Зрізану роботу Banksy в Гостомелі оцінили в понад 9 мільйонів гривень

У головному управлінні поліції в Київській області розповіли, що в результаті мистецтвознавчої експертизи визначили вартість однієї з робіт Banksy в Гостомелі — понад 9 мільйонів гривень (понад 220 тисяч доларів). В грудні картину із зображенням жінки в протигазі намагалися вкрасти 

У коментарі виданню «Ґрати» представники Нацполіції уточнили, що точна оціночна вартість роботи складає 9 041 850. Хто саме проводив експертизу та оцінював роботу — невідомо.

За інформацією поліції, 2 грудня група осіб з Києва та Черкас демонтували графіті зі шматком стіни, а саме утеплювачем, та за допомогою дерев’яних дощок і поліетилену намагалися транспортувати графіті, після чого їх зупинила поліція. Правоохоронці затримали вісьмох людей та вилучили графіті, яке наразі перебуває під охороною.

Організатором викрадення виявився 32-річний волонтер з Києва Сергій Довгий. 30 грудня слідчі Нацполіції повідомили про підозру у замаху на викрадення чужого майна в особливо великому розмірі в умовах воєнного стану. Тепер Сергію загрожує від семи до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.

В інтерв’ю «Ґратам» Довгий також розповів, що слідкує за творчістю британського художника близько 10 років і ще в серпні «писав йому листа» з проханням публічно підтримати Україну, проте не отримав відповіді. Він додав, що за декілька днів до того, як Banksy підтвердив авторство семи робіт в Україні, дізнався, що зруйнований будинок із графіті жінки в Гостомелі надалі планують зносити, тому вирішив зрізати картину.

За словами Сергія, він планував продати зрізане графіті на міжнародному аукціоні, а всі вторговані кошти перерахувати на потреби української армії. Він також звернувся до відеографа, який міг би зафіксувати демонтаж «Жінки в протигазі», щоб надалі використати відео як доказ оригінальності роботи.

«Я б написав в Sotheby’s, бо вони вже багато років продають роботи Banksy, — пояснив Довгий в інтерв’ю. — Якби мене запитали “Хто ти такий?», тоді б я написав якомусь аукціону поменше». 

Одночасно з цим, в прокуратурі стверджують, що вторгованими з продажу коштами Сергій «планував розпорядитися на власний розсуд».

«Мене обурює формулювання «таємне викрадення». Все відбувалося вранці з 10 до 11 години, на відкритій місцевості, повз ходили цивільні та військові. До того ж процес на дві камери знімали відеографи», — говорить Довгий. Він не визнає провини й готовий відстоювати невинність у суді.

«Ґрати» докладно розповіли історію навколо роботи Banksy в Гостомелі. Почитати її можна тут.

За скільки раніше продавали роботи Banksy

У 2021 році власники будівлі у британському місті Ноттінгем продали частину стіни з графіті Banksy «за шестизначну суму» — точну вартість угоди не розголошують. Зображення дівчинки, яка крутить шину, Бенксі намалював роком раніше.

Власники будинку розповіли, що спочатку планували віддати графіті в одну з місцевих благодійних організацій, але протягом кількох місяців не змогли знайти того, хто «взяв би на себе відповідальність». Тому згодом частину цегляної стіни із малюнком вирізали.

У 2021 році на одному з американських аукціонів продали стіну з малюнком Бенксі «Дівчинка з ломом». Художник створив роботу влітку 2021 року на стіні магазину електротоварів у Саффолку, але магазин продали, а стіну вирізали й виставили на продаж. Її придбали за 2,4 мільйона доларів.

11 листопада Banksy опублікував в Інстаграмі перший пост після майже 11 місяців мовчання — це була його робота в Бородянці.

Далі художник підтвердив виданню The Art Newspaper, що створив в Україні сім робіт. Графіті британського художника можна побачити в Києві, а також Ірпені та Бородянці — «одних із найбільш постраждалих від російських бомбардувань місць». В The Art Newspaper уточнили, що нові роботи стали першими публічними муралами Бенксі за понад рік. 17 грудня Banksy показав і півторахвилинний ролик про поїздку до України.

В листопаді місцева влада Бородянки, де знаходяться дві роботи Banksy, розповіла, що планує перенести роботи художника до музею.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis