В Ірані звільнили акторку Таране Алідусті, заарештовану за пост проти страти протестувальника

Іранську акторку Таране Алідусті, відому за роллю у фільмі «Комівояжер» Асгара Фархаді («Надер і Симін: Розлучення»), випустили під заставу, пише Bird In Flight. Її заарештували 17 грудня, через тиждень після публікації поста в Інстаграмі, у якому акторка висловила солідарність з 23-річним Мохсеном Шекарі — першим кого стратила іранська влада через участь у протестах. Його повісили 8 грудня за звинуваченням у «веденні війни проти Бога»

Адвокат Алідусті повідомив інформаційній агенції ILNA, що акторку випустили з тюрми Евін у Тегерані, де її зустріли друзі та прихильники.

Алідусті заарештували через публікацію «неправдивих та викривлених повідомлень, що провокують протести», та ненадання владі «документів, які могли б підтвердити її заяви».

«Його звали Мохсен Шекарі. Ваше мовчання означає підтримку тиранів та тиранії. Кожна міжнародна організація, яка спостерігає за цим кровопролиттям і не вживає заходів, є ганьбою для людства», — написала Алідусті в пості на підтримку повішеного іранською владою Мохсена Шекарі.

Алідусті мала вісім мільйонів підписників в Інстаграмі. Наразі її профіль видалений.

У листопаді іранські медіа писали, що вона покинула країну. Але акторка заявила, що залишається в країні й припиняє роботу.

«Я підтримуватиму сімʼї заарештованих та вбитих, і вимагатиму справедливості для них. Я боротимуся за свою домівку та заплачу будь-яку ціну за свої права», — сказала акторка.

Вона і раніше критикувала іранську владу та поліцію й активно захищала права жінок. У листопаді Алідусті опублікувала своє фото з непокритою головою та плакатом «Жінки, життя, свобода» на підтримку протестувальників.

У червні 2022 року її засудили до пʼяти місяців увʼязнення умовно за критичний пост у Твіттері у 2018 році, де вона засуджувала поліцейських за переслідування жінки, яка зняла хустку.

У листопаді іранська влада також затримала акторок Хенгаме Газаане та Катаюн Ріяхі, яких згодом відпустили.

Загалом, за оцінками правозахисників, під час протестів в Ірані затримали понад 18 тисяч людей. Загинули — 458 осіб.

«Комівояжер» Асгара Фархаді вийшов у 2016 році. Стрічку відзначили нагородою за найкращий сценарій на Каннському кінофестивалі та «Оскаром» як «Найкращий фільм іноземною мовою».

Чому в Ірані почались протести

Масові протести почались у вересні після смерті 22-річної Махси Аміні. Дівчину затримала поліція моралі Ірану за неправильне носіння хіджабу, який не повністю покривав волосся, та відправила до так званого «центру перевиховання жінок». Звідти її забрала швидка, а за декілька днів вона померла у лікарні начебто від серцевого нападу.

Місцеві активісти та протестувальники наголошують, що справжньою причиною смерті Аміні стали травми, отримані під час катування поліцією.

Під час акцій жінки та дівчата на знак солідарності палять хіджаби та обрізають своє волосся, вимагаючи скасувати обов’язкове носіння хіджабу та виступаючи проти нинішньої влади Ірану.

В серпні Іранське міністерство культури та ісламської орієнтації заборонило жінкам зніматись у рекламі, а також використовувати у рекламних роликах будь-які жіночі образи. У листі міністерства, який отримали місцеві школи мистецтва та кіно і рекламні агенції, зазначалося, що таку заборону ввели, щоб жінки не порушували «правила хіджабу та цнотливості».

Докладніше про це ми розповідали в нашому матеріалі.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis