Володимир Зеленський закликав легалізувати медичний канабіс

28 червня, під час виступу у Верховній Раді, Володимир Зеленський наголосив на важливості легалізації ліків на основі медичного канабісу. За словами президента, доступ до них мають отримати військові, ветерани війни та «всі, хто цього потребують»

Піднімаючи тему реабілітації українських військових, Зеленський пояснив, що «безбарʼєрність має психологічну складову», а «необхідність ментальної реабілітації така ж, як і необхідність фізичної».

«Україна має створити найсильнішу в Європі галузь реабілітації. І це стосується як будівництва реабілітаційних центрів, так і підготовки відповідних кадрів. Держава сприятиме необхідній кількості робочих місць, щоб не стільки забезпечити необхідну реабілітацію наших людей, а й щоб у нас була змога стати глобальним експортером практик відновлення та інтеграції в повоєнне життя для всіх, хто прийшов та постраждав від війни.

Президент наголосив на тому, що в Україні має бути «контрольоване українське виробництво» канабісу, а науковці мають проводити відповідні наукові дослідження на основі вже відомих світових розробок.

«Всі найкращі світові практики та рішення, якими б складними та незвичними вони б не для нас не здавались, мають бути засновані в Україні. Щоб всім нашим громадянам, українцям та українкам, не довелось терпіти біль, стрес та травми війни. Зокрема, ми маємо нарешті чесно легалізувати для всіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу».

(Початок цитати на відео — 44:44)

У червні 2022 року Кабінет міністрів України підтримав законопроєкт №5596, що регулюватиме обіг канабісу в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. Він має полегшити доступ пацієнтів з низкою хвороб до необхідного лікування, зокрема онкології та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни.

«Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількості людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу, — написав у Фейсбуці міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко. — І ми розуміємо, що немає часу чекати. Тому вже зараз ми підготували законодавче підґрунтя для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та перероблювання до повноцінного виробництва».

Тоді ж він уточнив, що комунікаційні кампанії проти виробництва препаратів канабісу свідомо ототожнюють ліки на його основі та канабіс, що перебуває в незаконному обігу, з метою знецінити його як лікарський засіб та заперечити доцільність його використання в медичних цілях. А також, що препарати канабісу не є «конкурентами наркотичним засобам».

В лютому 2023 року Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування також підтримав законопроєкт.

Використання медичного канабісу дозволено у 60 країнах світу, серед яких Великобританія, Канада, США, Німеччина, Франція, Польща та Ізраїль.

2 грудня 2020 року Комісія ООН із наркотичних засобів прибрала канабіс зі списку наркотичних речовин. Це зробили, щоб визнати «терапевтичний та медичний потенціал канабісу» та покращити умови для його досліджень як медпрепарату.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis