеокамери, що фіксувала всі події. В Довженко-Центрі зазначили, що це є порушенням процедури обшуку.
«Ще годину після цього співробітникам забороняли покидати приміщення [Довженко-Центру]. Частина колективу провела без права виходу більше семи годин. Протокол слідчих дій підписаний не був, також не була надана копія протоколу», — пояснили працівники Довженко-Центру.
Вони додали, що звернулася до поліції, яка «прийняла заяву, але не перешкоджала незаконному вилученню документів та печатки».
«Оскільки Довженко-Центр не отримав протокол проведеного обшуку, ми маємо підстави стверджувати, що документи та печатки були вилучені з порушенням кримінально-процесуального кодексу. Реорганізація, призначення нового “керівника“, обшуки, вилучення документів та печаток є послідовними актами приниження і руйнування нашого колективу та інституції».
Наступного дня, 11 листопада, СБУ, прокуратура та поліція знову приїхали в Довженко-Центр. Команда зазначила, що по п’ятницям кіноархів не працює — команда перейшла на чотириденний робочий тиждень через недостатнє фінансування.
Після декількох годин очікування, «слідчий знову “призупинив“ дії, оскільки працівники Довженко-Центру відсутні на робочих місцях».
Що сталося раніше
2 листопада Держкіно відсторонило виконуючу обов’язки генерального директора Довженко-Центру Олену Гончарук і призначило на посаду Юлію Каждан. Держкіно називає Каждан «професійним кризовим менеджером», а з розслідувань журналістів стало відомо, що вона керує кінологічним центром та юридичною фірмою, а також займається терапією гіпнозом та проводить психологічні консультації.
В Довженко-Центрі дії Держкіно назвали «рейдерським захопленням» та додали, що «не визнають процедуру призначення нового керівника та чинитимуть спротив наказам і діям, що несуть загрозу цілісності інституції, колекції і команди».
8 листопада команда Довженко-Центру не пустила новопризначену керівницю Юлію Каждан в приміщення. Працівники кіноархіву вели трансляцію з місця подій.
Олена Гончарук пояснила, що команда чинитиме спротив, поки не побачить планів Каждан щодо майбутньої діяльності центру.
В розмові з представниками Довженко-Центру Каждан розповіла, що очолити посаду їй запропонувала заступниця голови Держкіно Юлія Шевчук, співбесіду проводила голова Держкіно Марина Кудерчук. Сама вона «не має досвіду в кіно, за фахом юрист», а призначили її «для аналізу господарської діяльності».
Що команда Довженко-Центру робитиме надалі
Після обшуку 10 листопада анонсувала захід під назвою «Двіж волевиявлення».
«В умовах воєнного стану заборонені мирні зібрання. Ми знаємо, що ви чекали на акцію протесту. Нажаль, на вулиці ми її провести не можемо. Тому, запрошуємо вас в Довженко-Центр на вечірку волевиявлення», — вказано в анонсі.
Під час івенту заплановані показ документального фільму «Прощавай кіно!» 1995 року, сет Lucid K та вільний мікрофон для обговорень. На «вечірці волевиявлення» також триватиме збір коштів на зимове спорядження для Групи Адама — підрозділу аеророзвідки, зібраного з кінематографістів об’єднання «Вавилон’13».
5 серпня 2022 року Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію кіноархіву Довженко-Центр. Що, за словами команди кіноархіву, фактично означає його ліквідацію.
Згідно з наказом Довженко-Центр має передати всі фільми з колекції та майно «Науковому центру кінематографії України». Далі зі структури кіноархіву мають виокремити «Українську анімаційну студію», яка отримає авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру. А співробітників інституції повідомлять про можливе звільнення.
28 жовтня Довженко-Центр подав у суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про «реорганізацію» інституції. Підготовче засідання Господарського суду міста Києва заплановане на 29 листопада.
Докладніше про ситуацію довкола Довженко-Центру, можна прочитати тут.