Стилістка Едда Гудмундсдоттір, що виросла в Рейк’явіку, описує свій підхід до роботи в чи не єдиному її особистому інтерв’ю для Dazed ісландським словом «Alaeta». «По суті, це означає, що ви їсте все, і я так ставлюся до моди. Я шукаю всюди», — пояснює вона.
Це зчитується в її роботах, зокрема й з Bjork. Разом вони стилізують її образи на концертах та виходи на червоних доріжках, візуали до альбомів і луки в кліпах. Вони використовують кутюрні сукні Balmain і кастомні сукні Pierpaolo Piccioli, а також знаходять маловідомих дизайнерів, які відповідають їхньому баченню: так було з українським брендом Paskal і дизайнером Jisoo Baik.
DTF Magazine вдалося поспілкуватися з Еддою через електронну пошту. Ми надіслали їй запит на інтерв’ю ще напередодні виходу альбому Bjork — Fossora, проте отримали відповіді через три місяці. За цей час Едда показала результати своєї роботи над візуальною частиною до нового альбому: луки для туру Bjork по Південній Америці, образи співачки для трьох кліпів, а також трьох обкладинок для NME, Pitchfork та Another Magazine. Також Едда одягла AVA MAX у Versace, Coach і Loewe на тижні моди та застилізувала зйомку для Hero Magazine.
В інтерв’ю DTF Magazine Едда розповідає про багаторічну співпрацю з Bjork, стайлінг у Метавсесвіті, трансформацію роботи стиліста, а також ділиться власними принципами сторителінгу через одяг
Мода як протест проти заняття балетом
— Ви з дитинства займалися балетом, а тепер іноді стилізуєте танцювальні шоу. Яке місце посідає танець у вашому житті?
— Завдяки балету я навчилася дисципліни та поглибила своє розуміння людського тіла та того, як одяг може покращити рухи танцюриста.
Коли я зайнялася модою, це був спосіб повстати проти моїх багаторічних занять балетом.
Спочатку я повністю відійшла від цього світу, але потім, цілком випадково, возз’єдналася з танцювальними компаніями, і тоді мені приносило величезне задоволення знати, як застосувати мої знання про моду і об’єднати дві мої пристрасті.


Після переїзду за кордон з Рейк’явіка Едда працювала танцівницею. У Нью-Йорку вона стилізувала зйомки та фешен-покази, але згодом знову повернулася до танцю — вже як стилістка. Едда співпрацювала з балетом Ballet of Difference та Rambert2.
Для дебютної постановки Grey Matter стилістка запропонувала одягти танцівників у Cottweiler: дизайнерський дует створив костюми, натхненні біопсією мозку.
«Прибувши до Лондона, я пояснив суть твору моїй постійній співавторці Едді Гудмундсдоттір, і вона запропонувала Cottweiler, — згадує в інтерв’ю i-D художній керівник Rambert2 Бенуа Свон Пуффер (Benoit Swan Pouffer). — Я був зачарований глибиною їхніх досліджень і побачив відлуння у своєму власному процесі. Мої танцівники молоді, міські, і коли ти одягаєш Cottweiler, ти почуваєшся круто».

— Хто був вашим першим замовником як стилістки і що це було за замовлення?
— Моїм першим клієнтом стала косметична компанія Redken. Моя дуже близька подруга та фея-хрещена з Ісландії, Ельза Харальдсдоттір, запросила мене у дитинстві позувати їй як модель для зачісок. Потім я стала хореографом та, нарешті, стилістом. Ельза працювала на міжнародному рівні з Redken і найняла мене для роботи з брендом на їхніх шоу та фотосесіях, а потім Redken почав наймати мене для інших проєктів, які вони робили, і поступово я отримувала дедалі більше досвіду та інших клієнтів.
Принципи фешен-сторителінгу
— Ви казали, що найбільше любите розповідати історії через одяг. Як це проявлялося на початку вашої кар’єри і як проявляється тепер, тобто як трансформувалася ваша техніка сторителінгу через одяг?
— Моя робота, чи то фотосесія для журналу, чи то знімання музичного кліпу, зазвичай починається з визначення теми. У цих темах є персонажі, кожен зі своєю індивідуальною історією, і моє завдання — передати цих персонажів через їхній гардероб. За роки роботи я розробила багатий арсенал засобів, які допомагають мені в цьому.
— Назвіть три головні компоненти, на яких ґрунтується ваша робота як стиліста?
— Натхнення або уява, пошук джерел та стилізація. Я б ще додала менеджмент та важливість роботи в команді. Для виконання будь-якої роботи потрібна ціла армія.
Разом з командою Едда працює над створенням образів для різних сфер. Едда стилізувала покази на тижнях моди, зокрема для Chromat, Noir Kei Ninomiya та Cottweiler, а у 2018 році й сама вийшла на подіум, на шоу Kaimino. Також вона працювала з відео — створила образи Imagine Dragons для кліпу Natural, одягла Nicki Minaj в її фірмовий барбі-кор-образ, зібрала для кліпу Тейлор Свіфт гардероб у стилі золотого віку Голлівуду.
Едда підбирала луки для Mariah Carey для її виступу Christmas Special, займалася селебриті-стайлінгом, працювала над костюмами для короткометражної стрічки «Могутні рейнджери» і спродюсованого Емінемом фільму «Насичений» (Bodied).









«Усе починається і виникає завдяки Bjork»
— Як ви почали співпрацювати з Bjork? Я читала, що ви разом виросли в Ісландії, але з чого саме почалася професійна співпраця?
— Ми познайомилися на дні народження спільного друга, і вона запропонувала підвезти мене додому після вечірки. Я вже працювала стилістом за кордоном і завжди захоплювалася стилем Bjork. Я досить сором’язлива та інтровертована, тому мені знадобилася вся моя мужність, щоб сказати, що я із задоволенням допомогла б їй із гардеробом. Незабаром після цього мені зателефонували та запропонували допомогти з одним із її проєктів. Відтоді наші відносини розвивалися.

Невідомо, скільки саме років Едда співпрацює з Bjork, але вперше стилістка виклала в свій інстаграм фото артистки у стилізованому нею образі у 2015 році. Разом вони стилізували як мінімум два альбоми Utopia (2017) і Fossora (2022): кліпи, обкладинки та костюми для турів, також Едда допомагала з образами для туру альбому Vulnicura (2015).
Футуристичні образи Utopia створені під впливом наукової фантастики: Едда вибрала одяг з переробленого пластику та зробила акцент на персикових відтінках.
Один з луків, з костюмом українського бренду Paskal, Едда з Bjork доповнили маскою-орхідеєю і страпоном. Bjork казала про костюми: «Ці образи мали виглядати фертильними й потужними, щоб там була еротична енергія, потенціал для розмноження, але водночас — трохи страшними, трохи ї**нутими та з елементом комедії».
В інтерв’ю Dazed Едда зазначає, що для неї важливо розповідати історії через одяг. Так, наприклад, альбом Fossora Bjork написала під час пандемії. Щоб це підкреслити, Едда вибрала бірюзову сукню з напівпрозорої тканини Jisoo Baik, яка, за словами дизайнера, «натхненна ідеями безпеки та захисту» і утворює «захисний бар’єр між жінкою і світом».


— Яка загалом роль Bjork у стилізації її костюмів, образів?
— Усе починається і виникає завдяки Bjork, вона створює музику, персонажа та світ для альбому. Я намагаюся допомогти їй зорієнтуватися у питаннях моди. Вона завжди сама створює остаточний стиль і знаходить багато образів.
— Як стиль доповнюватиме концепцію нового альбому Fossora? Яку мету ви перед собою поставили як стилістка і що відрізнятиме стайлінг цього альбому і образів від інших?
— У кожному зі своїх альбомів Bjork перетворюється на різних персонажів. Вони є візуальними короткими екскурсами в її музику.
Вона намагається описати звуки за допомогою образів, зокрема кольорів, форм та текстур. Моя мета як стиліста — допомогти їй досягти її бачення.


У матеріалі Another Magazine Bjork розповідає про палітри трьох останніх альбомів. «Озираючись на обкладинку Utopia, я можу сказати: „О, це був період персика та м’яти, повітряної стихії та жодного баса“. І цей новий альбом, Fossora, темно-темно-темно-зелений і темно-темно-червоний, — каже співачка. — Це не золото, це срібло. Це ніби розгадування загадки, але я завжди починаю з музики, і іноді перший рік [створення альбому] дуже, дуже імпульсивний — я не знаю, що роблю…»
І додає: «Коли я працювала над Vulnicura, я думала: „Що? У мене грецька трагедія?“ Я не розуміла. І саме тоді з’являються кольори. Vulnicura був неоново-жовтим через відчуття надзвичайної ситуації. Є травма, своєрідна святість жертви, тому є ця ідея гало».


— У 2015 році українська дизайнерка Юлія Паскаль відправила Bjork посилку з блакитним костюмом з бахроми, і у 2017 році Bjork його все-таки вдягнула: для промофотосесії альбому Utopia. Наскільки ви відкриті до маловідомих брендів?
— Bjork вміє знаходити перспективних художників та дизайнерів. Що ж до наряду Paskal, то я вперше помітила роботи Юлії у 2015 році, коли була у Парижі на Тижні моди. Я попросила один із її образів для проєкту, над яким ми з Bjork працювали. Цей конкретний образ не увійшов до проєкту, але Bjork була прихильницею дизайну Юлії та придивлялася до майбутніх можливостей. У 2017 році ми працювали над початковими зйомками для альбому Utopia у Лос-Анджелесі. Bjork принесла з дому валізу, а в ній лежав костюм Paskal. Він був саме того кольору та фактури, які потрібні для «Utopia».



Про трансформацію роботи стиліста
— Як за час вашої роботи змінилася взагалі робота стиліста? Які головні трансформації ви бачите?
— На краще чи на гірше, сьогодні моя робота рухається зі значно більшою швидкістю, ніж у минулому. Я і моя команда тепер дбаємо про клієнтів одночасно по всьому світу. Здається, що світ перебуває у нескінченному пошуку нового та захоплюючого матеріалу. З іншого боку, залишається мало часу на особисте життя, і іноді через брак часу ідеї втілюються у життя наполовину.
Крім того, багато моїх робіт зі стайлінгу переросли в піар-відносини, в межах яких я зв’язую своїх клієнтів з брендами та спонсорськими пропозиціями.
На сайті Едди зазначено, що «вона відома своїм художнім і різнобічним підходом, а також неперевершеною уявою». Але, крім проєктів з артистами та співпраці з авангардними дизайнерами, в її портфоліо також є багато комерційних кейсів. Зокрема, вона стилізувала рекламу в журналах для Puma, масмаркет-брендів Mary Kay, Olay, Revlon, відеорекламу Pepsi та Converse, а також — івентів для брендів.
Й сама Bjork та її команда постійно експериментують з технологіями: так, вона зняла кліп Notget з альбому Vulnicura у віртуальній реальності, а згодом відіграла концерт у Лос-Анджелесі з елементами VR-технологій. В листопаді 2022 року стало відомо, що Bjork виступить на фестивалі Decentraland Metaverse Music Festival: 13 листопада відбувся її перший перформанс у Метавсесвіті.
— Тепер у Метавсесвіті свої колекції створюють Gucci, Balenciaga та інші, також там є свій тиждень моди. На вашу думку, яку роль у фешен-індустрії відіграє Метавсесвіт? І чи хотіли б ви спробувати себе як Метастиліста?
— Я думаю, це приголомшливо. Можливості безмежні.
Метавсесвіту не доводиться мати справу з багатьма «проблемами», з якими стикається фізичний світ моди. Тому Метавсесвіт — це більше модна утопія.
Коли йдеться про бізнес-модель Метавсесвіту, я більше скептик, але буду рада, якщо мені доведуть, що я помиляюся. У будь-якому разі, так, я б із задоволенням спробувала себе у Мета-стайлінгу. Здається, це клієнт мрії!
— Також у Метавсесвіті є фешен-стилісти, і їхня робота відрізняється від підходу у класичній професії. Тобто замість того, щоб підбирати образи для конкретної ситуації, головним стає самовираження. Як ви вважаєте, якщо люди звикнуть одягати своїх аватарів у більш авангардний одяг, це може змінити їхній стиль у звичайному житті на сміливіший?
— Хіба це не чудово?!

Фотограф: Vidar Logi

Фотограф: Vidar Logi