В Україні відбудеться перший квір-кінофестиваль Sunny Bunny («Сонячний зайчик»). Івент заплановано на червень 2023 року, а організаторами виступатиме команда однойменної позаконкурсної секції міжнародного кінофестивалю «Молодість»
В коментарі Variety програмний координатор кінофестивалю «Молодість» Богдан Жук розповів, що Sunny Bunny натхненний програмою Teddy Award на Берлінале. На окремому фестивалі вони хочуть «гідно представити квір-спільноту та її різноманіття», а також розповісти про життя квір-військових, які наразі знаходяться на фронті.
«Говорити про квірів в армії важливо. Вони там, вони воюють. Останнім часом, особливо після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого, багато військових-добровольців та інших [причетних до боротьби за Україну] публічно відкриваються. Як квіри, геї, бісексуали чи транси», — пояснив Богдан, згадавши також про українське об’єднання «Військові ЛГБТ», засноване у 2018 році Віктором Пилипенком, — відкритим геєм та ветераном добровольчого батальйону «Донбас».
«В Революції Гідності брали участь багато квір-активістів, які постійно обговорювали питання, чи варто їм бути помітними, чи варто нести на протести райдужні прапори. Більшість людей відмовлялись від цього і, я вважаю, що це було великою помилкою, — розповів Жук. — Пізніше деякі, переважно ультраправі [формування], стверджували, що ЛГБТК+ взагалі не були частиною цієї боротьби. Тому зараз ми нарешті говоримо: “Ми тут, ми представники квір-спільноти, і ми захищаємо цю країну так само, як і будь-хто інший“».
Ще однією темою, якій організатори Sunny Bunny хочуть приділити окрему увагу, — минуле України в контексті квір-спільноти.
Богдан пояснив: «Культура України була під репресіями. І перша культура, яку зазвичай утискають, — це квір-культура. Ви мало знаєте про квір-культуру України, чи не так? Але не тому, що її не було, а тому, що її намагались стерти… Усі знають Сергія Параджанова, який жив, працював в Україні та знав “Тіні забутих предків“, визнаний найкращим українським фільмом усіх часів. Попри те, що це не було відкрито, він сам був квіром, і це можна помітити в його пізніх фільмах».
Секція Sunny Bunny залишиться частиною кінофестивалю «Молодість», «в тому чи іншому форматі». За словами Богдана, команда хоче виокремити квір-програму в окремий івент, проте лишити її зв’язок з «Молодістю».
Секція Sunny Bunny, яка збирає найактуальніші фільми року на тему ЛГБТК+, з’явилась у програмі «Молодості» в 2001 році. На той момент вона була лише другою у світі квір-програмою великого міжнародного кінофестивалю (після Берлінале).
В січні Саша Прокопенко, програмна директорка Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів (KISFF), увійшла до журі квір-програми Teddy Award на Берлінале-2023.
Цю нагороду вручають з 1987 року, а першу відзнаку отримав Педро Альмодовар за фільм «Закон бажання» з Антоніо Бандерасом в головній ролі. До складу журі запрошують представників кіноіндустрії з різних країн.
Докладніше про призначення Саша розповіла в коментарі для нашого матеріалу.