Агенція «Ухо» шукає «київський голос». Що треба знати про їхній лейбл Kyiv Dispatch

Нудистський пляж, центральний РАГС, Кирилівська церква, бальнеологічна лікарня, павільйон-шахта на ВДНГ — це лише частина локацій, де відбувалися деякі зі 150 концертів класичної сучасної чи імпровізаційної музики від агенції «Ухо». З 2012 року її засновники Євген Шимальський та Саша Андрусик розширюють слухацький досвід киян, поєднуючи музику з нетиповими просторами. Їхня спеціалізація — сучасні опери, сучасна академічна та експериментальна музика. А ще — вокальні практики.

Новий етап «Уха» — запуск власного лейбла Kyiv Dispatch. Працюватимуть з цифрою та вінілом. Видаватимуть, звісно ж, сучасну класичну та експериментальну музику. Серед перших релізів — альбом Liebestod дуету Олексія Шмурака і Олега Шпудейка (aka Heinali), з яким «Ухо» співпрацює з 2014 року.

Одне з ключових завдань Kyiv Dispatch — ще раз представити світу (й Україні) знакових українських композиторів і музикантів, чиї виступи «Ухо» організовував протягом більш як 10 років свого існування. Про те, які ще завдання команда лейблу ставить перед собою, як організовано процес виробництва та план релізів, DTF Magazine поговорив з Сашею Андрусик


Навіщо «Ухо» запускає лейбл

Уперше ця ідея виникла, мабуть, ще 2018 року. Тоді ми записали кілька релізів з «УХО-ансамблем» для інших лейблів. Ми їх самостійно продюсували, а далі просто віддавали лейблам, дуже відомим — зокрема Winter & Winter, Kairos, EMA-Vinci. У 2020-му один з цих записів, монографія Тосіо Хосокави, відзначили французькою Асоціацією музичних критиків як запис року у своїй категорії, інші отримали схвальні рецензії від Le Monde, Diapason, Times і т. д. Цей досвід показав нам, як важко й дорого продюсувати самим, але водночас наскільки дорогоцінний для нас цей продукт. Проблема, однак, полягала в тому, що відповідати ми могли тільки за звук, решта рішень лишалася за лейблами. Коли продукт потрапляє в інші руки, вже не можна бути впевненим щодо його візуального оформлення, представлення в медіа і т. д. Так, з нами узгоджували певні моменти, але зрештою у виконавця — а ми представляли виконавця — мало прав.

Фото: Женя Перуцька

І економічно ця робота також не має жодного сенсу. Тепер так з новою музикою працюють майже всі європейські лейбли — виконавець фактично сам оплачує підготовку і весь продакшен релізу, але не отримує ніяких прибутків від продажу. Вважається, що записи — це інвестиція в репутацію: «Вітаємо, тепер ви в каталозі N!». Лейбл платить лише за друк фізичних носіїв, і то не завжди. До того ж лейбли, що працюють з сучасною класичною музикою, майже не друкують тепер вініл, попри те, що він тріумфально повернувся. Вони в основному працюють з CD-носіями та цифрою, що на наш погляд — позаминулий час.

Після повномасштабного вторгнення значна частина команди «Уха» лишилася в Києві. Ми були шоковані, розуміли, що хочемо свідчити ці події, утім, точно не можемо робити концерти й перформанси — звук в основному був звуком смерті, і його було забагато. В перші місяці після 24 лютого було дуже складно уявити спільні прослуховування музики, а надто непростої.

Також ми зрозуміли — нас прагнуть знищити, і якщо уявити, що це таки станеться, то що має лишитися після нас? Приміром, «Ухо» існує понад 10 років, має величезний, погано впорядкований архів, але що на нього чекає? Лейбл — це, поза іншим, можливість фіксувати нашу роботу і роботу музикантів, бути впевненими, що окрім спогадів існуватимуть і фізичні артефакти — на згадку про цей час і це місце.

Звідки назва Kyiv Dispatch


Коли ми зважилися на запуск лейблу й придумали, кого видамо найперше, зрозуміли, що не зможемо записатися в Україні: потрібних нам музикантів неможливо було тут зібрати. Ми шукали варіанти й в один момент разом зі співачкою Вікторією Вітренко (вона керує організацією InterAKT Initiative) вирішили: спробуємо зробити це в Німеччині. Організуємо там разом невеликий фестиваль, де зберемо потрібних артистів і запишемо їх. У цьому нам допоміг Goethe-Institut, вони мають програму Music Project Fund Ukraine, яка допомагає українським ініціативам.

Фото: Женя Перуцька

Фото: Женя Перуцька

Тож у грудні 2022 року ми поїхали в Штутгарт, де разом з InterAKT влаштували дводенний фестиваль з концертами та аудіовізуальними інсталяціями. Йому треба було якось називатися, і спеціально для цієї події ми й придумали Kyiv Dispatch. Ми тоді вперше виїжджали з Києва після 24 лютого, і до нас у Штутгарт звідусіль прямували також слухачі-кияни, тепер біженці, це було трохи схоже на зустріч секти чи приїзд зв’язкових (dispatchers). Наші розкидані по всьому місту — міській бібліотеці, церкві Св. Марії, театру Рампе, кафе Galao тощо — інсталяції виглядали як повідомлення, листи з Києва. Вже потім ми зрозуміли, що назва пасує і лейблу, бо містить вказівку на час і місце його створення: «dispatch» це також і «депеша».

Міська бібліотека Штутгарта

Студія, де записували Liebestod Олексія Шмурака та Олега Шпудейка

Інсталяція Каті Лібкінд в церкві Святої Марії в Штутгарті

Тепер, коли перші платівки йдуть у друк, ми вирішили, що завжди перед фізичним релізом альбомів, організовуватимемо виступи цих артистів, показуючи вміст «відправлення». Об’єднуватиме ці концерти серія Kyiv Dispatch Gets Packed.

Про перші релізи


Поки що в нас готові до релізу дуже різні альбоми — Liebestod Олексія Шмурака і Олега Шпудейка та Limbo Вікторії Вітренко.

Чому саме вони найперші? Взагалі, ця історія про лейбл — дуже сильно про київський голос, його пошук і фіксацію. Нам здається, що в новій українській музиці Шмурак та Шпудейко — одні з найцікавіших авторів. У Шмурака геніальне почуття гумору, в тому числі музичного, академічний бекграунд, який він радо деконструює, і загалом глибоке розуміння музичних систем. Він дуже добре чує поезію, слово. Шпудейко (aka Heinali) — відомий передусім своїми поліфонічними експериментами в модульному синтезі, але це також музикант, який мислить потоком, простором. Вони цікаві і в сольних проєктах, та нам важило спочатку показати їх спільну роботу, зокрема й тому, що ми близько 10 років співпрацювали з ними обома саме як з дуетом. Вперше ми показували їхній перформанс у квітні 2014 року, коли починалася війна, на «Книжковому арсеналі».

Олексій Шмурак. Фото: Женя Перуцька

Перформанс Олексія Шмурака та Олега Шпудейка. Фото: Женя Перуцька

Liebestod було створено минулого року в жанрі експериментальної пісні. Покладені на музику фрагменти з листування Івана Мазепи співіснують у ньому з поетичними текстами Джона Кітса, Володимира Свідзінського та Інгер Крістенсен.

Усі наші перші релізи — а тепер ми знаємо про перших дев’ять — про композиторів і виконавців, з якими ми довго працюємо, випадкових для нас людей там нема. З Вікторією Вітренко ми вперше співпрацювали в 2016 році, а в 2017-му вона співала в нас свій оперний дебют у «Хліб. Сіль. Пісок» Карміне Челла. Віка — сильна, емоційна перформерка, що береться за партії будь-якої складності. Говорить і співає шістьма мовами — іронічне бельканто німецькою може дати після прокламації англійською чи українського народного співу. До того ж це виконавиця з дуже артикульованою громадянською позицією — попри обмеження академічної форми, її висловлювання в музиці політичне за своєю суттю. Мене це також вражає.

З альбому Вітренко, до речі, фактично й почався наш лейбл. Минулого літа Віка зв’язалася зі мною і запропонувала спродюсувати запис її проєкту Limbo, представленого в Німеччині на початку лютого 2022 року. Це робота про стан ізоляції, напруженого чекання, підвішеності між світами. Вона присвячена флейтистці Марії Колесніковій, подрузі Вітренко, яка відбуває термін у Білорусі за організацію протестів у 2020-му. Невідомо, чи жива Марія, бо зв’язку з нею немає вже понад 200 днів.

Limbo складається з п’яти циклів пісень для співачки, що акомпанує собі на фортепіано, чотири з них написали Алла Загайкевич, Агата Жубель, Свен-Інго Кох і Їн Ван у 2021 році. Ще один, написаний у 2009–2010 роках, вона взяла в Максима Шалигіна. Це складна й вимоглива робота — півтори години вокальної музики, які виходитимуть на двох платівках. Голос тут мандрує імпровізацією, розширеними техніками, академічним і традиційним співом, колисковими, бельканто. Це демонстрація того, що може робити академічна співачка тепер, яким може бути її діапазон — технічний і жанровий.

Цей альбом також дуже точний поетично, у ньому, як і в Liebestod Шмурака і Шпудейка, цікаві тексти. Цикл Загайкевич, наприклад, покладено на вірші Ії Ківи — коли я вперше його почула, не могла зрозуміти, як це могло бути написаним у 2021 році, адже це настільки про тепер, ніби текст створено дві хвилини тому. Та це не дивно, бо Ія з Донецька, і для неї війна почалася давно.

Записували ми Limbo в Музичах під Києвом у кінці серпні 2022 року, бо Вікторії було дуже важливо зробити запис тут, хоча вона давно живе в Німеччині.

Що ще випускатиме Kyiv Dispatch


Далі ми видаємо платівку «УХО-ансамблю» з музикою композитора-спектраліста Жерара Грізе. Твір називається Vortex Temporum («Воронка часу») і це, можливо, один з найбільших шедеврів кінця XX сторіччя, важливий твір в історії музики. Це робота, в якій Грізе буквально поміщає слухача в воронку часу, показуючи як працює музичний час, як відчуття часу може змінюватися з допомогою звуку. Vortex записували до нас кілька разів, але нам важило, щоб існував і наш запис — зроблений ансамблем з Києва у 2022 році. Бо крім усього іншого, та воронка, в якій ми живемо тепер, є також і часовою. Ця музика існувала до нас, але, написана французом в кінці 1990-х, вона трохи пояснює, як ми відчуваємо час тепер і тут, в Україні.

Четвертий реліз — архівний. Це запис одного з наших перформансів, буто-опери «Медея», яку ми показували в межах «Архітектури голосу». Ми записали його 2016 року в артцентрі Plivka, а тепер просто реанімували та підготували до друку.

Це імпровізаційна музика з дуже особливим виконавським складом — піонер розширених технік співу Філ Мінтон, вокалістка Одрі Чен, тромбоніст Хенрік Мюнкебі Норштебо, перкусіоніст Міхаель Форфельд і Томас Рорер, що тоді грав на бразильський рабеці. Я не знаю, коли наступного разу нам вдасться зібрати тут таких музикантів і показати щось подібне. Але «Медея» також про передчуття катастрофи, це дуже темний запис.

Одрі Чен і Філ Мінтон. Фото: Анна Сороколєт

Після «Медеї» ми видаємо Валентина Сильвестрова, платівку його авангардних камерних творів для фортепіано у виконанні Євгена Громова. Потім — багателі, це зовсім інша музика, твори, написані з різницею в сорок років, після найбільшої особистої втрати.

Також випустимо сольну контрабасову платівку Назара Стеця.

А ще в подальших планах Kyiv Dispatch — робота зі spoken word, документальними аудіозаписами й саунд-артом. Одна з речей, які ми хочемо зробити — серія аудіоказок. Почати її сподіваємося з Ігорем Завгороднім, композитором, скрипалем та альтистом, і електронщиком Гошею Потопальським. Потенційно ми хочемо, щоб наші казки були історіями, які цікаво слухати і дитині, і батькам, що цінують нову музику.

Про процес виробництва


Процес виробництва вінілу складний насамперед тим, що в Україні друкувати його неможливо. Нам також був потрібен якийсь час, щоб розібратися в технології. Перші релізи до друку повністю готував Рашад Бекер, дуже відомий звукоінженер і цікавий музикант, сирієць, що багато років живе в Берліні.

Загалом процес такий: ви робите запис, потім його зводять, виробляють мастер, а далі ріжуть ацетатний диск, на який переносять цифровий файл. Потім настає черга заводу, який з ацетатного диска робить металевий прототип, і вже з нього друкує потрібний тираж. Це шість різних завдань, у випадку Limbo та Liebestod вся робота після запису і до заводу зроблена Рашадом. Коли ми говоримо, що ми на фінальній стадії виробництва цих платівок — це означає, що ацетатні диски дійшли до заводу.

Але загалом у нас готові чотири релізи, а ще п’ять перебувають на різних етапах створення. Ми не хотіли б бути лейблом однієї платівки, тому одразу думали серією.

Тиражі платівок не будуть великими, це більше колекційна штука — кількісно вона ніколи не замінить можливостей цифрового релізу. Платівки матимуть складне візуальне оформлення, бо ми хочемо, щоб вони працювали окремо, як предмет — між артоб’єкт і книжкою. Усю серію курує Катя Лібкінд, але Liebestod, наприклад, робить художник Ілля Юсупов, Limbo — фотографка Олена Субач.

Над «Медеєю» працюватиме Ліза Білецька, яка готує тепер проєкт про Джарилгач. Про те, яким він був у 2016 році, і який вигляд має тепер. «Медея» — це спогад, зліпок часу, ми хочемо спробувати перемістити його — як тип уваги — на щось інше, щось, що співіснувало з Медеєю в 2016 році, і співіснуватиме з виданим записом тепер.

Про цільову аудиторію


Навряд чи нас слухатиме масовий слухач, хоча у Шмурака є шанс. Але ми в будь-якому разі розширюємо свій музичний діапазон останніх років, коли ми в основному займалися «УХО-ансамблем». Звуковий профіль ансамблю — це складна сучасна класична музика, академічна і здебільшого західноєвропейська, цікаво проінтерпретована диригентом і виконана найкращими українськими солістами.

Ми дуже любимо ансамбль, але займатися виданням лише такої сучасної класики було б досить нудно — про Київ нею розповісти складно. Тому, окрім сучасної класичної, основні напрямки лейблу — експериментальна музика, імпров, польові записи, spoken word.

Щодо аудиторії — нас цікавить і українська, і міжнародна. Поки що важко сказати, чи вийде в нас добре підсвітити ці релізи одразу, це вимагає багато ресурсу, якого в нас нема. Та найбільше мені подобається, що платівка — не історія на один вечір, як це відбувається з концертами. Підготували, показали, заархівували — і все, туди можна повертатися лише в думках. З платівками все не так, завдяки їм щось може виринати наново через роки.

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis