Кабінет Міністрів України опублікував відповідь на петицію скасувати реорганізацію Довженко-Центру. Уряд зазначив, що Довженко-Центр не є архівною установою, а лише зберігає державний фільмофонд, і є неприбутковою установою, витрати якої перевищують обсяги державного фінансування.
Як рішення уряд запропонував передати майнові та немайнові права Довженко-Центру «Українську кіностудію анімаційних фільмів» — її ліквідували у 2019 році, і згодом приєднали до Центру
Про що ще йдеться у відповіді Кабміну
У відповіді на петицію Уряд уточнив, що «єдиним державним кіноархівом в Україні є Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного, установа, в якій зберігається майже 20 тисяч найменувань українських кінофільмів».
Також ідеться про те, що Держкіно, якому Довженко-Центр підпорядковується з січня 2022 року, оцінив фінансово-економічні показники та ефективності управління Центром. Згідно з висновками, дохід Довженко-Центру від основної діяльності — незначний, а найбільш витрати — адміністративні та інші операційні.
«Негативна динаміка всіх показників свідчить про нерентабельне використання активів, державного майна та сум державної підтримки, а також втрату фінансової стабільності. Операційні витрати, що здійснює Центр, не покриваються доходами від господарської діяльності, що призводить до збитків», — йдеться у відповіді Кабміну.
Уряд пропонує реорганізувати Довженко-Центр «шляхом виділу з утворенням окремої юридичної особи — державного підприємства „Українська анімаційна студія“, а також виділу та передачі повноважень щодо архівування комплектів вихідних матеріалів фільмів, вихідних матеріалів фільму, створених повністю або частково коштом державного бюджету, фільмокопій фільмів, створених в Україні коштом юридичних осіб приватної форми власності та фізичних осіб, до державної установи „Науковий центр кінематографії України“».
Щодо співробітників Довженко-Центру, їм «пропонується місце роботи на аналогічних посадах у новій структурі». За інформацією Кабміну, «в процесі реорганізації Центру функціонуватиме три юридичні особи, всі працівники зможуть за своїм фахом отримати місце роботи в одній із таких юридичних осіб».
Що відповіла команда Довженко-Центру
За словами колективу Довженко-Центру, їх здивувало, чому Кабмін так довго реагував на петицію, «якщо у своїй відповіді він повторив, місцями дослівно копіюючи, усі маніпулятивні тези Держкіно». Команда Центру вважає таку відповідь, «відвертим і цинічним плювком в обличчя українській громадськості, кіноспільноті, міжнародним партнерам».
Інституція ще раз підкреслила, що «Українська кіностудія анімаційних фільмів» — «спляча установа без штату, практичного досвіду і зрозумілої діяльності, яка не працювала 10 років», і навряд зможе фахово зайнятися питанням архівування української кінематографічної спадщини
Також команда Довженко-Центру зазначила, що Держкіно не бажає «йти на діалог з професійною спільнотою, і закриває коментарі у своїх соціальних мережах, чим підкреслює свою некомпетентність».
«Ми вважаємо дії Держкіно цілеспрямованим нищенням Довженко-Центру, оскільки за кілька місяців прямого управління з боку Держкіно не зроблено ЖОДНОЇ дії для підтримки Довженко-Центру: поліпшення його фінансово-економічних показників, приведення у відповідність законодавчої бази, сприяння у збереженні та популяризації кінематографічного надбання у часи війни. Держкіно умисно ігнорує і відкидає гуманітарну місію і функції Центру», — йдеться у заяві Довженко-Центру.
5 серпня 2022 року Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію кіноархіву Довженко-Центр. Що, за словами команди кіноархіву, фактично означало його ліквідацію.
Згідно з наказом Довженко-Центр має передати всі фільми з колекції та майно «Науковому центру кінематографії України». Далі зі структури кіноархіву виокремлять «Українську анімаційну студію», яка отримає авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру. А співробітників інституції повідомлять про можливе звільнення.
Команда Довженко-Центру зазначає, що згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України основним видом діяльності «Наукового центру кінематографії України» є вища освіта. Також з моменту свого заснування у 2011 році організація не здійснювала діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо.
Окрім цього наказ про реорганізацію не пояснює, що станеться з кіноархівною та музейною колекціями Довженко-Центру.
У відповідь на дії Держкіно було створено дві петиції по скасування реорганізації — одну, до президента, створила команда Довженко-Центра, але з невідомих причин вона не пройшла модерацію. Іншу, для Кабінету Міністрів, створила Єлизавета Мамона і саме вона набрала необхідні 25 тисяч голосів, щоб її розглянув уряд.
Наразі кіноархіві в Довженко-Центру зберігається понад 10 000 художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, близько 24 000 архівних документів з історії українського кіно та понад 400 музейних експонатів. Інституція — єдиний український представник в Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF).
Також в структуру Довженко-Центру входять фільмофонд, кіноархів, музей кіно, медіатека, видавництво, книгарня, кіносценічний простір «Сцена 6», кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом.
У підпорядкування Держкіно Довженко-Центр перейшов 26 січня 2022 року. Протягом трьох місяців з цього моменту Держкіно мало розробити нову стратегію розвитку кіноархіву.