Українська компанія «Старлінк» виграла суд проти Space X. Проте справа ще не завершена

Українська IT-компанія «Старлінк» виграла у суді та відсудила грошову компенсацію у справі проти SpaceX, пише AIN.UA. У жовтні 2022 року американська компанія подала проти «Старлінк» позов з вимогою припинити діяльність, а після програшу у суді заявила, що оскаржуватиме рішення 

З чого все почалось

SpaceX подала судове провадження проти української компанії «Старлінк» та Українського інституту інтелектуальної власності 24 жовтня 2022 року. SpaceX вимагав припинити дію торгової марки, назва якої збігається зі Starlink, дочірньою компанією SpaceX.

Український «Старлінк», який займається наданням IT-послуги, подав заявку на реєстрацію торговельної марки у березні 2010 року. Зареєстрували її у лютому 2011. Водночас Starlink заснували у 2015 році, а надавати послуги компанія почала у 2020-му. На реєстрацію в Україні бренд Starlink подався у жовтні 2020 році, а права на нього отримав в серпні 2022 року. Український філіал Starlink називається «Старлінк Юкрейн».

Восени 2022 року засновник «Старлінк» Сергій Дулицький розповів, що його компанія фактично надає послуги понад 14 років. Він додав, що юристи SpaceX звʼязалися з ним рік тому, ще до початку війни, з вимогою поступитися торговельною маркою на користь американської компанії.

«Вони будували свої претензії на тому, що Starlink — це всесвітньовідомий бренд і що тільки через це ми маємо віддати ТМ. Вони подали до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій заяву стосовно ТМ, і цей документ на 20 сторінок наполовину складався із посилання на медіа про те, яка Starlink — відома компанія», — цитують слова Дулицького в AIN.UA.

Що постановили у суді

2 березня 2023 року Господарський суд Києва, який розглядав справу, відмовив SpaceX у вимогах до українського «Старлінк». Суд постановив: «Позивачем (SpaceX) не доведено факту реального порушення, невизнання або заперечення відповідачем («Старлінк») прав та/або охоронюваних законом інтересів позивача».

8 червня суд також зобов’язав SpaceX компенсувати українському «Старлінк» 480 тисяч гривень «витрат на правничу допомогу» та 60 тисяч гривень витрат, «пов’язаних із проведенням експертизи».

В коментарі AIN.UA Сергій Дулицький розповів, що юристи SpaceX вже подали на апеляцію. Північний апеляційний господарський суд розгляне її 15 серпня 2023 року.

В червня цього року гей-пара з України виграла суд проти держави у справі про дискримінацію. Це перший подібний прецедент.

Заявники з 2010 року живуть разом як партнери. У 2014 році вони звернулись до Європейського суду з прав людини через неможливість зареєструвати свої стосунки офіційно, як це роблять різностатеві пари. Під час розгляду справи суд визнав, що «заявники не мають ані доступу до шлюбу в Україні, ані можливості отримати будь-яку альтернативну форму юридичного визнання», порівняно з різностатевими парами.

Докладніше про справу ми розповіли в нашому матеріалі.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis