Як техно привернуло увагу до українських замків

2020-й рік видався особливим як для світової, так і для української електронної музики: через COVID-19 і карантин формації та діджеї мали шукати нові способи спілкування з аудиторією поза стінами клубів. Одним з найпомітніших таких проєктів в Україні стали EVE8 з серією стрімів: за п’ять місяців вони за підтримки Українського культурного фонду провели 10 ефірів з найвідоміших замків України. 

DTF Magazine детальніше знайомить з проєктом EVE8 та розповідає, яким може бути наступний сезон 

EVE8 з’явився два роки тому як камерний локальний проєкт, куди друзі запрошують друзів.

«Це був наш перший сезон, у якому брали участь місцеві артисти, наші знайомі звукорежисери та оператори. Ми робили живі ефіри й намагалися підшукати для них незвичну локацію, таку, яка взагалі не асоціювалася б з електронною музикою», — розповідає керівниця EVE8 Олена Ромадіна.

Зокрема, вдалося домовитися з дирекцією Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, закритим об’єктом, про стрим просто з даху закладу. А виступ дуету Derrick&Tonica влаштували в науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка, цій будівлі понад 400 років, її адміністрація спеціально для ефіру відкрила один з архівів, де зберігають давні книжки й манускрипти. Також був стрим на озері Синевир й оглядовому майданчику львівського костелу Святих Ольги і Єлизавети.

Принцип з незвичними локаціями поширився й на другий сезон, коли команда EVE8 вирішила вийти за межі Львівської області та провести стрими з 10 найбільших українських замків. «Ми хотіли привернути увагу до наших історичних цінностей та культури за допомогою музики, що нам подобається», — пояснює Олена Ромадіна. Тому спеціально для кожного замку команда проєкту додатково створила власний проморолик.

Ще одна важлива мета другого сезону EVE8 — показати аудиторії, що в Україні є музиканти й продюсери, які роблять якісну музику європейського масштабу. Проєкту вдалося повернути музикантів до медійного простору, адже цьогоріч у них «позлітали» виступи в клубах, на фестивалях, поїздки за кордон та інші плани.

Stanislav Tolkachev

Як кажуть в EVE8, формуючи лайн-ап проєкту, вони обирали тих, хто пише власну музику й хто вже має чималий досвід живих виступів. Жодної відмови, до речі, не отримали. Утім, через певні форс-мажори, зокрема й карантинні, взяти участь у проєкті змогли не всі. Хоча організатори стверджують, що їм вдалося запросити 80% тих музикантів, яких їм хотілося бачити в другому сезоні EVE8.

Інший момент — музика мала гармонувати з місцем: «В Україні багато талановитих артистів, але в деяких більш рейвова музика, що пасує до інших івентів та майданчиків».

Спочатку команда EVE8 планувала 10 мініфестивалів у кожному замку, та через карантинні обмеження все звелося до запису живого виступу, який, крім технічного персоналу, могли відвідати хіба що 20—30 місцевих, і до онлайнових трансляцій.

На грант Українського культурного фонду вони подавалися саме з ідеєю серії мініфестивалів. «Адже до кожного замку людина мала б добиратися не менш як дві години, і робити це заради годинного виступу хотілося б небагатьом. Тому ми планували щось масштабніше, ніж просто один виступ: не обмежувати людей у часі, а дати їм можливість поблукати замком, відпочити», — розповідає Олена.

Na Nich під час лайву на Хотинській фортеці

Адміністрація замків досить легко погодилася стати частиною такого проєкту й охоче співпрацювала. Лише деяким старшим директорам доводилося трохи довше й докладніше пояснювати, що таке EVE8 і що це не «просто дискотека».

Утім, зазначає Олена, цей позитив «компенсувало» те, що технічно жоден із замків не був готовий до івенту такого масштабу. У будівлях, зведених у минулих сторіччях, електрики вистачає лише на освітлення й сигналізацію, тому команді довелося самостійно дбати про всю технічну частину.

Часто збої давала нова потужна техніка. В EVE8 кажуть, що в усьому «винні» будівельники замків: «Їх ніколи не зводили на випадкових локаціях, а завжди вибирали певні „місця сили“. Ми це добре відчули в процесі знімання, коли просто на рівному місці зникав зв’язок або припиняла працювати техніка».

Загалом, щоб підготувати другий сезон, команді EVE8 знадобилося приблизно п’ять місяців. Усього в ньому взяло участь 12 українських артистів та 10 українських замків. 

Тепер у планах третій сезон, який заплановано присвятити українській природі. Можливо, буде порушено якусь гостру проблематику: сміттєві звалища, вирубування лісу в Карпатах тощо: 

«Ефір — це передусім інструмент, за допомогою якого можна розкривати різні теми, навіть без жодної розмови чи інтерв’ю. Картинка з музикою вже дають відчуття того, що ми хочемо показати». 

Хто та де виступав  


O’FortyFour — замок Свірж
 Bejenec — Олеський замок
Monoconda — Золочівський замок 
Na Nich — Хотинська фортеця
Stanislav Tolkachev — Замок Паланок
CEPASA — Аккерманська фортеця
KOLOAH — Кам’янець-Подільська фортеця
Ma-Gooch — Невицький Замок 
Михайло Балог aka MANU та Марина Круть (KRUTЬ) — фортеця Тустань
Nastia та Daria Kolosova — Підгорецький замок 

Що про участь в проекті кажуть артисти


STANISLAV TOLKACHOV

«Це чудова ідея, мені давно хотілося потрапити на Західну Україну. Після нашої бесіди не лишилося сумнівів у професіоналізмі EVE8, до того ж патронат УКФ тільки підтверджував це. Мені було приємно працювати від самого початку й до кінця: красива картинка, професійна операторська робота, жодних технічних проблем. Щоразу був зайнятий улюбленою справою й діставав задоволення.

Я не вперше граю для запису, без глядачів, і це завжди більша відповідальність, ніж просто грати в клубі. Тому я трохи нервував, та після саундчеку зрозумів, що все відбувається за планом, і розслабився.

Для EVE8 я вибрав музику зі своїх останніх релізів, записаних на лейблах TOKEN, SEMANTICA, TSUNAMI, змішав її із замальовками та мелодіями, які ще не виходили, а також трохи генеративно поімпровізував на модуляторі й драм-машині. Мені сподобалося.

І це, до речі, не перший замок, у якому мені довелося грати. Позаминулого року я відвідав великий фестиваль у Португалії, де також було велично й красиво. Але Мукачево камерніше. Якось довелося грати в підземному переході в Дніпрі та просто з причепа в чистому полі біля Кременчука.

А щодо незвичайного місця, де мені хотілося б зіграти, то я мрію про сет у кабіні вантажного гвинтокрила»


NA NICH 

«Я не мав сумнівів щодо того, чи брати участь у цьому проєкті, адже це добра нагода продемонструвати власну творчість. І мені було цікаво, як це все відбуватиметься в реальності.

У підсумку вийшов чудовий проєкт, завдяки якому артисти й учасники команди мали змогу показати, на що вони здатні, і я вдячний за цей досвід. Також я познайомився з цікавими людьми, і це, поза сумнівом, найліпший хост в Україні за останні роки. 

Проєкт цінний тим, що в ньому відбулося злиття старої та нової культури. Сподіваюся, що завдяки цьому симбіозу багато хто познайомиться не лише з українськими електронними артистами, а й з красою України.

Мені було досить ок виступати без живих глядачів, я зосередився на виступі й повністю занурився в процес.

Концепт мого виступу — показати широкий спектр свого матеріалу. Почати з глибокого вступу й плавно перейти на важчий звук. Це мало б гармоніювати з мальовничими краєвидами та дивовижною пам’яткою архітектури на тлі. І власне Хотинська фортеця стала найнезвичнішою локацією, де мені доводилося виступати. А ще я хотів би виступити на нафтовій платформі посеред відкритого океану» 

ПРОЄКТ В ЦИФРАХ


> 250 000

переглядів у всіх стрімів на YouTube

178 000

переглядів у найпоплярнішого стріму — Nastia b2b Daria Kolosova

10

замків та фортець були задіяні у проєкті

12

українських продюсерів та діджеїв зіграли лайви 

2 000 000

охоплення другого сезону у соціальних мережах

1000

кг — вага всього обладнання проекта

15

годин команда добиралась на Аккерманську фортецю. Це довше ніж на будь-яку іншу локацію проєкту

4

години займав монтаж кожної локації (і ще три години — демонтаж)

Матеріал підготовлено за підтримки

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis