Книгу «НеСвідоме мистецтво. Художні рефлексії. Україна після 2013-го» написала дослідниця та культурологиня Олеся Геращенко (Шамбур). Видання вивчає, як реагували сучасні українські художники на події в Україні під час Революції Гідності та війни з росією, яка почалася у 2014 році. Усередині — понад 50 інтерв’ю з митцями та кураторами та 100 репродукцій візуальних робіт
З кураторами та художниками Геращенко говорила про сучасність, соціальну функцію мистецтва, його силу об’єднувати суспільство, а також шукала місце українського мистецтва у світі — яким воно є, і яким може бути.
«Художники/-ці, які фіксують надрив сьогодення, залишають артефакти для майбутніх культурних археологів/-инь. Соціально ангажовані митці/-сткині працюють, бо розуміють піковість ситуації, але навіть ті художники/-ці, які стверджують, що не звертаються до теми війни, у своїх роботах демонструють протилежне. Саме ця зона осмисленого й неосмисленого художнього впливу становить простір цієї книжки», — коментує свою роботу дослідниця.
Героями книг стали художники різних поколінь: Олександр Ройтбурд, Іван Марчук, Матвій Вайсберг, Анатолій Криволап, Анатолій Дубовик, Гамлет Зіньківський, Павло Маков, Роман Мінін, Нікіта Кадан, Марія Куліковська, Жанна Кадирова, Артем Волокітін, Олекса Манн та інші.
Мінін зокрема розповідає про свій «шахтарський фольклор», Зіньківський про проєкт «В очікуванні війни» — колажну серію зі старих радянських фотографій, періоду 1920-1980-х, а Вайсберг про «28 робіт про Майдан».
Переглянути цей допис в Instagram
Книга мала вийти ще у березні, але через війну реліз перенесли на літо. Частину грошей з продажу передадуть на потреби Збройних сил України.