У прокат виходить фільм про подружжя шістдесятників Івана та Марту Дзюбів

2 листопада в український прокат виходить документальний фільм Сергія Буковського («В. Сильвестров») «Іван і Марта». Це «історія стосунків літературознавця, публіциста і шістдесятника Івана Дзюби та його дружини Марти, які прожили разом 62 роки»

Буковський зосереджується на розповіді про київських та львівських шістдесятників та їхнє життя. Зокрема, йтиметься й про програмний текст Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», що став маніфестом українського дисидентського руху. За нього у 1972 році Дзюбу заарештували, і протягом півтора року він перебував у слідчому ізоляторі КДБ.

Також Буковський висвітлює й епізод з акцією протесту проти масових арештів українських інтелектуалів, ініційованої Дзюбою. Вона відбулася 4 вересня 1965 року під час прем’єри «Тіней забутих предків» Сергія Параджанова. Дзюбу тоді підтримали Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Михайлина Коцюбинська, Юрій Бадзьо, Світлана Кириченко. Усі вони пізніше втратили через це роботу або були відраховані з вишу. Дзюбу тоді звільнили з посади консультанта літературного відділу видавництва «Молодь».

Буковський знімав фільм з осені 2018 року й завершив роботу над картиною 2022 року, встигши зокрема задокументувати 90-ліття Дзюби у липні 2021. Розповідь у фільм ведеться від імені Марти Дзюби.

Іван Дзюба пішов з життя 22 лютого 2022 року, за два дні до повномасштабного вторгнення росії в Україну.

«Іван і Марта» випустять в обмеженому прокаті в Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та Харкові. Перелік кінотеатрів доступний на сайті KyivMusicFilm.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis