В Угорщині звільнили директора національного музею через виставку з ЛГБТК-контентом

Угорський міністр культури Янош Чак звільнив директора Національного музею в Будапешті Ласло Сімона через виставку World Press Photo, що містила п’ять фотографій філіппінської ЛГБТІК+ спільноти, пише Associated Press. Чиновник звинуватив керівництво музею в недотриманні прийнятого у 2021 році закону, який забороняє демонструвати неповнолітнім ЛГБТІК+ контент

Що сталося

Сімона звільнили після того, як наприкінці жовтня 2023 уряд Угорщини визначив, що п’ять фотографій на виставці World Press Photo порушують закон про обмеження доступу дітей до матеріалів, «що зображують гомосексуалізм або зміну статі». На фото з ЛГБТКІ+ контентом «поскаржився один з членів угорського парламенту».

Йшлося про проєкт The Golden Gays, створений фотографкою Ханною Раєс Моралес для The New York Times. Серія знімків розповідає історію ЛГБТКІ+ спільноти в Манілі, що живе разом багато років, «піклуючись одне про одного, і влаштовуючи шоу та конкурси краси, щоб заробити». Заснував The Golden Gays у 1970-х філіппінський активіст та адвокат Justo Justo.

Після попередження уряду, що частина виставкових знімків не відповідає чинному законодавству Угорщини, музей розмістив на своєму сайті та біля входу на експозицію, повідомлення про те, що колекція обмежена для відвідувачів старше 18 років.

Виконавча директорка World Press Photo Джумана Ель Зейн Хурі назвала «тривожним те, що настільки позитивна й інклюзивна серія фотографій стала мішенню уряду Угорщини». За її словами, це перший випадок цензури в Європі щодо виставок її організації.

«Той факт, що існує обмежений доступ для певного типу аудиторії, нас справді страшенно вразив. Це вражає, що це конкретне зображення, ця конкретна історія, і вражає, що це відбувається в Європі», — прокоментувала Хурі.

Але на початку листопада Сімона звільнили «за недотримання закону та через поведінку, яка унеможливлює його подальшу роботу».

Як відреагував Сімон

Сімон, призначений очільником музею у 2021 році строком на пʼять років, написав у фейсбуці, що «ані він, ані музей не порушували закон Угорщини про захист дітей навмисно».

«Я беру до відома це рішення, але не можу його прийняти. Як батько чотирьох дітей і вже дідусь, я рішуче відкидаю ідею, що наших дітей потрібно захищати від мене або від установи, якою я керував», — написав Саймон, який також є членом керівної угорської партії Фідес і колишнім держсекретарем міністерства культури.

Міністерство культури Угорщини не відреагувало на запит Associated Press прокоментувати відставку Сімона.

До 3 грудня виставку з найкращими фото 2023 року за версією World Press Photo можна побачити в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві.

На виставці представлять 24 фотографії, що документують війну, протести, кліматичні кризи та інші важливі події 2022 року. Фіналістів обирали з понад 60 тисяч робіт, надісланих 3752 учасниками зі 127 країн. Усі фото — переможці регіональних конкурсів у номінаціях «Фото року», «Історія року», «Нагорода за довгостроковий проєкт» та «Нагорода за відкритий формат». 

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Музей Шевченка (@shemuseum)

«Фотографії, що ми обрали, найкращим чином характеризують 2022 рік. Вони слугуватимуть історичними свідченнями для майбутніх поколінь, щоб ті змогли озирнутися назад і винести з них уроки», — говорить голова глобального журі та фоторедактор The New York Times Брент Льюїс.

Цьогоріч переможцем у номінації «Фото року» став український фотограф Євген Малолєтка з фото «Авіаобстріл пологового будинку в Маріуполі».

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis