Дистриб’ютор Arthouse Traffic анонсував програму «Найкращі арт-фільми року». З 22 грудня по 18 січня у київському кінотеатрі «Жовтень» показуватимуть добірку з 12 стрічок: 10 з них вийшли в український прокат у 2022 році, а ще два фільми — ретроспектива світової кінокласики
В Arthouse Traffic розповіли, що до основної програми ввійшли фільми-лауреати міжнародних кінофестивалів та премій та українські прем’єри року.
Переглянути цей допис в Instagram
Програма фестивалю
«Клондайк»
Сюжет «Клондайку» Марини Ер-Горбач розгортається навколо родини, яка опинилася в епіцентрі подій авіакатастрофи рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області. Ірка і Толік чекають народження першої дитини, але війна вривається в їхнє життя разом з уламками збитого боїнга. Жінка відмовляється евакуюватися, навіть коли село захоплюють озброєні угрупування.
В січні стрічка стала першим українським ігровим фільмом, що виграв нагороду на кінофестивалі «Санденс» — жюрі відзначило його нагородою за найкращу режисуру в конкурсній програмі World Dramatic Competition.
Драма «Клондайк» представляє Україну на премії «Оскар-2023». Стрічка претендує на потрапляння у короткий список у категорії «Найкращий міжнародний фільм» — номінантів оголосять 24 січня.
«Стоп-Земля»
Фільм Катерини Горностай розповідає про старшокласницю Машу. Вона дещо замкнута в собі й чутлива. Дівчина закохана в однокласника Сашу. Попри її відлюдькуватість, Машу оточують двоє близьких друзів — Сєня і Яна, з якими вона проводить весь вільний час. Що ближче випуск зі школи, то важливіше для Маші зізнатися Саші у своїх почуттях, навіть якщо він не відповість взаємністю.
Світова прем’єра «Стоп-Землі» відбулася на Берлінському міжнародному кінофестивалі, де фільм отримав «Кришталевого ведмедя» у секції Generation 16+.
«Носоріг»
Події стрічки розгортаються навколо молодого хлопця на прізвисько Носоріг, який входить в кримінальний світ 1990-х. Він починає кривавий шлях, що поверне його не туди, куди він очікував. Головну роль виконав лідер неформального молодіжного руху «Гонор» та громадський діяч Сергій Філімонов.
Проєкт фільму представили ще у 2012 році на Міжнародному кінофестивалі у Софії, але через ув’язнення Олега Сєнцова російськими спецслужбами кіно зняли лише після його звільнення.
Прем’єра стрічки відбуласьу вересні в другому за важливістю конкурсі Венеційського кінофестивалю —секції «Горизонти».
«Маріуполіс 2»
«Маріуполіс 2» литовського режисера Мантаса Квендаравічюса представили у травні цього року у Каннах. Стрічка показує життя Маріуполя після початку повномасштабної війни в Україні 24 лютого та блокади міста.
2 квітня російські військові вбили Мантаса в блокадному Маріуполі. Після смерті режисера роботу над фільмом завершила його дружина Ганна Білоброва.
Журі премії для документальних фільмів Каннського кінофестивалю «Золоте око» нагородило «Маріуполіс 2» спеціальною премією.
«Найгірша людина у світі»
«Найгірша людина у світі» норвезького режисера Йоакім Трієра («Тельма», «Осло, 31 серпня») — це романтична трагікомедія у 12 частинах з прологом та епілогом про молоду жінку, яка шукає себе у сучасному Осло.
Світова прем’єра фільму відбулася в основному конкурсі торішнього Каннського кінофестивалю.
Докладніше про те, з чого складаються фільми Йоакіма Трієра, та «Найгіршу людину у світі» ми розповідали в нашому матеріалі.
«Герой»
Драма «Герой» іранського режисера Асгара Фархаді розповідає історію в’язня Рахіма, який опинився в тюрмі через борг. Його відпускають на два дні, протягом яких планує розібратися з тим самим боргом. Тим часом, його наречена знаходить сумку з грошима, а Рахім вирішує знайти власника грошей.
Стрічку представили у 2021 році на Каннському кінофестивалі.
«Тріумф»
Трагікомедія французького режисера Еммануеля Курколя розповідає про молодого режисера, який керує тюремним театральним гуртком і «живе мрією про тріумфальну прем’єру в Парижі». Проте, всі учасники його трупи мріють лише про виїзд за межі в’язниці.
Світова прем’єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі у 2020 році, а на українські екрани фільм вийшов у 2022 році.
«Коханці»
В центрі сюжету стрічки французького режисера Ніколя Ґарсія опинилась пара Лізи та Сімона. Вона — «ідеальна дівчина», він — типове втілення «поганого хлопця».
Вони змушені розійтись після того, як Сімон мимоволі стає злочинцем та починає переховуватись. Після трьох років очікуваннь Ліза виходить заміж за успішного чоловіка та їде з ним у подорож на острів в Індійському океані. Виявляється, саме там весь час переховувався Сімон.
«Маленька мама»
Фільм французької режисерки Селін Сьямми («Портрет дівчини у вогні»).
Це історія про восьмирічну Неллі, яка допомагає батькам розбирати речі в домі померлої бабусі. Одного разу вона йде в ліс та зустрічає там свою ровесницю Меріон — дівчинка ніби близнючка самої Неллі, має ім’я її матері і таку ж історію життя.
«Я кохаю свого тата»
Комедія про чоловіка Чака, який вирішує відновити втрачені стосунки з сином. Хлопець заблокував його в усіх соцмережах, проте батько знаходить вихід і реєструється під виглядом молодої офіціантки. Він починає спілкуватись з сином, проте історія заходить занадто далеко — хлопець закохується у дівчину з листування і мріє зустрітись з нею особисто.
«Інші»
Горор режисера Алехандро Аменабара, що вийшов у 2001 році.
Події фільму відбуваються у 1945 році у старому будинку на острові. За сюжетом матір двох дітей (Ніколь Кідман) чекає повернення чоловіка з фронту. Її діти хворіють рідкісною хворобою та не переносять денного світла, тому майже весь час проводять у темряві. А після появи в домі нових слуг з родиною починають відбуватися дивні та містичні речі.
У 2002 році фільм отримав номінацію на британську премію BAFTA за «Найкращий оригінальний сценарій» та «Найкращу акторку в головній ролі», а також номінацію на премію «Золотий глобус» за «Найкращу жіночу роль» та вісім нагород іспанської премії «Гойя».
«Краплі дощу на розпечених скелях»
Фільм 1999 року французького режисера Франсуа Озона, знятий за п’єсою німецького режисера Райнера Вернера Фассбіндера.
Немолодий чоловік на ім’я Лео знайомиться з молодим Францом і запрошує його пожити в себе. Між чоловіками зав’язуються стосунки, які з часом починають перетворюватись на «кошмар рутинного подружнього життя, в якому тільки ліжко пов’язує партнерів». Все змінюється ще сильніше з появою їхніх колишніх дівчат.
Розклад показів та квитки найближчим часом опублікують на сайті кінотеатру «Жовтень». Кожен фільм з програми йтиме окремим сеансом.